Güncel Kürtaj Haberleri

Kürtaj Kaç Aylıkken Yapılır

Son zamanlarda kürtaj kaç aylıkken yapılır şeklinde soruları e-mail ve yorumlar aracılığı ile çok sayıda almaya başladık. Bu yazımızda tüm sorularınızı cevaplamaya çalışacağız.

 

Kürtaj Kaç Aylıkken Yapılır?

Kürtaj rahim içindeki bir hamileliğin özel yöntemlerle sonlandırma şekli denir. Ülkemizde belli koşullar yerine getirildiği takdirde yasal olarak gerçekleştirilebilen bir operasyondur. İstenmeyen hamilelikte bebek aldırmak yani kürtaj olmak belli koşullar neticesinde uygulanır. Hamile kalan çoğu kadın bebeğini aldırmak istediği taktirde şartlarına uyarak gerekli süreli işlemler doğrultusunda kürtaj olabilir. Bu durumda kimlerin kürtaj olabileceğine dair gerekli bilgilendirmeleri sağlayalım.

 

Kimler Kürtaj Olabilir?

Öncelikle kürtaj istenmeyen gebeliğin sonlandırılmasıdır. Kürtaj 10. haftalık süreç içerisinde gerçekleştirilir.  Yasal olan süreçte on haftalık zaman dilimidir. Ne kadar erken kürtaj işlemi gerçekleşirse operasyon daha kolay geçer. Gebeliğin ilerlemesi taktirde kürtaj işlemi de zorlaşabilir. Evli bir kadın kürtaj işlemi gerçekleştirmek istediği taktirde eş imzası gereklidir. Evli olmayan ve 18 yaşından küçük olan bir kadının kürtaj olabilmesi için hem anne hem de baba imzası gereklidir. Evli olmayan ve on sekiz yaşından büyük olan bir kadının sadece kendi imzası kürtaj olmak için yeterlidir. Yasal süreç on haftadır fakat gebeliğin tıbben sakıncalı olması durumunda bu süreç aşılabilir. Kürtaj yasal ve çağdaş bir haktır. Kadın hastalıkları ve doğum uzmanınca kürtaj işlemi gerçekleştirilebilir. Kürtaj işlemi gerçekleşen bir kadının bilgileri gizli tutulur. Kürtaj olduğuna dair başka bir yerde bu bilgiye ulaşılamaz. Düşük ilacı bulunmaktadır fakat ülkemizde düşük ilacı kullanılmamaktadır.

 

Kürtaj Uygulaması

Kürtaj olmak isteyen bir kadının gerekli imzalardan sonra kürtaja uygun duruma hazır olması gerekir. Lokal anestezi ve genel anestezi altında gerçekleştirilir. Genel anestezi altında yapılan kürtaj maliyeti artırır fakat işlemin tümüyle ağrısız gerçekleşmesini sağlar. Aynı zamanda o etkili bir yöntemdir. Kürtaj uygulamasını hastane ortamında yaptırmak en uygun olanıdır. Çünkü kürtaj esnasında çok nadir de olsa belli başlı rahatsızlıklar ortaya çıkabilir.

 

 

Kürtaj Kaç Aylıkken Yapılır
Kürtaj Kaç Aylıkken Yapılır

 

 

Kürtaj Süresi Ne Kadardır?

Kürtaj sistemleri genellikle on hafta içerisinde gerçekleştirilmektedir. Yapılan kürtaj işlemi 10 dakikalık kısa bir sürede uygulanmaktadır.  Kürtaj işlemi genel anestezi altında yapıldığı takdirde hastanın uyuması da göz önüne alındığında ortalama bir saate yakın bir sürede tamamen gerçekleşmiş olur. Aynı gün hastanın taburcu edilir.

 

Kürtaj Riskleri Nelerdir?

Kürtaj esnasında gerçekleşebilecek en büyük risklerden biri uterusun sabitlenmesi amacıyla takılan alet nedeniyle bayılma oluşmasıdır. İşlemden sonra bulantı ve kusma gibi etkiler görülebilir.  Aynı zamanda bayılma hissi de oluşabilir. Bu durumlar hayati tehlike yaratmamaktadır. Nadir de olsa rahim ağzı kanülün geçmesine izin vermeyecek şekilde sert olabilir, bu durumda işlem yarıda kalabilir. Gebelik büyük ise kürtaj işlemi esnasında aşırı kanama oluşabilir. Yasal sınırlar içerisinde yapılan kürtaj uygulamalarında oluşacak kanamalar hayati tehlike yaratmamaktadır. Gebelik çok erken ise işlem başarısız olabilir bu nedenle işlem ileri zamana aktarılabilir. Çok ender durumlarda ve çoğunlukla yasal sınırı aşan durumlarda kürtaj uygulamaları sırasında rahim delinebilir. Çok erken gebeliklerde kürtaj esnasında işlem de birkaç saat sonra nadir bir sorum da rahim içinde kan birikmesidir.  Böyle bir durumda rahimin içerisindeki kan boşaltılarak tedavi yeridir. Bu durumun herhangi bir hayati tehlikesi bulunmamaktadır. Kürtajdan sonra enfeksiyon oluşumu da görülebilir. Bu durum ağrı, akıntı, aşırı kanama ve benzeri şekilde kendini belli eder. Kürtaj işlemi yapıldıktan sonra doktorun vereceği antibiyotikleri düzenli olarak kullanmak gerekir. Düzenli olarak kullanılan antibiyotikler sayesinde bu sorunlarla karşılaşılması önlenir. Kürtaj esnasında içinde parça kalması gibi durumlar da meydana gelebilir. Bazen parça düştü de gözlenebilir. Parçanın olması fazla kanama görülmesine neden olabilir.

Bir önceki yazımız olan Kürtaj Kaç Aya Kadar Yapılabilir? başlıklı makalemizde Kürtaj Kaç Aya Kadar, Kürtaj Kaç Aylık Hamileliklerde ve kürtaj sonrası hakkında bilgiler verilmektedir.

Bunu da inceleyebilirsin

Kürtaj Ne Zaman Yapılmalı

Kürtaj Ne Zaman Yapılmalı

Kürtaj Ne Zaman Yapılmalı? Kürtaj gebeliği sonlandırmak için kullanılan bir terimdir. Özellikle istenmeyen gebeliklerde ve …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir