Güncel Kürtaj Haberleri

Kürtaj Sonrası Gebelik

Kürtaj yaptırmaya karar veren birçok kadın gelecekte bebek sahibi olmak istiyor. Ancak kürtaj sonrası gebelik, hamile kalmak isteyen kadınların aklında soru işareti yaratıyor.

Kürtaj yaptırmak çoğu durumda doğurganlığınızı veya hamile kalmanızı etkilemez. Kürtaj sonrası gebelik için net bir dönem olmasa bile, kürtaj yaptırdıktan birkaç hafta sonra hamile kalabilirsiniz. Bu süreç kürtaj olduğunuzda hamilelik sürenize göre değişkenlik gösterebilir.

Kürtaj Sonrası Ne Zaman Hamile Kalınır?

Kürtaj adet döngüsünü yeniden başlatacaktır. 28 günlük bir adet döngüsünde 14. gün yumurtalıklar ilk yumurtaları üretmeye başlar. Bu da yaklaşık olarak 2 hafta kadar bir sürede tekrar hamile kalabileceğiniz anlamına gelir.

Başka bir değişle henüz bir adet döneminiz olmasa bile, işlemden sadece birkaç hafta sonra korunmasız cinsel ilişki yaşamanız tekrar hamile kalmanızı sağlayabilir.

Bununla birlikte herkesin 28 günlük bir döngüsü yoktur, bu nedenle tam zamanlama kişiden kişiye değişebilir. Bazı kadınlar doğal olarak daha kısa adet döngüsüne sahiptir. Bu, işlemden sadece 8 gün sonra yumurtlamaya başlayacakları ve daha erken hamile kalabilecekleri anlamına gelir.

NOT: Gebelik hormonları, kürtaj işleminden birkaç hafta sonraya kadar vücudunuzda kalabilir. Bu da yumurtlamayı ve hamile kalmayı geciktirebilir.

Kürtaj Sonrası Gebelik – Ne Zaman Hamile Kalınır

Kürtaj Sonrası Hamile Kalmak İçin Ne Kadar Beklenmeli?

Kürtaj sonrası doktorlar, enfeksiyon riskini azaltmak için en az 2 hafta boyunca cinsel ilişkiye girilmemesini önerir.

Kürtajdan sonra tekrar hamile kalma kararı doktorunuzla almanız gereken bir karardır. Doktorlar, kadınların tekrar hamile kalmaya çalışmadan önce en az 3 ay beklemelerini önerir.

Zihinsel, duygusal ve fiziksel olarak tekrar hamile kalmaya hazır hissediyorsanız beklemenize gerek yoktur. Bununla birlikte, kürtaj ile ilgili bir sorun varsa veya duygusal olarak hazır değilseniz daha iyi hissedene kadar beklemek akıllıca olabilir.

Kürtaj Sonrası Ne Zaman Gebelik Testleri Doğru Gösterir?

Gebelik testleri, kandaki hCG(koryonik gonadotropin) adı verilen bir hormon seviyesini ölçmektedir.  Kürtaj sonrası bu hormonlar hızla düşmeye başlasa da tamamen normal seviyede azalma göstermez.

Vücuttaki hCG seviyesinin gebelik testleri için tespit edilebilir seviyelere ulaşması , 16 günden 2 aya kadar sürebilir. Bu süre içinde yapılan gebelik testlerinde pozitif sonuç alma ihtimaliniz yüksektir.

Kürtaj sonrası gebelik konusunda daha kesin bir bilgiye ulaşmak için kan testi yaptırmalısınız. Daha da emin olmak için ultrason ile gebeliği kontrol edebilirsiniz.

Kürtaj Gelecekte ki Gebeliklerde Riski Artırır mı?

Kürtaj, sonra ki gebeliklerde doğurganlığı veya gebelikte yaşanabilecek sorunları artırmamaktadır. Kürtaj çok az da olsa düşük doğum ağırlığı ve erken doğum riskini artırabilir. Ancak bazı araştırmalar bu risklerin çelişkili olduğunu göstermektedir ve çok nadir yaşanmaktadır.

Bir önceki yazımız olan Kürtaj Sonrası Kanama başlıklı makalemizde kürtaj sonrası kanama ne zaman biter, kürtaj sonrası kanama olmaması ve kürtaj sonrası kanama olur mu hakkında bilgiler verilmektedir.

Bunu da inceleyebilirsin

kürtajdan 1 hafta sonra kanama

Kürtajdan 1 Hafta Sonra Kanama

Kürtajdan 1 Hafta Sonra Kanama Kürtaj işlemi hamileliğin sonlandırılması için yapılan cerrahi operasyondur. Bu operasyon …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir