Cumartesi , 28 Kasım 2020
Güncel Kürtaj Haberleri

Kürtaj Süresi Nedir?

Kürtaj Süresi

Kürtaj Türkiye’de yasal kurallar içerisinde 10 hafta içerisinde yapılması uygun karşılanmaktadır. Evli bir bayanın istenmeyen doğumu Kürtaj ile son buldurma isteği eşi ile ortak karar içerisinde alınır. Ayrıca 18 yaşından büyük ve evli değilse kendi kararda verebilir. Bu süreç içerisinde yapılması uygun olan kural ile yürürlük yasaları gereği karşılandığı taktirde istenmeyen gebelik son bulunur. Partnerleri ile karar vermeleri en büyük rol olan Kürtaj kolay bir durum değildir. Süreç bittikten sonra ki psikolojik evrede hem erkek hemde bayan için ayrı bir süreç başlayacağını belirtmekteyiz.

 

Peki istenmeyen gebelik süreç bakımından ne kadar sürer?

İstenmeyen gebelik Kürtaj ile son bulundurulmak istendiği taktirde gerekli evraklar imzalandıktan sonra 10 dakika içerisinde kürtaj işlemleri yapılır. Hasta aynı gün içerisinde taburcu olur. Modern klinik ortamlarında kullanılan son teknoloji vakumlu kürtaj işlemleri genellikle tercih edilir. 10 dakika gibi kısa bir işlem içerisinde hastaya zarar verilmeden işlemler biter.

 

Kürtaj sonrası ilk adet dönemi

kürtaj süresiKürtajdan sonra yapılan işlemlerin bitiminde hasta aynı gün içerisinde taburcu olur ve 15-20 gün evre içerisinde küçük adetler kanama başlar. Bazı dönemsel evrelerden ötürü bu kanamaların 4 ile 6 hafta arasında olabileceği de belirtilmektedir. Kürtaj olan bayanların bu gibi durumlarda herhangi bir tedirgin ya da ruhsal psikolojik sıkıntıları girmelerine gerek yoktur maksimum süreç içerisinde ilk adet dönemini yaşarlar.

Hastanın kürtaj işlemleri çok kısa bir süreç içerisinde evrakları imzalaması ile başlar. Eğer eşiyle birlikte ise onayı aldıktan sonra ya 18 yaşından büyük ise kendi rızasıyla veya 18 yaşından küçük ise ailesinin onayı ile kabul edilir. Çeşitli kürtaj prosedürlerinden birini seçerek 10 dakika gibi kısa ve az sancılı bir evrede tamamen istenmeyen gebelik sonucunu ortadan kaldırarak işlemler tamamlanır. Birçok kadının bu süreç içerisinde canını çok yanacağından yahut işlemin uzun sürüp günler alacağını düşünmesi yanlış bilgilerden oluşmaktadır. Uzman doktor ve klinik çalışanlar tarafından yapılan açıklamalarda yer alan resmi kaynak bilgi arşivinde işlemlerin tamamen bu şekilde yürüdüğünü belirtmektedirler.

Kürtaj sürecinin bu kadar kısa olmasının dışında ayrıca istenmeyen sorunlar ile karşılaşılabileceğinde altını çizmek isteriz. Ne gibi sorunlar denildiğinde süreci biraz daha uzatacak sorunlar olabilir örnek olarak nadiren olsa da kürtaj işlemlerinden sonra rahim delinmesi, rahim içi yapışıklık, rahim içerisinde parça kalması ve rahim enfeksiyon kapması gibi sorunlar ile süreci uzatır. O an kürtaj işlemini doğru bir şekilde gerçekleşmeyeceği için işlem durdurulur. Bu neden ile bu gibi ciddi ve riskli bir durumun özel hastanelerde acil müdahale edilebilecek bir durumun uygun koşullar içerisinde uzman hekimler tarafından yapılması gerekmektedir.

 

Kürtaj İşlemi Esnasında Bayanların Psikolojik Sarsıntı Evresi

Bu gibi durumlarda genellikle bayanların Kürtaj işlemi uygulamasında genel anestezi çatısı altında yapılması uzmanlar tarafından önerilmektedir. Süreç bakımından kısa olabilir ama ne yazık ki ağır travma ve psikolojik bozukluklar yaşanabilir. Bu yüzden anestezi tarafından uyutularak yapılması en doğru seçimlerden bir tanesi olmaktadır. Hasta, işlem bittikten sonra istenmeyen gebelik alınır ve hasta uyandırılır bu nedenle o anki psikolojiden etkilenmemiş olur. Sürecin kısa olmasından dolayı hastaların 10 dakikalık evrede anestezi gibi durumlar için gerekli olmadığını ne kadar direnseler de tıbbi olarak bu sürecin aklen etkileri kalıcı olabileceği kanıtlanmıştır. O yüzden sürecin kısa olmasından etkilenmemeniz açısından anestezi işlemi ile bu süreci tamamlamanız en doğru karar olacaktır.

Bir önceki yazımız olan Kürtaj Nedir, Nasıl Yapılır? başlıklı makalemizde kürtaj fiyatları, kürtaj nasıl yapılır ve kürtaj ne zaman yapılır hakkında bilgiler verilmektedir.

Bunu da inceleyebilirsin

Kürtaj Ne Zaman Yapılmalı

Kürtaj Ne Zaman Yapılmalı

Kürtaj Ne Zaman Yapılmalı? Kürtaj gebeliği sonlandırmak için kullanılan bir terimdir. Özellikle istenmeyen gebeliklerde ve …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir