Güncel Kürtaj Haberleri

Kürtaj Nedir, Nasıl Yapılır?

Kürtaj nedir, nasıl yapılır?

 

Kürtaj hastanın rızası ile uygulanan tek prosedürdür. Zorla veyahut hasta rızası olmadan kürtaj prosedürü yapılmamaktadır. Hasta 18 yaşından devasa ve bekar ise, kendisi rızası ile kürtaj olabilir. Fakat bayan evli ise, eşinin imzası olmadan kürtaj prosedürü başlatılamamaktadır. 18 yaşından ufak olanların ise kürtaj olması yasal değildir. Bunun için ailenin imzası gereklidir.

Kürtaj prosedürü, tamamiyle gizlidir. Üçüncü şahıslara bu prosedür ile ilgili malumat verilmemektedir. Kürtaj olmak için bayan bekar ise onay dokümanı imzalaması, evli ise eşinin de onay dokümanı imzalaması gereklidir. Kürtaj prosedürü için kan grubu kesinlikle bilinmelidir. Olumsuz kan grubu söz konusuysa, herhangi bir olumsuzlukta kan alınması ve kan uyumu olan birinin de ameliyat sırasında bulunması lazım olur.

 

 

Kürtaj nasıl yapılır?

kürtaj nasıl yapılırKürtaj ilk evvel jinekolojik kontrol ve ultrasonografi prosedürü ile başlar. Ardından da şahıs idrarını yapar ve mesanesi boşalmış gerçekleşir. Ardından iç çamaşırlarını çıkartarak kontrol masasına geçer.  Jinekolojik kontrol masasında lithotomi pozisyonunda durur. Bu pozisyonda bacakları kalifiye bölümlere yerleştirir ve işleme bu yolla destur verilmiş gerçekleşir.

Uzman, bu evrede hamileliğin vaziyetini ultrason ile değerlendirilir ve kürtaj için tek kanıya varır. Kürtaja hüküm vermeden evvel yanlızca olumlu olan gebelik testine bakılmaz. Ultrason ile hamileliğin mevcudiyetini ve rahim içine yerleştiği alan kesinleştirilir. Gebeliğin tarihi, nihai gelenek tarihine göre belirlenir. Şayet hamilelik haftası 10 haftayı geçmiş ise yasal olarak kürtaj yapılmasına müsaade edilmez.

kürtaj ücretleriKürtaj genel anestezi veyahut lokal anestezi ile uygulanabilmektedir. Lokal anestezi seçenek edilmiş ise, rahim ağzının iki yönüne da ilaç verilir.

Anestezi ağrının ağrı duymaması içindir.  Bu evrede hasta bir miktar ağrı duyabilir.  Bu sebeple genellikle genel anestezi seçenek edilmektedir. Bu şeklinde hasta herhangi bir şey hissetmez ve prosedür dolayı yaşanabilecek komplikasyonlar en aza indirilir.Şayet genel anestezi uygulanacak ise hastaya ince tek katater ile damar yolunun açılması için prosedür yapılır. Anestezi eksperi, verilecek olan ilacın dozajını ayarlar.

Hasta hızlıca uyumaya dalar.Hasta uyutulduktan ardından vajinaya tek spekulum konur. Spekulum ile rahim ağzı henüz net tek şeklinde izlenebilir. Bu evrede vajina ve rahim ağzı antiseptik solüsyonlarla tertemiz hale getirilir. Bu sayede mikrop rizikosu en aza indirilir. Lokal anestezi uygulanacak ise bu evrede lokal anesteziz yapılır ve rahim ağzının her iki yanına lokal ilaçlar enjekte edilir. Bu aşamadan ardından ise rahim ağzının iki yönü da tek dişili şeklinde ifade edilen tek alet ile tutulur.

Bu program lokal anestezi yapılan şahıslara rahatsızlık verebilir. Ardından tek dişli çekilerek rahimin düz hale gelmesi sağlanır. Bu sayede kürtaj henüz ferah tek şeklinde uygulanabilir. Rahmi düzleştirme işleminden ardından ise buji şeklinde ifade edilen vasıta yardımı ile rahim ağzı genişletilir. Bujiler çaplarının milimetre cinsinden büyüklüğüne göre numaralandırılır. Uygulama henüz evvel doğum yapan bayanlarda henüz kolay.

Hamile olan kişilerin çoğunlukla rahim ağzı 6-7 milimetre dilatedir. Bu sebeple de genişletme işlemine kimi zaman lüzum duyulabilir. Dilatasyon işleminden ardından ise olumsuz basınca meydan veren tek enjektöre monte edilen plastik kanüller rahim ağzından geçirilir. Bu sayede rahim boşluğuna ulaşılır. Bu kanüller yumuşak ve esnektir. Kanül uygulandıktan ardından vakum yaratan kalifiye enjektöre bağlanır. Enjektörün düğmesi açılır. Bu sayede olumsuz basınç oluşturulur. Ardından enjektör ileri geri hareket ettirilir ve rahim içi temizlenir. Bu program lokal anestezi de bir miktar henüz zor olmaktadır. Hasta rahatsızlık duyabilir. Rahim içi temizlenene kadar bu prosedür sürdürülür.

Geçmiş zaman bu prosedür vakum adına keskin küretler ile rahim içi boşluğu temizlenerek uygulanmaktaydı. Eskiden sarfedilen bu küretler son zamanlarda kullanılmaktadır. Bu prosedür rahim delinmesi veyahut rahim iç zarının yapışmasına yol açmaktaydı. Bu formül, kısırlık riskinin de yüksek bulunduğu tek yöntemdi. Günümüzde kürtaj prosedürü henüz emin ve henüz sıhhatli uygulanmaktadır. 10 haftalıktan ufak hamileliklerin sonlandırılması, söz ettiğimiz yöntemle uygulanmaktadır. Şayet hamilelik 10 haftayı geçmişse, kürtaj çok risklidir.

 

Türkiye’de kürtajın yasal süresi nedir?kurtaj nasıl yapılır

Hamileliğin sonlandırılması emeliyle yapılan kürtaj işleminin yasal boyutları ise: ülkemizde adet tarihinden sonra 10 haftasına haftaya kadar olarak sınırlandırılmıştır.

Yani hamilelik haftası 10 haftayı geçmiş hamileliklere yasal olarak kürtaj prosedürü uygulanması yasaktır. Hamilelik 10. haftayı aşmış ise anne ve babanın rızası olsa dahi resmi kurumlarda yapması sakıncalıdır. Fakat hamileliğin devam etmesi anne için hayati tehlikeye neden oluyor ise bu evrede heyet hükmü ile kürtaj yapılabilmektedir. Bunun için resmi te bir k hastaneden “sağlık heyeti raporu” minimum iki hekim imzasıyla çıkartılmalıdır. Bunun dışında rahim içinde hamilelik için ciddi bir anomali veyahut bebek dünyaya geldikten ardından hayatını etkileyecek bir mesele, bebek yaşamı öneme alınarak hamilelik sonlandırılabilir. Anne veyahut bebek yaşantısının tehlikesi düşünülerek uygulanan işlemler terapotik kürtaj şeklinde ifade edilir.

 

Kürtaj ile ilgili bilinmesi gerekenler:

kürtaj nasıl yapılır

Kürtaj epey ilgi gerektiren bir prosedürdür. Bununla birlikte cerrahi girişimdir. Yalnızca ile ilgili eksper ve deneyimli şahıslar doğrulusunda yapılmalıdır. Bu şeklinde yapılan kürtajlarda riziko epey azdır.

Kürtaj prosedürü başlamadan evvel ultrason ile hamileliğin kaç haftalık bulunduğu, vaziyeti ve rahim içerisine yerleşimi ölçülür. Bundan ardından hastanın tıbbi hikayesi ölçülür. Daha ardından yapılacak işlemle alakalı olarak hastaya detaylı malumat verilir. Bu şeklinde hasta psikolojik olarak daha ferah bir şeklinde kürtaja girebilir.

Kürtaj programı, kesinlikle steril ortamda yapılmalıdır. Hasta genel veyahut lokal anesteziye doğal tutulur.Şayet hasta genel anestezi ile kürtaj olacak ise hastanın işlemden 5 saat evvel herhangi bir şey yiyip içmemesi gereklidir. Bu sayede mide boş gerçekleşir ve genel anestezi konusunda olarak yaşanabilecek meseleler engellenir.Lokal anestezi de ise hasta tok olabilir. Lokal anestezi ile yapılan kürtaj, hastanın rahim ağzı alanlarına yapılan bağımlılık yapıcı madde ilaçlarla işlemin başlatılmasıdır. Bu yöntemle genel anestezi riskleri alınmaz. Fakat hasta rahatsızlık duyabilir.

 

Kürtajın riskleri nelerdir?

kürtaj ne zaman yapılır

Kürtaj, işinde ve işin ehli, deneyimli şahıslar doğrulusunda uygulanıyor ise yan tesir riskleri epey azdır. Fakat unutulmaması lüzumlenen, kürtajın cerrahi teşebbüs bulunduğu ve buna bağlı riskleri taşıdığıdır.

Bu tehlikeler ise:

Rahim ve barsak delinmeleri

Kanamalar

Hamileliğin tahliye hiç edilemeden kalması

Rahim içerisinde kürtajdan ardından parça kalması

İşlem sonrasında rahim içerisinde mikrop gelişmesi (endometrit) Rahim içi dokunun (endometrium) hasar görmesi veyahut rahim içerisinde yapışıklıkların oluşması (Asherman sendromu) sonucu adet görememe veyahut adetlerin azalması. Kürtaj esnasında ilgi edilmesi lüzumlenen en önemli etmen, programın yapıldığı alanın mikroplardan ayrıştırılmış olmasıdır.

Hamileliğin tam anlamıyla tahliye edilememesi, rahme ilişkin anatomik farklılıklardan veyahut hamileliğin defa erken bir hafta içerisinde tahliye edilmesi vaziyetleri ile temaslı olabilir. Çoğunlukla önerilen minimum 7- 10 gün adet gecikmesi sonrasında programın başlatılmasıdır. Kürtajdan evvel gebelik, ultrason sayesinde rahim içerisinde görünebilir halde olması gereklidir. Bu şeklinde gebelikte “dış gebelik” bulunmadığı da anlaşılmış olacaktır.

Kürtaj prosedürü esnasında kanamalar, genellikle atoni şeklinde ifade edilen rahim içeriğinin boşaltılması sonrasında rahim kasının iyi şeklinde kasılamaması kaynaklıdır. Özellikle ileri haftalık olan gebeliklerde oluşan bu vaziyet damar yolundan yapılan muhtelif ilaçlar ve rahime yapılan masajlarla düzeltilebilir. Kanama, rahim kasının (myometrium) kasılması ile sona erer. Rahim içinde parça kalması da rahim kasının tam anlamıyla kasılmasını önler. Bu sebeple de kanama ortaya gelebilir. Parça kalması nedeniyle yaşanan kanamalar birkaç gün ardından başlayabilmektedir.Bu riziko ve olumsuzluklar, kürtajın yapıldığı merkez ve kürtajı yapmış bireyin uzmanlık alanıyla orantılıdır.

 

Kürtaj sonrası yapılması gerekenler

Kürtaj eğer genel anesteziyle uygulanmış ise ilk gün sersemlik olabilir. Bunun dışında bulantı, halsizlik, hafif kasık ağrısı ve kanama olması normal kabul edilebilmektedir. Şikayetler tek hafta içerisinde ortadan kalkacaktır. Kürtaj işleminden ardından 2-10 gün içinde kanama olabilir. Bu kanamalar hafif ve pıhtısız olması gereklidir. Çeşitli hallerde kanama ortaya gelmeyebilir. Bu kanamalar bazı durumlarda de ara ara olabilir.

Kanamalar vakit geçtikçe azalacaktır ve ardından bitecektir. Kürtaj genel anestezi ile uygulanmış ise prosedür tamamlandıktan bir saat ardından yemek yenilebilir. Ancak ilk öğünün hafif olması gereklidir. Bol bol sıvı tüketilmelidir. Şayet 4 saat sonra bulantı gibi kötü geri bildirimler yok ise, normal beslenme alışkanlığına geri dönülebilir. Kürtaj ertesi hekim teklifi ile ağrı kesici (analjezikler) ve antibiotikler düzgün şeklinde kullanmak gerekir.

Genel olarak mikrop oluşmaması için 10-15 cinsel perhiz uygulanmalıdır. Şayet düşük veyahut ölü bebek nedeniyle kürtaj yapılmış ise 3 ay süresince aile planlaması tekniği ile savunmak gereklidir. Ardından rahim iyileşecektir.

Kürtajdan derhal ardından banyo yapılmasının herhangi bir sakıncası yoktur. Ancak mikrop oluşmaması için vajinal duş yapılmamalıdır.

 

Kürtajdan sonrası ilk adet ne zaman görülür?

Kürtajdan ardından tahminen bir ay ardından normal adet düzeni başlar. Kullanılan ilaçlar veyahut gerilim sebepli olarak adet bir müddet gecikebilir. Kürtajdan ardından spiral ne vakit takılır? Spiral, hastanın vaziyetine göre kürtajdan derhal ardından uygulanabilir. Bununla birlikte, kürtajdan bir ay ardından da takılabilmektedir. Spiralin yapılabilmesi için rahim ağzında yara veyahut irin olmaması gereklidir. Şayet bu açıklanan sahip olunan ise öncelikle bu olumsuzlukların rehabilitasyonu sağlanmalıdır. Spiralin takılması için adet düzensizlikleri de olmamalıdır.

 

Kadın Hastalıkları ve Doğum branşında kürtaj terimi rahim içerisinden herhangi bir dokuyu bazı aletler ile kazıyarak alma prosedürü için kullanılır. Bu dokular hamilelik ürünü olabileceği gibi biopsi veyahut rehabilitasyon emelli alınan dokular da olabilir.

Gebelik Kürtajı rahim içerisine yerleşmiş olan gebeliğin hastanın talebi ya da tıbbi mecburilik sebebi ile, yazılı onayı alınarak, muhtelif yöntemler ile sona erdirilmesidir. Kürtaj bir doğum muayene tekniği değildir.

 

Müdahale evveli değerlendirme:

İsteğe bağlı olarak kürtaj yaptırmak isteyen bayan için ilk ismim gebe olduğunu öğrendiği anda ya da adet gecikmesi olduğunda Bayan hastalıkları ve doğum eksperine müracaat ederek gebe olup olmadığını öğrenmek, gebe ise gebeliğinin kaç haftalık olduğunu ultrasonografi ile kesinleştirmektir. Hekimin genel ve bayan hastalıkları yönünden sıhhat vaziyetini değerlendirir, kürtaja engel olacak herhangi bir sıhhat meselesi olup olmadığına bakar.

 

Kimler kürtaj yaptırabilir? Her bayan kürtaj olabilir.

Evli olup olmamak ehemmiyetli değildir. Tıbbi mecburilik varsa (anormal bebek ya da hamilelik annenin yaşamını tehlikeye sokuyorsa ) ihtiyaç duyulan kanuni dökümanlar hazırlanarak makul aydaki bebek alınabilir. Kadın için gebeliğin sona erdirilmesindeki en ehemmiyetli mertebe duygusal kararlılıktır. Sosyal konumunuz, ekonomik koşullarınız, ileriki yaşantınız, partnerinizin pozisyonu ve fikride ehemmiyetli rol oynamaktadır. Bu yüzden hükmü tüm koşulları değerlendirerek net bir şeklinde vermek sonraki ruhsal vaziyet için gerekmektedir.

Kürtajın riskleri: İnfeksiyon ve parça kalması gibi operasyon ertesi tehlikeler nadirdir ve rehabilitasyon edilebilir. Bütün cerrahi ameliyatlar bazı tehlikeler içermektedir. Olası risklerin hastaya anlatılması ve hastanın bu manada bilgilendirilmesi temeldir. Gebeliğin devam etmesi: Defa ufak gebeliklerde bazı durumlarda hamilelik ürünü boşaltılamayabilir ve hadise devam edebilir.

Kürtajın en erken 5-6. haftalarda yapması makul gerçekleşir.

Rahimin delinmesi (Rüptür):Gebe bir rahim, hamile olmayan bir rahime göre defa henüz yumuşakdır. Bu nedenle prosedür sırasında uygulanan dikkatsiz ve sert bir hareket rahimin delinmesine yol açabilir. Rahim delinmesi prosedür dikkatli yapıldığı taktirde oldukça seyrek görülen bir komplikasyondur. Hamilelikte risk yaşı büyüdükçe artar. Bu vaziyet farkedildiğinde makul rehabilitasyon yapılmalıdır.

Plasenta parçasının kalması: Belirli bir sure ardından meydana çıkan çok miktarda olan ve kesilmeyen kanama ile kendisini belirlenmiş eder. Tedavide yine kürtaj lazım olur.

Enfeksiyon: Genellikle işlemden 5-6 gün ardından meydana çıkar. İşlem sırasında hijyen ve sterilite kaidelerine uyulursa riziko azalır.

Yapışıklık: Asherman belirtisi ismi verilen haldir.

Burada rahimin iç duvarlarında yapışıklıklar ve dolayısı ile adet kanamasında azalma ve hem de kısırlık görülebilir. Nedeni rahimin gereğinden çok kazınmasıdır.

Tanısı rahim filmi çekilerek ya da histeroskopi ile konulur. Tedavisi cerrahi olarak (histeroskopik) rahim içerisinde olan yapışıklıkların açılmasıdır. Rahim içerisinde kan birikmesi, işlemin yapılamaması, aşırı kanama, adet gecikmesi gibi başka tehlikeler sıralanabilir. Kürtajın bütün riskleri hamilelik haftası büyüdükçe artar. Bu nedenle kürtaja hüküm verildiğinde yasal hudut olan 10. haftanın geçirilmemesi lazım olur.

Daha önce hamile kalmamış bir bayanın kürtaj olması ya da kürtajın kaçıncı kürtaj bulunduğu bayanın ardından hamile kalmasını normal şartlarda etkilemez.

 

CERRAHİ YÖNTEMLER

Kürtaj müdahaleleri genellikle hastanın koşulları makul ise genel anestezi ile bazı durumlarda de lokal anestezi ile yapılır. Eğer genel anestezi uygulandıysa bütün müdahale süresince hasta uyur ve herhangi bir şey hissetmez. Lokal anestezi uygulanacaksa ihtiyaç duyulan hastalarda yatıştırıcı uygulayarak hastanın gerginliği azaltılır. Lokal anestezi esnasında rahmin ağzı uyuşturulur hasta gebeliğin boşaltılması esnasında hafif karın ve kasık ağrısı duyabilir.

Bizim tercihimiz kürtajın genel anestezi ile yapması yönündedir. Bu sayede hem hasta ağrı ve acı duymaz, hatta işlemden kaynaklanan karmaşıklık rizikosu en aza indirilmiş gerçekleşir. Gebeliğin sonlandırılmasında genellikle yapılan iki formül bulunmaktadır. En sık kullanılanı vakum aspirasyonu ile gebeliğin emilerek boşaltılmasıdır. Daha seyrek olarak kullanılanı ise metal küretler ile kazıma yöntemidir.

 

Kürtajın Aşamaları

  1. Hasta uyuduktan ardından, antiseptik solüsyonlar ile cerrahi alan temizlenir, pozisyon verilir, makul şeklinde örtülür. İlk evvel rahimin vaziyetini ve büyüklüğünü değerlendirmek için jinekolojik kontrol yapılır. Rahimin özellikleri anlaşıldıktan ardından vajinal spekulum konur.  Spekulum ile rahim ağzı görünür duruma gelir. Vajina ve serviks antiseptik solüsyonlar ile temizlenir. Lokal anestezi uygulanacak ise bu evrede yapılmakla birlikte ve serviksin iki yanına uygun ilaç enjekte edilir. Daha ardından serviks başka bir deyişle rahim ağzı tenekulum veyahut tekdişilli ismi verilen tek alet ile tutulur. Tenekulum çekilerek rahimin düz hale gelmesi sağlanır.
  2. Buji ismi verilen aletler aracılığıyla rahmin ağzına genişlik kazandırılır. (dilatasyon). Bunun için olası olan en ince buji tüketilir. Bujiler çaplarının milimetre ölçüsüne göre büyüklüğüne göre sınıflandırılır. Genelde 6 veyahut 7 numara bujiye kadar dilate edilir.
  3. Dilatasyon prosedürü tamamlandıktan ardından plastik kanüller rahmin ağzından geçirirerek, rahmin boşluğuna ulaşılır. Kanül yerleştirildikten ardından, ucu bu emel için üretilmiş 60 santilitrelik, vakum yaratan kalifiye enjektöre bağlanır. Enjektörün düğmesi açılarak negatif basıncın oluşması sağlanarak ve enjektörü ileri ve geri hareket ettirecek şekilde rahim içi temizlenir. Rahim içi tamamiyle temizlenene kadar işleme devam edilir.
  4. Eğer içeride parça kalmasından kuşku edilir ise metal küretler ile kavite iyice temizlenir. Eskiden sarfedilen bu küretler son zamanlarda bundan sonra pek seçenek edilmemektedir. Hem rahim delinmesi hatta prosedür ardından rahim iç zarlarının yapışmasına bağlı gelecekte gelişebilecek kısırlık olsılığı keskin küretler ile defa artmaktadır. 10 haftalıktan ufak gebeliklerin sonlandırılmasında keskin küretlere lüzum yoktur. Eğer tıbbi tek sebep ile ve doktorlar heyeti hükmü ile 10 haftadan fazla bir gebeliğin sonlandırılmasına karar verilmişse bu prosedür henüz büyük kanülleri vakum cihazları ile yapılır.
  5. İşlem ardından vajinal ya da karından ultrasonografi yapılarak nihai kontroller yapılır. Operasyon gebeliğin büyüklüğüne bağlı olarak tahminen 5 ila 10 dakika arasında sürmektedir. Operasyon ertesi olabilecek ağrı, ilaçla kolaylıkla muayene edilebilir, esasen adet sancısı aynısı bir ağrınız olacaktır. Şayet genel anestezi tercih operasyondan derhal ardından uyanırsınız, 5 dakika sonrada uyku sersemliği kaybolur ve ayağa kalkarsınız ve tahminen yarım saat sonrada haneye gidebilirsiniz. Operasyon ertesi ikinci vakitte tamamiyle normal ve gündelik yaşantıya – işe dönebilecek hissedilebilir. Eğer hasta kan gurubu Rh etkeni Olumsuz ise ve partnerin kan gurubundaki Rh etkeni Olumlu ya da partnerin kan gurubu bilinmiyorsa Anti-D iğnesini müdahaleden ileri ilk 72 saat içerisinde yaptılması doğurmak istenecek gebeliklerde meydana gelebilecek kan uyuşmazlığını engelleyecektir.

 

Tıbbi Müdahale

 

Eğer tıbbi mecburilik hasebiyle (düşük, cansız hamilelik,anomalili bebek gibi nedenlerden) kürtaj yapılıyorsa, kürtaj esnasında elde ettikleri materyalin bir patoloğa, kalıtsal araştırmaya gönderilmesi gerekebilir. Gelecek netice henüz aynısı şeyle karşılaşmayı engellemeye yardım edebilir.Kürtaj ertesi ilgi edilmesi gerekenler:

Müdahaleden ardından sıvı besinler ve içecekler derhal içilebilir, bulantı olmazsa ardından normal beslenmeye geçilebilir. Genel anestezi ertesi 6-8 saat otomobil kullanmak, ehemmiyetli kararlara imza atmak gibi ilgi isteyen aktivitelerde bulunmamak mantıklı olacaktır. 2 ila 3 gün süreyle adet kanaması tipinde kanamalar olacaktır.

(Bu müddet gebeliğin haftasına göre bir miktar artabilir ya da azalabilir.).

Eğer kürtaj ertesi derhal kanama olmazsa bir hafta ardından gibi hafif bir ağrı ile kanama olacaktır. Bu müddet içerisinde yine adet kanaması dönemindekine benzer şekilde karın ve kasık bölgelerinde ağrılar olabilir, bu ağrıları hafifletmek için herhangi bir ağrı kesici kullanmak mümkün.Bundan ileri adet kanaması tahminen 20 ile 40 gün ardından olacaktır. Gebelik gibi kaliteli vaziyet oluşup sonlandığı için normal saatinde gelmeyebilir.

Eğer 40 gün içerisinde adet olmazsa kesinlikle doktorla görüşmek lazım olur.

Kanama devam ettiği müddetçe küvete-havuza-denize girmek yasaktır.(operasyon günü dahil duş alınabilir, emel vajene su ve bu gibi enfeksiyon kapmayı mümkün kılabilecek şeylerin girmesini engellemektir) Deniz ya da havuza girmek icabında (yaz mevsimi ya da başka nedenlerden dolayı) en erken kürtajdan 7-10 gün olması gereklidir.

Tampon kullanmak yasaktır. Cinsel temas 1 hafta mutlaka yasaktır.

(Daha ardından kondom kullanılarak temasa girilebilinir. Bu enfeksiyon kapmaktan ve gebe kalmaktan koruyacaktır. Kanamanız devam ettiği müddetçe cinsel temas sakıncalıdır.

 

Bir önceki yazımız olan Devlet Hastanelerinde Kürtaj Yapılıyor Mu? başlıklı makalemizde devlet hastanesi kürtaj, devlet hastanesi kürtaj fiyatları ve devlet hastanesi kurtaj yaparmi hakkında bilgiler verilmektedir.

Bunu da inceleyebilirsin

Kürtaj Ne Zaman Yapılmalı

Kürtaj Ne Zaman Yapılmalı

Kürtaj Ne Zaman Yapılmalı? Kürtaj gebeliği sonlandırmak için kullanılan bir terimdir. Özellikle istenmeyen gebeliklerde ve …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir