Güncel Kürtaj Haberleri

Kürtaj Nerede Yapılır?

Planlanmayan bir gebelikte ya da anne adayı ile bebeğin yaşamsal fonksiyonları tehlikeye düştüğünde kürtaj uygulanır. Kürtaj nerede yapılır sorusu ise sıklıkla duyduğumuz sorulardan biridir. Kürtaj için belirli şartların uygulanması gerekir aksi halde kürtaj olunması mümkün değildir. Kürtajı ücretli ya da ücretsiz yapabilirsiniz. Bunu belirleyen faktörse, kürtajı neden yaptırdığınızdır. Eğer planlanmayan bir gebeliği sonlandırmak için kürtaj yapıyorsanız ücretli olarak bu operasyonu olabilirsiniz. Tabi kanunlarla belirlenen 10 haftayı geçmemek koşuluyla kürtaj olabilirsiniz. Gebeliğiniz ilk 10 haftasına kadar kürtaj olma hakkına sahipsiniz.

Gebelik anne adayı ya da bebeğinin yaşamsal fonksiyonlarını olumsuz yönde etkiliyorsa yani bebeğin aldırılması mecburi ise kürtaj olabilirsiniz. Bu tür mecburiyetten dolayı gebeliğinizin 26. haftasına kadar kürtaj operasyonu yapılabilir. Evli kişilerin kürtaj olabilmeleri için eşlerinin de onayı alınıyor. Her iki tarafta aynı kararı verdiği takdirde gebelik sonlandırılıyor. Eğer kişi reşit değilse bu durumda çocuğun annesinin ve babasının kürtaj için onay vermesi gerekiyor.

Kürtaj Nerde Yapılır

Kürtaj operasyonları devlet hastanesinde kürtaj, özel hastanelerde, kliniklerde, özel muayenehanelerde uzman doktorlarca yapılır. Kürtaj yaptırmadan önce nerede kürtaj olacaksanız oranın hijyenine ve temizliğine çok dikkat edin. En ufak bir şüpheniz varsa bu konuda orayı derhal terk edin. Çünkü kürtaj, sağlıklı bir ortamda gerçekleşmezse, anne adayı için çok ciddi sağlık problemleri doğurabilir. Özellikle kürtaj sonrası kişinin enfeksiyon kapma ihtimali çok yüksektir böyle yerlerde. Bu açıklamalarla birlikte kürtaj nerede yapılır sorusunun da cevabını vermiş olduk.

Bir önceki yazımız olan İzmir Kürtaj başlıklı makalemizde izmir kurtaj merkezleri, izmir kürtaj yapan devlet hastaneleri ve izmir kürtaj yerleri hakkında bilgiler verilmektedir.

Bunu da inceleyebilirsin

Kürtaj Ne Zaman Yapılmalı

Kürtaj Ne Zaman Yapılmalı

Kürtaj Ne Zaman Yapılmalı? Kürtaj gebeliği sonlandırmak için kullanılan bir terimdir. Özellikle istenmeyen gebeliklerde ve …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir