Güncel Kürtaj Haberleri

Kürtaj Sonrası Kanama

Kürtaj sonrası kanama olması muhtemeldir. Kasıklarınızda oluşan ve hafif bir ağrıyla başlayan 1-2 gün süren kanamalar olabilmektedir. Kanamaların devam etmesi 3 haftaya kadar görülebilir. Bu süre hamilelik sürenize göre değişiklik gösterebilir.

Kanamayla birlikte ufak pıhtılar ve küçük parçalar düşebilir. Bu durum doğaldır ve herhangi bir sorun teşkil etmez. Küçük bir ihtimal de olsa kürtaj sonrası kanama olmaması olabilir. Endişe etmenize gerek yoktur ve normal sayılmaktadır.

Kürtaj olduğunuz gün adet döngünüzün ilk günü sayabilirsiniz ve bir sonra ki ayda adet kanaması olmanız gerekir. Kürtaj olduktan 1 buçuk ay sonrasına kadar adet olmazsanız doktorunuzla iletişime geçmelisiniz.

Kürtaj sonrası kanama devam ettiği sürece havuza, denize ve buna benzer başka insanların da kullanımında olan yerlere girmemelisiniz. Özellikle ilk 2 hafta bu tür aktivitelerden uzak durulması gerekir. Bu tür aktiviteler ile enfeksiyon kapma olasılığı artmaktadır.

Kürtaj sonrası kanama ne zaman biter?

Kürtaj sonrası kanama normaldir ve kanama olması gerekli bir süreçtir. Kanamayı önlemek veya kesmek için bir yöntem bulunmamaktadır. Bu süre içinde yorucu işlerden kaçınarak, iyileşinceye kadar cinsel ilişkiden kaçınarak ve doktorunuzun önerdiği bakım önerilerini uygulayarak süreci hızlandırabilirsiniz.

Kürtaj sonrası kanama 3-4 hafta kadar sürebilir. Daha uzun ve yoğun süren kanamalar bir sorun belirtisi olabilir. Tamamen iyileşmeniz ise 1-2 ay kadar zaman alabilmektedir.

Doktorunuz ile iletişime geçmeniz gereken durumlar:

Kan pıhtıları çok daha büyükse(golf top kadar) ve sürekli kanama halindeyse doktorunuza iletişime geçmeniz sağlığınız için doğru olacaktır. Kanama normal adet kanamasından fazlaysa, ateşiniz varsa ve yoğun şekilde karın ağrıları yaşıyorsanız mutlaka doktorunuzla iletişime geçiniz. Ayrıca benzer konumuzda bahsedilen kürtaj sonrası gebelik sayfamızı da inceleyebilirsiniz.

Bunu da inceleyebilirsin

Kürtaj Ne Zaman Yapılmalı

Kürtaj Ne Zaman Yapılmalı

Kürtaj Ne Zaman Yapılmalı? Kürtaj gebeliği sonlandırmak için kullanılan bir terimdir. Özellikle istenmeyen gebeliklerde ve …

2 Yorumlar

  1. Gizli

    Kürtaj sonrası hafif kanama durumunda tampon kullanmalı mıyım?

  2. admin

    Kürtaj sonrası hafif kanama doğal bir durumdur. Genellikle tampon kullanmak cazip görünse de, kürtajın hemen peşinden kullanımından kaçınmak gerekir. Enfeksiyon riskini azaltmak için ilk 2 hafta boyunca oldukça dikkatli olmalısınız. Sağlığınız için ped kullanmak daha güvenli olacaktır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir