Güncel Kürtaj Haberleri

Kürtaj Olmanın Şartları Nelerdir?

 Kürtaj Olmanın Şartları,  kürtaj işlemi Türkiye sınırları içerisinde tıbbi zorunluluklar neticesinde sonlandırma evresine Verilen işlemin ismidir. Halk arasında kısaca Bebek aldırma küretaj düşük yaptırma çocuk aldırma gibi isimler verilir. Günümüzde iki çeşit kürtaj işlemi vardır Bunlardan bir tanesi rahimde fetusun kazanması ile alınır yahut vakumla çekilmesi işlemi yapılmaktadır. Tabii ki her ülkede olduğu gibi bizim ülkemizde de gebeliğin sonlandırılması çocuk aldırma şartları yer almaktadır. Bunlardan bir tanesi olan 10 haftayı geçmeme kaidesiyle çocuk aldırma işlemi yapılır. 10 haftayı geçmeyen durumlarda yaş sınırlaması 18’dir ve 18 yaş altı bireylerin anne ve baba ebeveynlerin izinleri olduğu müddetçe gebeliği sonlandırma işlemi yapılır.

18 Yaş ve üstü evli bayanlarda eşleriniz ne olması kaidesiyle gebeliği sonlandırır abiler yahut 18 yaş ve üstünde olan bireylerin evli değil ise kişinin kendi hür ve özgür iradesine bağlı olarak bu kararı kendi verebilme yetkisine sahiptir. Akli dengesi yerinde olmaması durumunda çocuğun aldırma işlemi yine aile tarafından yahut eşi tarafından izni olduğu taktirde gebelik sonlandırılır.

Gebenin ve eşinin kimlik ibrazında işlemleri bitirdikten sonra hamileliği sonlandırma işlemi ile ilgili bir onam belgesini imzalaması gerekir. İmzalama işlemi yapıldıktan sonra işlemler başlatılır. Bayanın evli olması durumunda kesinlikle eşinin müsaadesi olması durumunda bu gebelik sonlandırma işlemi yapılır. Aksi takdirde eğer kendi karar verir ise bu bir suç olduğundan ötürü cezai işlem uygulanır.  Ayrıca doğum esnasında bir durumdan ötürü hastanın (gebe) hayati fonksiyonlarını etkileyecek ve yaşam noktasında riske sokacak olursa. Gebeliği doktor kendi kararı ile sonlandırma yetkisine sahiptir ve bu durumu kimseye danışmasına gerek kalmadan sonlandırılabileceğini bilmeniz gerekmektedir.

 

 Kürtaj Olmanın Şartları
Kürtaj Olmanın Şartları

Kürtaj Olmanın Şartları

Ülkemizde bu tür durumların özel hastane yahut klinikler içerisinde uzman hekimler tarafından yapılması ön görülmektedir. Aksi taktirde iki tarafında hayati şartları risk altına alınır ve ciddi bir durumdan ötürü hayatına mal olabilir. Yasal şartnameleri karşıladığı taktirde hiçbir sorun ile karşılaşılmaz ve gebelik sonlandırma işlemi prosedüre uygun bir şekilde 20 dk. içerisinde işlem tamamlanarak son bulunur.

Bir önceki yazımız olan Kürtaj Yaptırmak Yasal Mı başlıklı makalemizde Kürtaj Yaptırmak Yasal Mı hakkında bilgiler verilmektedir.

Bunu da inceleyebilirsin

Kürtaj Ne Zaman Yapılmalı

Kürtaj Ne Zaman Yapılmalı

Kürtaj Ne Zaman Yapılmalı? Kürtaj gebeliği sonlandırmak için kullanılan bir terimdir. Özellikle istenmeyen gebeliklerde ve …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir