Güncel Kürtaj Haberleri

Kürtaj Kaç Aya Kadar Yapılabilir?

Kürtaj Kaç Aya Kadar Yapılabilir?

Yaygın olarak gebelikten kurtulma olarak bilinen kürtaj, uygun zaman ve koşullarda yapılmadığı takdirde, ölümle bile sonuçlanabilen çeşitli problemlere yol açabiliyor. Mutlaka kadın hastalıkları uzmanları tarafından ve hastane koşullarında yapılması gereken bu uygulama ile ilgili bir çok konu, yanlış olarak biliniyor. Bu nedenle her operasyonda olduğu gibi, kürtaj hakkında da yeterli bilgiye sahip olunarak uygulamanın yaptırılması gerekiyor. Peki Kürtaj Kaç Aya Kadar Yapılabilir?

 

Kürtaj Nedir?

Kürtaj, en genel tanımı ile istenmeyen veya tıbbi açıdan zorunluluk gerektiren gebeliklerin, sonlandırılması için uygulanan cerrahi bir müdahaledir. Tıbbi zorunluluk olarak nitelendirilen durumlar ise, anne sağlığının tehdit altında olması ve çocukta yetersiz veya anormal gelişimler olarak sayılıyor. İstenmeyen gebelik olarak, sadece doğum kontrol yöntemlerin yetersizliği değil, aynı zamanda tecavüz sonucu hamile kalma da bu kapsamda değerlendiriliyor.

 

Kürtaj Kaç Aylık Hamileliklerde Uygulanabilir?

Kürtajın uygulanabilmesi için kanuni ve tıbbi zorunluluklar bulunuyor. Kanuni zorunluluklar şunlardır;

 1. Gebeliğin 10 haftayı geçmemiş olması lazımdır. Bu sürenin, kişinin beyanı ile değil kadın doğum uzmanlarının tetkikleri sonucu belirlenmesi gerekiyor.
 2. Gebe kalan kadın evli ise, müdahalede eşinin de onayının alınması gerekiyor.
 3. 18 yaşından küçük olan gebeliklerde, mutlaka ebeveyn onayı gerekiyor.
 4. Kadın 18 yaşından büyük ve evli değil ise, sadece kendi onayı müdahale için yeterli oluyor.

Tıbbi zorunlulukların şartları ise şu şekildedir;

 1. Gebelikte oluşan kanamalarda, kanama durdurulamaz ve gebe kadın için hayati risk oluşturuyorsa, onay veya süre aranmadan müdahale yapılabilir
 2. Gebelik on haftayı aşmış fakat çocuk ölmüş ise, müdahale için şart aranmaz.
 3. Bebeğin yaşamını ciddi şekilde etkileyecek sakatlığı olması ve üç hekim tarafından onaylanması halinde de şart aranmadan müdahale yapılabilir.

 

 

Kürtaj Kaç Aya Kadar Yapılabilir
Kürtaj Kaç Aya Kadar Yapılabilir

 

 

Kürtaj Nasıl Yapılır?

Kürtaj uygulamasından önce, gebe olan kadınla ilgili bazı test ve tahliller yapılmaktadır. Ayrıca, gebenin bu uygulamayı yaptırmak istediğinden emin olunmalıdır. Bu nedenle, doktorlar genellikle bir kaç seans gebelerle konuştuktan sonra uygulamaya karar verirler. Uygulama yaygın olarak genel anestezi ile yapılıyor. Vakumla gebelik sona erdirildikten sonra Kürtaj Kaç Aya Kadar Yapılabilir? Ultrasonla rahim içi kontrol edilip, gerekli parça temizlikleri kazıma yöntemi ile yapılıyor. daha sonra tekrar ultrasonla rahim içi kontrol edilerek işlem tamamlanıyor. İşlem süresi ise en fazla 10 dakika içinde sonuçlanıyor (herhangi bir olumsuzluk oluşmaz ise).

 

Kürtaj Sonrasında Oluşabilecek Sorunlar Nelerdir?

Kürtaj sonrasında, her cerrahi müdahalede olduğu gibi bazı problemler oluşabilmektedir. Bunların en yaygın görülenleri şunlardır;

 1. Ağrı oluşması: cerrahi bir müdahale olduğu için genellikle hafif ve orta şiddette adet sancısına benzer ağrılar görülür. Ağrılar çok şiddetli ise, mutlaka doktora gidilmelidir.
 2. Leke veya kanama olması: uygulama sonrasında iç çamaşırlarında leke veya hafif kanama gözlenebilir. eğer kanama fazla ve ağrılı seyrediyorsa, mutlaka doktora gidilmelidir.
 3. Bulantı ve kusma; bulantı ve kusma şikayetleri genellikle psikolojik veya anestezi nedeni ile oluşabilir. Uygun beslenme ve bol su içilmesi bu şikayetleri giderecektir.
 4. Adet gecikmesi: uygulamadan sonra en geç 40 gün sonra adet görülmektedir. Bu süre aşılırsa doktora başvurulmalıdır.
 5. Vajinal akıntı ve koku oluşması: bu durum genellikle, müdahale öncesi kullanılan solüsyonlardan kaynaklanır ve kısa sürede geçmektedir.
 6. Kısa süreli olmak üzere; yorgunluk, vajinal kasılma, iştahsızlık, baş ağrısı ve dönmesi ile üşüme ve titreme de görülebilir.

 

Kürtaj Yaptırdıktan Sonra Dikkat Edilmesi Gereken Hususlar Nelerdir?

Kürtaj uygulamasından sonra şu hususlara dikkat edilmelidir;

 1. En az 10 gün cinsel ilişkiye girilmemeli
 2. Bir hafta süresince vajinal tampon kullanılmalı
 3. En az bir hafta vajinaya su değdirilmemeli
 4. Deniz ve havuza girilmemeli, banyo yaparken ayakta durulmalı
 5. Ağır ve yorucu egzersiz yapılmamalı ve ağır eşya kaldırılmamalı

 

 

Bir önceki yazımız olan Kondom ile Hamilelikten Korunma başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

Bunu da inceleyebilirsin

Kürtaj Ne Zaman Yapılmalı

Kürtaj Ne Zaman Yapılmalı

Kürtaj Ne Zaman Yapılmalı? Kürtaj gebeliği sonlandırmak için kullanılan bir terimdir. Özellikle istenmeyen gebeliklerde ve …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir