Güncel Kürtaj Haberleri

Kürtaj Ne Demek?

Her geçen yıl kürtaj yaptıranların sayısında ciddi bir artış yaşanıyor. Bu kişilerin büyük bir kısmı yasal yollardan kürtaj olurken, bir kısmı da illegal yollardan kürtaj olmaktalar. Bilindiği üzere ülkemizde dahil olmak üzere dünyanın pek çok ülkesinde kürtaja sınırlamalar getirildi. Örneğin beklenmedik gebeliklerde kürtaj olabilmek için on hafta süre yasal olarak tanınmıştır. Bu süreyi geçen gebeliklerde bebeğin aldırılması mümkün değildir. Bunun yanında bebek sakat doğacaksa ya da annenin hayatını riske atıyorsa yirmi altı hafta içinde kürtaj olunabilir.

Peki kürtaj ne demek? Kürtaj, sorunlu ya da istenmeyen gebeliği sonlandırma işlemidir. Her ameliyatın, her operasyonun riskleri olduğu gibi kürtajında elbette birtakım riskleri var. Rahmin delinmesi, aşırı kanamanın yaşanması ve rahmin içinde parça kalması gibi olumsuz durumlar yaşanabilir. Bu gibi sorunların yaşanmaması için kürtaj olacağınız merkezi ve doktoru çok iyi seçmelisiniz. Ortamın son derece hijyenik olması, enfeksiyon kapmamanız için şarttır.

Kürtajdan Sonra Neler Olur?

Kürtajdan sonra birtakım şeylere dikkat etmelisiniz ve yine vücudunuzun vereceği birtakım tepkileri de olağan karşılamalısınız. Örneğin kürtajdan sonra ilk birkaç gün kanama görülebilir. Bu gayet normaldir. Tabi kanamanın şiddeti ve süresi burada önemlidir. Eğer bitmeyen kanamalar görülüyorsa hekiminize başvurmanızda fayda var.

Normal şartlarda kürtajdan sonra yaşanan bu kanamalar 1 hafta içerisinde kesilir. Kürtajdan sonra 1 hafta sonra kontrol için hekiminize gittiğinizde gerekli kontroller yapılır. Kürtajdan sonra hemen cinsel ilişkiye girmemek gerek. Çünkü kanama sürdüğünden dolayı kişinin enfeksiyon kapma riski oldukça fazladır. Kanama kesildikten sonra ve doktorunuzdan onay aldıktan sonra cinsel yaşantınıza kaldığınız yerden devam edebilirsiniz. Tabi doğum kontrol metotlarıyla da ilgili doktorunuzdan bilgi almanızda fayda var. Kürtaj olduktan sonra ilk 3-4 ay hamilelik tavsiye edilmez.

Kürtajdan sonra adetinizde düzensizlikler görülebilir. Ancak panik yapmaya gerek yok çünkü bu adet düzensizliği genelde 3 ay içerisinde düzelir. Bazı durumlarda adet düzensizliği çok daha uzun sürebilir. Bu gibi ender durumların görülmesinden sonra doktorunuza başvurmanız gerekir.

Bir önceki yazımız olan Kürtaj nasıl yapılır, Kürtaj Hakkında Merak Edilenler başlıklı makalemizde hangi hastanede kürtaj olunmalı ve kürtaj olmanın şartları hakkında bilgiler verilmektedir.

Bunu da inceleyebilirsin

Kürtaj Ne Zaman Yapılmalı

Kürtaj Ne Zaman Yapılmalı

Kürtaj Ne Zaman Yapılmalı? Kürtaj gebeliği sonlandırmak için kullanılan bir terimdir. Özellikle istenmeyen gebeliklerde ve …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir