Güncel Kürtaj Haberleri

Kürtaj Nasıl Yapılır?

Devlet Hastanelerinde Kürtaj Nasıl Yapılır?

Bu yazımızda size kürtaj nasıl yapılır sorusundan yola çıkarak tüm cevapları cevaplayacağız. Günümüzde sayısı oldukça fazla olan bilinçsiz ve korunmasız yolla yapılan cinsel birliktelikler toplumda çoğu bireyi kürtaj yaptırmaya yöneltmektedir. Hastalar genelde devlet hastaneleri kürtaj yapar mı yahut herhangi bir zorlukla karşı karşıya kalırlar mı diye düşünmektedirler. Devlet hastanelerinde gebeliğin 10. Haftasına kadar kürtaj yasal bir haktır ve sigorta tarafından karşılanmaktadır.

Devlet hastanelerinde genel olarak kürtaj parası alınmaz, hastalığın gebeliğinde herhangi bir risk söz konusu değilse çoğu devlet hastanesi bu işlemi yapmaktadır. Aksini yapan veya yapmayı teklif eden hastane ve sağlık personelleri yasal olarak suç işler ve hastanın hayatını tehlikeye atmaktadır. Çoğu devlet hastanesinde kürtaj narkoz verilmeden yapıldığı için hastalar genellikle tercihlerini özel hastanelerden ya da muayenehanelerden yana kullanmaktadır.

Yasalarda da açıkça belirtildiği gibi “Tüm kadınlar, isteğe bağlı kürtaj olma hakkına sahiptir“. Muhafazakarlaşma sebebiyle bazı devlet hastaneleri kürtaj yapmayı reddetmektedir. Kürtaj zor mu? Yasaları tam olarak bilmeyen hastane yönetimleri ve kürtaj doktorunun öne sürdükleri gerekçeler kürtajın yasak olması yönünde bahanelerdir. Bilinçsizce uygulanan bu bahaneler, kürtaj yaptırmak isteyen kadınları merdiven altı diye bilinen yetki ve yeterli bilgiye sahip olmayan kişilere maruz bırakmaktadır. Bunun sonucunda kürtaj olmak isteyen kadınlar bilmelidir ki; devlet hastaneleri dahil diğer hastaneler de 10. haftaya kadar kürtajı reddetmeye hakkı yoktur.

Kürtaj yaptırmak isteyen evli kadınların kürtaj yaptırmak için eşlerinden rızası bulunduğuna dair onay verdiğini belirten bir belge imzalatmaları gerekmektedir. Bekar kadınlarda 18 yaşından büyük ise koşul aranmaz ve kürtaj yaptırmaya direkt hakkı vardır. Hastanelerde yapılan kürtaj her şey kayıt altında tutulduğu için 3. kişilerle kesinlikle paylaşılmaz.

Hijyen konusunda özel hastaneye nazaran ayrılan zaman, imkanlar ve bütçe daha kısıtlıdır. Bunun sonucunda alanında uzman jinekologlardan yardım alınmalıdır. Bu imkanlar sebebiyle enfeksiyon kapılmaması için kürtaj esnasında tüm sürece dikkat edilmesi gerekmektedir.

Kürtaj Nasıl Yapılır ve Ne Kadar Sürer?

Kürtaj Nasıl Yapılır ve Ne Kadar Sürer?

Kürtaj sadece istenmeyen gebelik sonucu alınması için yapılmak, düşükten sonra içeride kalan gebelik parçalarını, ölü gebelikleri, boş gebelik gibi durumlarda alınması için de yapılmaktadır. Boş gebelik halk arasında su gebeliği olarak bilinir. Hastada boş gebeliğe bağlı kanama olsa da olmasa da tedavi daha çok kürtaj yöntemidir.

İlk olarak muayene ve ultrason ile kontrol edilir. Bu aşamada kişi idrarını yaparak mesanesini boşaltmak zorundadır. Gebeliğin büyüklüğü ultrason ile tespit edilir ve kürtaj hakkında değerlendirme yapılır. Kürtaja karar vermeden önce sadece pozitif olan gebelik testine itibar edilmemeli, doktorun mutlaka ultrason ile bebeğin rahim ağzına yerleştiğini tespit etmesi gerekmektedir.

Kürtaj çeşitleri farklılık gösterse de Türkiye’de yaygın genel anestezi ya da lokal anestezi ile yapılır. Lokal anestezi uygulanırsa rahim ağzının her iki tarafına ilaç enjekte edilir. Hasta lokal anesteziyle yapılan işlemde acı duyabilir. Genel olarak hastaların tercihleri genel anestezi yönündedir. Bu durumda hem acı ve ağrı hissetmez hem de kürtaj esnasında oluşabilecek komplikasyon riski aza inmiş olur.

Eğer hasta genel anestezi ile kürtaj yaptırmak istiyorsa ince kateter yardımı ile damar yolu açılıp anestezi doktoru tarafından verilen ilaçla uyutulur. Hastanın uyumasından sonra vajinal spekulum yerleştirilir. Spekulum rahim ağzını daha görünür hale getirmektedir. Vajina, solüsyon yardımı ile yıkanır, bunun sebebi kürtaj sonrası oluşabilecek enfeksiyonu engellemektir. Rahimi düzleştirme işini takiben, buji ile rahim ağzı genişletilir. Bujilere daha önce doğum yapmış olan kadınlarda gerek olmayabilir. Bu işlemden sonra karmen enjektörü olarak bilinen negatif basınç sağlayan plastik kanüller rahim ağzından geçirilerek rahim boşluğuna 60 santilitrelik vakum yaratan enjektöre bağlanır. Enjektör açılarak negatif basınç oluşması sağlanır ve enjektör ileri geri hareket ettirilerek rahim içi temizlenir. Operasyon yaklaşık 10 – 15 dakika sürmekte ve kişi aynı gün taburcu olabilmektedir.

Kürtaj işleminden sonra kişiye kullanması için genellikle ağrı kesici ve antibiyotik ilaçlar verilmektedir. Genelde kürtaj işleminde 1 hafta sonra kişi kontrole çağrılır. 3 ile 5 gün arası süren hafif ağrılar ve maksimum 1 hafta süren az miktarda kürtaj sonrası kanama normal karşılanmaktadır. Kanama bazı durumlarda 1 – 2 gün sürmekle birlikte hiç olmama ihtimali de vardır. Kürtaj sonrası ateş yüksekliği, aşırı kanamalar, kötü kokulu aşırı akıntı, şiddetli ağrı ve kramp durumunda mutlaka doktora gidilmelidir.

 

Anestezisiz Kürtaj Nasıl Yapılır?

Kürtaj işlemlerinde kesinlikle anestezi şarttır. Anestezi türüne doktor hastanın onayını alarak karar vermelidir. Kürtaj lokal anesteziyle uygulanabilir fakat bu durum duygusal olarak hastayı yıpratacağı için çoğunlukla genel anestezi tercih edilir. Anestezisiz kürtajı genellikle devlet hastaneleri uygulamaktadır. Durumu olan hastalar bu yüzden özel hastaneleri tercih etmektedir.

Bir önceki yazımız olan Devlet Hastanesinde Kürtaj başlıklı makalemizde devlet hastanesi kürtaj, devlet hastanesi kürtaj fiyatları ve devlet hastanesi kurtaj yaparmi hakkında bilgiler verilmektedir.

Bunu da inceleyebilirsin

Kürtaj Ne Zaman Yapılmalı

Kürtaj Ne Zaman Yapılmalı

Kürtaj Ne Zaman Yapılmalı? Kürtaj gebeliği sonlandırmak için kullanılan bir terimdir. Özellikle istenmeyen gebeliklerde ve …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir