Güncel Kürtaj Haberleri

Kürtaj Olmak

Kürtaj olmak, hamileliği sonlandırmaya yönelik yapılan tıbbi bir işlemdir, bu nedenle bebeğin doğumuyla sonuçlanmaz.

Kürtaj Nasıl Yapılır?

Türkiye de ki çoğu kürtaj 10 haftalık hamilelikten önce yapılır. Belirli durumlarda 20 haftaya kadar kürtaj gerçekleştirilebilir. – örneğin, annenin hayatı risk altındaysa veya çocuk ciddi bir sakatlıkla doğarsa.

Hamileliğinizin uzunluğu, son döneminizin ilk gününden itibaren hesaplanır. Ne kadar süredir hamile kaldığınızdan emin değilseniz, kontrol etmek için bir ultrason taramasına ihtiyacınız olabilir.

Kürtajlar daha erken yapıldığında daha basit ve güvenlidir. Erken tavsiye almak, emin değilseniz karar vermeniz için size daha fazla zaman verecektir.

Kürtaj Yaptırmaya Karar Vermek

Bazı kadınlar kürtaj olmak konusunda eminken, bazıları bu konuda kara vermede zorluk çekmektedir. Kürtaj yaptırma kararı kişisel bir karardır. Ancak kürtaj isteyen tüm kadınlara, eğitimli bir gebelik danışmanıyla aracılığıyla tartışma ve onlardan destek alma fırsatı sunulmalıdır.

Ayrıca, eşinizle, arkadaşlarınızla veya ailenizle konuşmak isteyebilirsiniz, bu konu hakkında destek almak sizin rahatlamanızı sağlayacaktır.

Kürtaj Acıyor mu?

Kürtaj olmak herkes için farklı hissettirir; kürtaj zor mu?, süper acı verici veya biraz rahatsız edici olabilir.

Doktorlar ve hemşireler, kürtajınızı olabildiğince konforlu hale getirmeye yardımcı olacaktır. Daha az acıtmasını sağlayacaktır.

Kürtajınızdan sonra biraz kramp olabilir. Muhtemelen bir süre sonra rahatlamak isteyeceksinizdir, ve çoğu kadın gibi ertesi gün normal hayatınıza geri döneceksiniz.

Kürtaj Sırasında Ne Olur?

Kürtaj yaptırmadan önce, kararınız doğrultusunda kürtajın nasıl yapılır ne olacağı hakkında konuşmak için bir randevuya gideceksin.

Mümkün olduğunda, kürtajın nasıl yapılmasını istediğinizi seçme şansınız vardır.

Kürtajdan sonra, kendinize bakarak muhtemelen birkaç gün boyunca işleri kolaylaştıracaksınız. İki hafta kadar rahatsızlık ve vajinal kanama göreceksiniz.

Kürtaj sonrası bir dizi duygu değişikliği yaşayabilirsiniz. Nasıl hissettiğinizi tartışmanız gerekirse, kürtaj doktorları ile irtibata geçin veya kürtaj sonrası danışmanlık hakkında doktorunuza danışın.

Bir önceki yazımız olan Kürtaj Riskleri başlıklı makalemizde kürtaj riskleri nelerdir, kürtaj sonrası ve kürtaj sonrası enfeksiyon hakkında bilgiler verilmektedir.

Bunu da inceleyebilirsin

Kürtaj Ne Zaman Yapılmalı

Kürtaj Ne Zaman Yapılmalı

Kürtaj Ne Zaman Yapılmalı? Kürtaj gebeliği sonlandırmak için kullanılan bir terimdir. Özellikle istenmeyen gebeliklerde ve …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir