Cumartesi , 28 Kasım 2020
Güncel Kürtaj Haberleri

Kürtaj Ne Zaman Yapılmalı

Kürtaj Ne Zaman Yapılmalı?

Kürtaj gebeliği sonlandırmak için kullanılan bir terimdir. Özellikle istenmeyen gebeliklerde ve adli vakalarda kürtaj yapılarak gebelik sonlandırılır. Kürtaj daha çok gebelikleri sonlandırmak için kullanılsa da bazı hastalıklarda da kullanılan bir yöntemdir. Kürtaj kadın için hem fiziksel hem de ruhsal olarak bir çöküntü yaşamasına neden olabilir. Böyle durumlarda kürtaj işleminden sonra mutlaka birkaç seans psikoterapi almak kişiye iyi gelecektir. Kürtaj olayını çok fazla içselleştirmemek ve olayı kabullenmek daha az çöküntü yaşamanızı sağlar.

 

Kürtaj Kaç Haftaya Kadar Yapılabilir?

Ülkemizde kürtaj için bazı yasal düzenlemeler yapılmıştır. Onuncu gebelik haftasına kadar kürtaj yapılabilir. Kürtaj ilacı olarak bilinen bazı ilaçların kullanımı ülkemizde yasaktır. Bu ilaçlar sadece hastanelerde uzman hekim tarafından kullanılabilir. Evli çiftlerde kürtaj yapılabilmesi için eş onayı gereklidir. Gebelik boyunca bebeğin sağlıklı olup olmadığını anlamak için anne adayına bir takım testler uygulanır. Bebeğin ciddi sağlık problemleri ve yaşama şansı çok düşük olduğu zamanlarda anne ve baba onayı ile kürtaj yapılabilir. Büyük gebeliklerde kürtaj sağlık kurulu onayı gerektirir.

Kürtaj Nasıl Yapılır?

Kürtaj genel anestezi ve lokal anestezi altında yapılan bir işlemdir. Hiç doğum yapmamış olan kişilerden kürtaj yapılırken genelde genel anestezi tercih edilir. Genel anestezi daha çok ajite kişilerde işlemin daha sağlıklı yapılmasına olanak tanır. Kürtaj işlemi için vakumlu enjektörler kullanılır. Rahime yerleşen gebelik ürünü bu enjektörler ile çekilerek gebelik sonlandırılır. İşlem yaklaşık 15 20 dakika içerisinde biter. Eskiden kürtaj işlemi kazıma yöntemi ile yapılırdı. Kazıma yönteminin çok yan etkisi vardır. Kazıma yöntemi ile rahim delinebilir ve enfeksiyon riski çok yüksek olabilir.

Kürtajı Kimler Yapabilir?

Kürtaj cerrahi bir işlem olduğu için mutlaka uzman hekimler tarafından yapılması gerekir. Merdiven altı yerlerde amatör kişiler tarafından yapılan işlemlerde hayati tehdit boyutu çok yüksektir. Steril ortamlarda uzman kadın doğum doktorları tarafından yapılması gerekir. Hijyenik şartlarda yapılmayan kürtaj sonrasında enfeksiyon tüm vücuda yayılabilir ve kişi hayatını kaybedebilir.

 

Kürtaj Ne Zaman Yapılmalı
Kürtaj Ne Zaman Yapılmalı

 

Kürtaj Sonrası Görülen Belirtiler

Kürtaj cerrahi bir işlem olduğu için işlem sonrasında bazı belirtiler görülebilir. Az miktarda kanama olması beklenir. Karın ağrısı ve karın bölgesinde kramplar oluşabilir. Genel anestezi ile yapılmış ise anestezi sonrasında baş dönmesi, bulantı ve kusma oluşabilir. Kürtaj sonrasında oluşan kanama genelde 2-3 gün devam eder ve daha sonra biter. Kürtaj sonrasında görülen kanama miktarının çok olması ve çok uzun süre devam etmesi akıllara ilk olarak içerde parça kaldığı fikrini getirmelidir. İçerde parça kaldığı zamanlarda kanama devam edeceği için rahimin mutlaka tam olarak temizlenmesi ve boşaltılması gerekir. Kürtajdan sonra doktorunuz bir hafta sonra sizi kontrole çağırır. Kontrol esnasında rahimin durumu, içerde parça kalıp kalmadığını incelenir ve etkili doğum kontrol yöntemleri anlatılır.

Kürtaj Sonrası Nelere Dikkat Edilmelidir?

Kürtaj sonrasında doktor tarafından verilen ilaçlar düzenli olarak kullanılmalıdır. Bir hafta boyunca cinsel ilişkiden uzak durulmalıdır. Bir hafta boyunca havuza girilmemeli ve genital bölge hijyenin tam olarak sağlanmalıdır. Kesinlikle tampon kullanılmamalıdır. Kürtaj sonrasında tekrar adet kanamanız zamanında olabilir veya bir hafta geçebilir. Kürtaj mutlaka uzman bir hekim tarafından yapılmalıdır. Kürtaj sonrasında oluşacak komplikasyonlar ancak bu şekilde önlenebilir. Kürtaj bir doğum kontrol yöntemi değildir. Kürtaj olduktan sonra da hamile kalma olasılığınız çok yüksektir. Bunun için mutlaka bir sağlık kuruluşuna başvurarak etkili bir doğum kontrol yöntemi seçmeniz gerekir. Kürtaj fiyatları için mutlaka hekiminizle yüz yüze görüşme sağlamalısınız.

Bir önceki yazımız olan Kürtaj Kaç Aylıkken Yapılır başlıklı makalemizde kürtaj, kürtaj olmak ve kürtaj yaptırmak hakkında bilgiler verilmektedir.

Bunu da inceleyebilirsin

Kürtaj Kaç Aylıkken Yapılır

Kürtaj Kaç Aylıkken Yapılır

Son zamanlarda kürtaj kaç aylıkken yapılır şeklinde soruları e-mail ve yorumlar aracılığı ile çok sayıda …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir