Güncel Kürtaj Haberleri

Kürtaj Nedir ? Kürtaj Sonrası ve Bakım Önerileri

Türkiye’de her 10 kadından 3’ü ortalama 45 yaşında kürtaj yaptırmaktadır. İki tür çocuk aldırma yöntemi vardır; tıbbi ve cerrahi kürtaj. 10 haftalık hamileliğe ulaşana kadar doktor yönlendirmesi ile 2 yöntem de kullanılabilir. 10 haftalık süre sonrası ise yalnızca cerrahi kürtaj uygulanabilmektedir.

Türkiye’de yaygın olarak cerrahi kürtaj uygulanmakta ve yaptırma süresi olarak maksimum 10 hafta yasalar tarafından belirlenmektedir. Özel durumlar(boş gebelik, tecavüz, bebeğin anne hayatını riske atması vb.) söz konusu olduğunda 10 – 20 haftaya kadar bu süre uzayabilmektedir. Bu özel durumlar ve süre zarfı dışında yapılan kürtaj yasal değildir.

Cerrahi ya da tıbbi kürtaj yaptırmanız sonucunda kendinize dikkat etmeniz önemlidir. Hastanelerde gözetim altında yapılan çocuk aldırma işleminde, kürtaj sonrası yaşanabilecek olumsuzluklar oldukça azdır. Bununla birlikte, birçok kadın, karın krampları, hafif vajinal kanama, bulantı, ağrılı göğüsler ve yorgunluk gibi bazı yan etkilerle karşılaşacaktır.

Kürtaj Sonrası Kanama

Birçok kadın kürtaj sonrası kanama yaşayacaktır. Bu kanama da kan pıhtılarının olması normaldir, ancak büyük pıhtıların gelmesi ve 2 saatten fazla sürmesi normal değildir.
Tutarlı ağır kanama, 12 saatten fazla süren ve sürekli kanama bir sorun habercisi olabilir. Özellikle çocuk aldırma sonrası ilk 24 saat daha koyu kırmızı kanama, sancı ve sabit bir ağrı durumunda doktorunuzla iletişime geçmelisiniz.

Kürtaj Sonrası İlişki

Çocuk adldırma sonrası genellikle ilişkiye girmeden veya vajinal bir şey yapmadan önce 2 hafta beklemeniz önerilmektedir. Bu, kürtaj sonrası enfeksiyon riskini azaltır ve kürtaj sonrası gebelik yaşanmaması adına bakımın önemli bir parçasıdır.

Çocuk aldırma sonrası korunmasız ilişkiye giriyorsanız, tekrar gebe kalabileceğinizi unutmamalısınız. Kürtaj sonrası cinsel ilişki esnasında ani bir acı hissederseniz doktorunuzla iletişime geçmelisiniz.

Kürtaj Sonrası Beklenen Etkiler

 • Karın krampları
 • Hafif vajinal kanama
 • Mide bulantısı ve kusma
 • Acıyan göğüsler
 • Yorgunluk

Hem tıbbi hem de cerrahi çocuk aldırma genellikle güvenli kabul edilirken, bazen ciddi komplikasyonlara neden olabilir.

En sık görülen komplikasyonlardan biri enfeksiyondur. Bunun nedeni başarısız kürtaj ya da çok kısa sürede cinsel ilişkiye girmek gibi vajinal olarak bakterilere maruz kalmak olabilir. İlk 2 hafta cinsel ilişkiye girmeyerek ve ve tampon yerine ped kullanarak enfeksiyon riskini azaltabilirsiniz.

Enfeksiyonların belirtileri arasında güçlü kokulu vajinal akıntı, ateş ve şiddetli pelvik ağrı vardır. Tedavi edilmeyen enfeksiyonlar pelvik enflamatuar hastalığa neden olabilir, bu yüzden belirtileri fark ettiğinizde doktorunuzu arayın.

Çocuk Aldırma Sonrası Komplikasyonlar

Bir kadının kürtajdan sonra karşılaşabileceği diğer olası komplikasyonlar şunlardır:

 • Fetüsün hala yaşayabilir olduğu veya rahimden tamamen boşaltılmadığı eksik veya başarısız kürtaj. Bu ciddi tıbbi komplikasyonlara neden olabilir.
 • Şiddetli karın ağrısı, kanama ve ateş belirtileri olan uterus perforasyonu.
 • Ateş, üşüme, karın ağrısı ve düşük tansiyon gibi semptomları olan septik şok.

Bazı semptomlar kürtajınızdan kaynaklanan acil bir komplikasyon olabilir. Bu semptomlardan herhangi birini yaşarsanız, acil tıbbi yardım isteyin:

 • Ateş
 • Aşırı ağır kanama
 • Güçlü kokulu vajinal akıntı
 • Titreme
 • Şiddetli karın ağrısı

Kürtaj Sonrası Bakım İpuçları

Çocuk aldırmadan sonra doktorunuz size özel bakım talimatları verecektir. Hoş olmayan yan etkileri azaltmak için yeterli gelecektir.

Yan etkileri azaltmak ve işlem sonrası rahatınızı artırmak için şunları yapabilirsiniz:

 • Özellikle kusma veya ishal yaşıyorsanız, susuz kalın.
 • Bazı kadınlar sert hormon kaymasından duygusal değişiklikler yaşadıklarından, bir destek sistemi uygulayın.
 • Mümkünse, evinizde bir veya iki gün kalmayı planlayın, böylece kendi evinizin rahatlığında dinlenip rahatlayabilirsiniz.
 • Karnınıza kramp bölgesine masaj yapın.
 • Meme hassasiyetini azaltmak için dar bir sütyen takın.

Kürtaj Sonrası Doğum Kontrolü

Kürtajdan hemen sonra hamile kalabilirsiniz, bu nedenle hamileliği önlemek için doğum kontrol yöntemini hemen kullanmanız gerekir. İlk 2 hafta cinsel ilişkiye girmemeniz .

Bir önceki yazımız olan Kürtaj Nasıl Yapılır? başlıklı makalemizde devlet hastaneleri kürtaj yapar mı, kürtaj doktoru ve kürtaj ne kadar sürer hakkında bilgiler verilmektedir.

Bunu da inceleyebilirsin

Kürtaj Ne Zaman Yapılmalı

Kürtaj Ne Zaman Yapılmalı

Kürtaj Ne Zaman Yapılmalı? Kürtaj gebeliği sonlandırmak için kullanılan bir terimdir. Özellikle istenmeyen gebeliklerde ve …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir