Güncel Kürtaj Haberleri

Kürtaj Olduktan Sonra Dikkat Edilmesi Gerekenler

Kürtaj, gebeliğin annenin yaşamını tehlikeye soktuğunda ya da istenmeyen gebeliğin oluşması durumunda başvurulacak bir yöntemdir. Bu uygulama dikkat, hijyen ve uzmanlık ister. Halk arasında kürtaj uygulaması daha çok ‘bebek aldırma’ olarak bilinir. Kürtaj, geri dönüşü olmayan ve üzerinde çok düşünülmesi gereken kararlardan biridir.

Kürtaj Olduktan Sonra Dikkat Edilmesi Gerekenler ve Öneriler

Kürtaj işlemi gerçekleştikten sonra dikkat edilmesi gereken bazı hususlar var. Kişi bu hususlara dikkat ettiği sürece bu süreci oldukça hızlı atlatır. Kürtaj olduktan sonra dikkat edilmesi gerekenler aşağıda yazıldığı gibidir.

  • Kürtaj işleminde sonra doktorunuzun da belirteceği üzere 15-20 gün deniz ve havuza girmek sakıncalıdır.
  • Kürtajdan sonra gebelikten korunma için mutlaka doktorunuzla görüşün. Eğer korunmazsanız tekrar gebelik görülebilir.
  • Kürtajdan sonra 35-40 gün içerisinde adet olmanız gerekir. Eğer bu süre içerisinde adet olmazsanız mutlaka doktorunuza başvurun.
  • Kürtajdan sonra belli bir süre cinsel ilişkiye girmemek gerekir. Bu süre genelde 15-20 günü aşmaz. Eğer bu yasak dönemde ilişkiye girerseniz enfeksiyon kapma riskiniz bir hayli artacaktır.
  • Kürtaj olduktan sonra kişi 3-4 gün kanama görülebilir. Bu kanama 2 hafta boyunca sürebilir. Kanama, koyu renkte ve bazen de pıhtı şeklinde görülebilir. Bu tür etkilerin olması gayet normaldir.
  • Kürtajdan sonra doktorunuz tarafından size verilen ilaçları mutlaka aksatmadan kullanın.
  • Kürtaj sonrası durumunuz ne kadar iyi olursa olsun mutlaka kontrol amaçlı doktorunuza görünün.

Bir önceki yazımız olan Kürtajdan Ne Kadar Sonra İlişkiye Girilir? başlıklı makalemizde kürtaj sonrası enfeksiyon, kürtaj sonrası gebelik ve kürtaj sonrası ilişkiye girilir mi hakkında bilgiler verilmektedir.

Bunu da inceleyebilirsin

Kürtaj Ne Zaman Yapılmalı

Kürtaj Ne Zaman Yapılmalı

Kürtaj Ne Zaman Yapılmalı? Kürtaj gebeliği sonlandırmak için kullanılan bir terimdir. Özellikle istenmeyen gebeliklerde ve …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir