Güncel Kürtaj Haberleri

Kürtaj Öncesi Cytotec Kullanımı

Kürtaj Öncesi Cytotec Kullanımı

Kadınların yaşamı boyunca geçirdikleri ya da geçirmek zorunda kaldıkları cerrahi işlemlerden biri de kürtajdır. Bu işlem anne karnındaki bebeğin alınması ve gebeliğin son bulmasıdır. Gebeliği sonlandırmak ve bebeği aldırmak çoğu kez bireylerin yanlış aile planlamasından dolayı yapılır. Bu aile planlamasında kullanılmaması gereken bir işlemdir. Ayrıca birçok kadın istemedikleri halde kürtaj yaptırmak zorunda kalabilirler.

Gebelikte yaşanan sıkıntılar, bebeğin kalp atışlarının olmaması, boş gebelik ya da bebeğin gelişimin zayıflaması, hastalık down sendromu riski ve bunlar gibi tehlikeli durumlarda kürtaj yapılır. Bebeğin anne karnında kontrolleri sağlandığında bir sıkıntı oluşursa doktorlar anne adaylarını durumu anlatır ve kürtaj yapılacağı söylenir.

 

Kürtajdan Önce Kullanılması Gereken İlaçlar

Kürtaj olması gereken durumlarda hastalara bazı ilaçlar kullanılması söylenebilir. Bu ilaçlar her kürtaj için geçerli değildir. Anne karnında ölü bebek durumda ve kalp durması hikayelerinde kişilere cytotec kullanımı önerilir. Bunun nedeni kanamanın başlamasını sağlayarak bebeğin düşmesine yardımcı olmaktır. Bu ilaç herkese verilmez. Ancak hekim imzası ya da reçetesi ile alınabilen bu ilacın kullanımı kürtaj öncesinde yapılır. Bazı kişiler bu ilacı alıp bebeği düşürmek ya da hamileliği bitirmek isteyebilir. Bu oldukça riskli ve zararlıdır. Doktor önerisi olmadan cytotec kullanımı yapılmamalıdır.

 

Kürtaj Öncesi Yapılması Gerekenler

Kürtajdan önce işlemin yapılacağı klinikte çeşitli hazırlıklar yapılır. Kliniğin iyi araştırılması gerekir. Yasa dışı kürtaj yapılan yerlerde bu işlemi yaptırmamak gerekir. Doktorların gözetiminde kürtajın gerçekleşmesi gerekir. İşlemden önce yapılması gereken testler, kan tahlilleri ve ultrason görüntüleri vardır. Bu işlemler kürtajın yapılması ve hastanın sağlığı açısından önem taşır. İşlem öncesi mutlaka ultrason görüntüsü alınmalıdır. Ultrasonla rahim yapısına ulaşılır. İşlem devam ederken de bu görüntüleri incelemek ve buna göre ilerlemek gerekir. Rahimden bebek alınınca rahim için pıhtı kalma durumu olmaması için bunlara dikkat edilmesi gerekir.

 

Kürtaj İşlemi Sırasında Ağrı Olur mu?

Kürtajın gerçekleşmesi sırasında hastalar ağrı duymazlar. Bunun sebebi işlem sırasından anestezi uygulamasıdır. Anestezi hastayı uyutur ya da ağrı hissini ortadan kaldırır. İşlemden sonra kendine gelen kişiler hafif ağrı duyabilir. Bu durum normaldir. Ağrı çok ise ağrı kesiciler ile ağrı hafifletilir. Bazı hastanelerde kürtaj işlemi suni sancı ile yapılabilmektedir. Bu genellikle hasta tercihine bağlıdır. Suni sancı fazla sancılı bir süreç olduğundan fazla tercih edilmez.

 

 

Kürtaj Öncesi Cytotec Kullanımı
Kürtaj Öncesi Cytotec Kullanımı

 

 

Kürtaj İle İlgili Yasal Mevzuatlar

Kürtaj yaptıran bayanların birçok konuda bilgi sahibi olması gerekir. Bunların en başında bu işlemin belli bir haftadan sonra yasak olmasıdır. 10. haftayı dolduran anne adayları isteğe bağlı kürtaj yaptıramaz. Ülkemizden bu süreden sonra işlem yasal olarak gerçekleşmez. Sadece zorunlu durumlarda ya da hekimin isteği üzerine yapılır. Bunun için de anne ya da bebeğin hayati tehlikelerinin olmasıdır.

Yasa dışı gerçekleşen bu işlemler suç sayılır.

 

Kürtaj Sonrasında İlaç Kullanımı

Kürtajın ardından yapılması ve dikkat edilmesi gereken birkaç durum vardır. Bu işlemi yaptıranlar en az 3- 4 saat sonra beslenmeye başlarlar. Sıvı gıdalarla beslenmek gerekir. Ayrıca ilk 2 gün araba kullanılması önerilmez. Kürtajdan sonra ilaç kullanımı olabilir. Bu durum hastanın geçirdiği işleme bağlıdır. Kanaması ve ağrısı çok olan bayanlara cytotec önerilebilir. Ayrıca hafif ağrı kesiciler de reçete de yer alabilir. Kürtaj sonrasında cinsel birleşme için belli zaman vardır. Bu zamana uymak oldukça önemlidir. Kürtaj sonrası yapılacaklara dikkat etmek hastanın sağlığı açısından önemlidir. .İşlemin ardından doktorun belirlediği zamanda kontrole gidilmelidir.

Bir önceki yazımız olan Gebelik Nasıl Öğrenilir başlıklı makalemizde Kanda yapılan gebelik testi hakkında bilgiler verilmektedir.

Bunu da inceleyebilirsin

Kürtaj Ne Zaman Yapılmalı

Kürtaj Ne Zaman Yapılmalı

Kürtaj Ne Zaman Yapılmalı? Kürtaj gebeliği sonlandırmak için kullanılan bir terimdir. Özellikle istenmeyen gebeliklerde ve …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir