Güncel Kürtaj Haberleri

Kürtaj Yaptırdığım Anlaşılır Mı?

Kürtaj olduğum sonradan anlaşılabilir mi?

 

Kürtaj olduğum belli olur mu? Kürtaj işleminden sonra bir bayanın kürtaj olup olmadığı anlaşılması çok zor neredeyse imkânsız derecededir. Eğer kürtaj işleminde komplikasyon olduysa yani hasta kürtaj oldu ve 1-1,5 ay sonra Adet görmedi pıhtı kan damlama gibi evreleri yaşamadıysa bu nedenle uzman hekime başvurduğu süreç içerisinde kürtaj olduğunu söylemesi o zaman hekim tarafından anlaşılabilir. Aksi takdirde kürtaj olan bir bayan kürtaj olduğunu söylemediği takdirde hiçbir Jinekolog tarafından anlaşılması mümkün değildir.

Kürtaj olduğunun anlaşılması

için, kendisinin ifade etmesi takdirinde kürtaj olduğu anlaşılır. Yani kısacası birkaç sene önce kürtaj oldum ya bir kere kürtaj oldum şu dönem içerisinde gibi anekdot tarzında dipnotlar düşerek hekimimi bilgilendirmesi durumunda anlaşılır yoksa hiçbir takdirde anlaşılması mümkün değildir.

Kürtaj işlemi esnasında kürtaj yaptıran bayanın hiçbir bölgesel noktanın tıbbi kesim yahut dikiş atma ve iz kalma durumları gerçekleşmediğinde rahim ağzı açık olduğu için bütün müdahalelerin fleksibl kanüllere girilerek yapılan bir işlemden dolayı iz kalma dikiş atılmak bu durumların gerçekleşmediği belirtilir. Kürtaj işlemini başarılı bir şekilde yapan uzman hekim tarafından işlemin bittikten sonraki 45 günlük süreç içerisinde adet gördüğü takdirde işlemin mükemmeliyetçi taraftan başarılı geçti hiçbir sorunun oluşmadığı anlaşılır.

 

İşte kürtaj öncesi ve sonrasında dikkat etmeniz gereken unsurlar

 

İşlemden önce

 

 1. İşlemin yapılacağı muayene yahut özel hastaneye işlemden sonra size eşlik edebilecek bir arkadaşınız ile gitmeniz tavsiye edilir.
 2. İşlemden 6 saat öncesinden oral yöntem ile (ağızdan) bir şey almayınız. Buna su da dahildir.
 3. Muayene odasına alınmadan önce kesinlikle tuvalete giderek mesanenizi boşaltınız.

 

İşlemden sonra

 

 1. Kürtaj işleminden sonra ayılma odasına alınarak burada 30-60 dakika kadar dinlenmeniz gerekir bu sizin işlem sonrası sağlığınız için geçerli.

 

 1. İşlem sonrası normal bir şekilde sosyal hayatınıza devam edebilirsiniz evinize hatta işinize gidebilirsiniz. Doktorunuz tarafından başka bir şekilde önermediyse her şeyi yiyip içebilirsiniz mide bulantısı olmadığı taktirde.

 

 

 1. Genel anestezi ile yapılan kürtaj işleminden sonra belli bir süre araç kullanmamanız gerekir. Dikkat gerektiren durumlardan ötürü bu konuda doktorunuz sizi uyaracaktır. Genellikle bu evre 4-6 saat olarak belirtilmektedir.

 

 1. Uzun bir süre aç olduğunuzdan ötürü az yağlı veya şekerli bir şeyler yemenizde yarar vardır.

 

 

 1. İlk 1-2 gün adet sancısı benzeri ağrılarınızın olması normaldir. Doktorun size vermiş olduğu ağrı kesicileri kullanmanız gereken şekilde doğru bir adım ile kullanmanız yeterli olacaktır.

 

 1. Kürtaj işleminde işlem süresince doktorunuz eğer antibiyotik yapmamış ise işlemden sonra size reçete tarafından bunu verecektir. Bu antibiyotiği doktorunuzun tarif ettiği şekilde kullanınız.

 

 1. Kürtaj işlemi içerisinde 3-4 gün kanama ve pıhtı parça düşmeler gibi evrelerde herhangi bir bir Tedirgin olacak durum olmadığından ötürü kendinizi sıkıntıya lokmanı da gerek yoktur Herhangi bir nedenle eğer kanamanız olmasa da sorun olmadığı bu durumun tamamen 2 ile 15 gün arasında devam edeceğini belirtmek isteriz.

 

 1. Kürtaj işleminin yapıldığı gün adetinizin ilk gün evresi olarak sayılmaktadır yani yaklaşık 1 ay içerisinde adet olacaksınız eğer ki olmadığı takdirde ve bu süreç 45 günü tamamlar ve adet olmaz iseniz uzman hekiminize başvurmanızı öneriyoruz

 

 1. Bu işlem esnasında kanamanız devam eder iken havuza – jakuziye ve denize girmek sizin açınızdan sıkıntılı bir evre olacaktır. Ayakta duş almanız tavsiye edilir bu konuda sorun olmaz.

 

 1. Kanama bitene kadar ilişkiye girmekten sakının. Korunarak yahut girmeniz tavsiye edilir.

Bir önceki yazımız olan Kürtaj Bir Sonraki Hamileliği Etkiler Mi başlıklı makalemizde kürtajdan kaç gün sonra hamile kalabilirim, kürtajdan sonra hamile kalabilir miyim ve kürtajdan sonra hamileliğin riski var mıdır hakkında bilgiler verilmektedir.

Bunu da inceleyebilirsin

Kürtaj Ne Zaman Yapılmalı

Kürtaj Ne Zaman Yapılmalı

Kürtaj Ne Zaman Yapılmalı? Kürtaj gebeliği sonlandırmak için kullanılan bir terimdir. Özellikle istenmeyen gebeliklerde ve …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir