Güncel Kürtaj Haberleri

Kürtaj Sonrası Muayene Nasıl Olmalı?

Kürtaj Sonrası Muayene Nasıl Olmalı ve Yapılması Gerekenler

 

KÜRTAJIN ÇEŞİTLERİ

Kürtaj 2 şekilde olabilir bunlardan ilki Rahim Ağzı Kürtaj (Endoservikal küretaj=ECC) ve bir diğeri ise Rahim İçi Kürtaj (Endometrial küretaj) olarak bilinir. Yapılma şekli olarak ise yine aynı şekilde 2’ye ayrılır. Keskin (Sharp) ve Vakum Küretaj olmak üzere kendi içlerinde 2’ye ayrılır. Eğer Keskin Küretaj uygulamasında hastayı ele alan hekim tecrübeli değil ise Perforasyon (Rahim Delinmesi) riski yüzdelik oran ile fazladır.

 

KÜRTAJ NE ZAMAN VE KİMLERE YAPILIR?

-Anormal durumlar içerisinde veya aşırı rahim kanaması (Tanı ve tedavi amaçlı)

-Tüm düşükler oluştuktan sonra kalan parçaların iç kısımdan temizlenmesi (yarım düşük, tam düşük, missed düşük)

-Rahim ağzı tarafında oluşan darlıkları (Tedavi amaçlı)

-Rahim kanseri risk veya şüphesi (Tanı amaçlı)

-Dış gebelik şüphesinde (Tanı amaçlı)

-Rahim duvarı risk kalınlaşmaları (Tanı ve tedavi amaçlı)

-İstemli taraflı gebelik tahliyesi

-Kanserlerde ameliyat öncesi tanısal ve evreleme amacıyla

-Molar gebelik (üzüm gebeliği) tahliyesi amacıyla yapılabilir.

 

KÜRTAJ İŞLEMİ SONRASI NE YAPILMALI?

  1. Kürtaj işlemi eğer genel anestezi uygulaması ile yapılmış ise ilk gün işlem bittikten sonra biraz sersemlik hissiyatı, halsizlik, mide bulantısı, kasık bölgelerinde hafif ağrı ve rahim kısmında hafif kanamalar meydana gelmesi normal olarak kabul edilir. Şikayetlerin genellikle birkaç saat içerisinde hafiften azalmaya başladığını belirtmektedir.

 

  1. Kürtaj işleminden sonra 3-15 gün arasında hafif, damla şeklinde pıhtısız vajinal kanamaları normal karşılanmaktadır. Bazı haslatalar da ise işlem bittikten sonra ki evrelerde hiç kanama gözükmez, bazı hastalarda ise ara ara kanama şikayetleri olmaktadır. Genel olarak belirtmek gerekir ise kanamanın gittikçe azalarak tamamen kesileceği bilinmektedir.

 

  1. Ülkemizde en çok tercih edilen genel anestezi yöntemi ile kürtaj işlemi sonrası yaklaşık 1 saat sonrası yemek yenilebilir. Yemeklerin ilk öğün olarak görüldüğü için hastaya hafif, az yağlı, tuzlu ve sıvısal gıdaların zengin içerikli olması tavsiye edilir. Örnek olarak çorba ve kahvaltı tarzı hastaya yönelik yemekler ideal olarak kabul edilmektedir. 3-5 saat sonra mide bulantısı olmayan hastaların normal gıdalar ile beslenmeye devam edebilir.

 

  1. Kürtaj sonrası hekimin vermiş olduğu reçete içerisinde ağrı kesici (analjezikler) ve antibiyotikler düzgün şekilde ve belirtilen süreç içerisinde kullanılmalıdır.

 

  1. Genel olarak hastaların Kürtaj işlemi sonrası enfeksiyon oluşmaması için 10-15 süreyle ilişki (Birleşme) önerilmez. Kürtajdan 15 gün sonra ilişkiye girilebilir

 

  1. Eğer ki bir düşük veya ölü bebek nedeniyle kürtaj işlemi ön görülmüş ve yapılmışsa en az 3 ay süreyle uzman tarafından bir aile planlaması yöntemiyle korunma önerilir. Bu süre sonunda rahim kendini tam olarak eski halini toplayabilir.

 

  1. Kürtajdan işleminden hemen sonra temizlenmek için banyo yapılmasının herhangi bir sakıncası yoktur. Fakat enfeksiyon riski nedeniyle vajinal kısım duş yapılması önerilmez.

 

 

İLK ADET NE ZAMAN GÖRÜLECEK?

Kürtaj işleminden ortalama bir ay sonra kişinin bir periyot uzunluğu sonrasında normal adet görecektir. İlk adette esnasında görülen birkaç günlük gecikme ise uzmanlar tarafından normal karşılanmaktadır.

 

KÜRTAJA YÖNELİK ALTERNATİF BİR DÜŞÜK HAPI VAR MI?

Uzman hekimler ve klinik çalışmaların içerisinde dünya genelinde deneysel çalışmalar yapılmaktadır ama ne yazık ki henüz düşük hapı dış ticaret piyasasına sürülmemiştir bu neden ile ülkemizde de bulunmamaktadır. Adet gecikmesi durumunda kullanılan söktürücü iğne veya haplar ise bir gebeliğin oluşması durumunda hiçbir etki yaratmaz ve adet görmeye sebep olmaz. Halen bir gebelik tespit edilmesi durumunda tek alternatif kürtaj veya son yöntem doğurmaktır.

Bir önceki yazımız olan Kürtaj Çok Acır Mı? Kürtaj Acıtır Mı? başlıklı makalemizde Kürtaj çok acı verir mi, Kürtaj çok acıtıyor mu ve Kürtaj yaptırırken acır mı hakkında bilgiler verilmektedir.

Bunu da inceleyebilirsin

Kürtaj Ne Zaman Yapılmalı

Kürtaj Ne Zaman Yapılmalı

Kürtaj Ne Zaman Yapılmalı? Kürtaj gebeliği sonlandırmak için kullanılan bir terimdir. Özellikle istenmeyen gebeliklerde ve …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir