Güncel Kürtaj Haberleri

Kürtaj Ne Zamana Kadar Yapılır?

İstenmeyen, sürpriz bir gebeliklerde yapılan kürtajlar için yasal sınır 10 hafta belirlenmiştir. Peki sağlıklı bir kürtaj ne zamana kadar yapılır? Bu tür sürpriz gebelikler için yapılacak olan kürtaj işlemleri için en ideal zaman ilk 5-6 haftadır. Çoğu zaman insanlar gebe olduklarını geç anladıkları için kürtaj için yasal süreyi kaçırırlar.

Reşit olanlar yani 18 yaşından büyük olan kadınlar, gebeliklerinin 10. haftasına kadar yasal olarak kürtaj olabilirler. Her ne sebepten olursa olsun kürtaj yaptıracak kişinin eşi de mutlaka bu kürtaja izin vermelidir. 18 yaşından küçük olanların ise kürtaj için ebeveynlerinden onay alınması şarttır. Tabi bu gebelik anne için tehlikeliyse kürtaj yapılır. Aksi halde keyfi bir nedenden dolayı kürtaj yapılamaz.

Ülkemizdeki kanunlara göre sağlıklı bir gebeliği sonlandırmak için gebeliğin 10. Haftasına kadar süre tanınmıştır. Belirlenen yasal sürenin dışında kürtaj yapan doktorlar, ağır ceza mahkemelerinde yargılanır.

Gebelik, anne adayının yaşamını tehlikeye sokuyorsa ya da bebeğin herhangi bir sakatlık durumu ortaya çıkarsa, gebeliğin 26. haftasına kadar kürtaj işlemi yapılması yasalarla belirlenmiştir. Böyle bir durumun ortaya çıkmasından sonra özel ya da devlet hastanelerine başvurabilirsiniz. Yapacağınız başvurular, özel bir kurul tarafından değerlendirilecektir.

İstenmeyen bir gebeliğin ortaya çıkması durumunda gebeliğin 10. haftasına kadar, mecburi nedenlerden dolayı yapılacak olan kürtajlar ise gebeliğin 26. haftasına kadar yapılmalı. Böylelikle de kürtaj ne zamana kadar yapılır sorusunun cevabını da vermiş bulunuyoruz.

Bir önceki yazımız olan Kürtaj Ne Demek? başlıklı makalemizde kürtaj riskleri nelerdir, kürtaj sonrası ve kürtaj yapmak ne demek hakkında bilgiler verilmektedir.

Bunu da inceleyebilirsin

Kürtaj Ne Zaman Yapılmalı

Kürtaj Ne Zaman Yapılmalı

Kürtaj Ne Zaman Yapılmalı? Kürtaj gebeliği sonlandırmak için kullanılan bir terimdir. Özellikle istenmeyen gebeliklerde ve …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir