Cumartesi , 28 Kasım 2020
Güncel Kürtaj Haberleri

Kürtaj Yaptırmak Nasıl Olur? Kürtaj Seçenekleri?

Kürtaj yaptırmak nasıl olur?

Kürtaj yaptırmanın seçenekleri kürtaj için üç seçeneği vardır: emme, kazıma veya kürtaj hapı.

Emme ve kazıma, genel veya lokal anestezi altında yapılabilecek işlemlerdir. Her ikisi de yatarak ya da ayakta tedavi edilebilir.

 

Emme ile kürtaj

Emme, en yaygın kullanılan kürtaj yöntemidir. Bu işlem sırasında, doktor endometriyum, amniyotik kese ve embriyoyu aspire etmek için küçük bir tüp kullanır. Tüp, vajina yoluyla uterusa yerleştirilir. İşlem anestezi altında yapılır.

 

Kazıma ile kürtaj

Kazıma da anestezi altında yapılır. Kürtaj için nadiren kullanılır, ancak düşük yapıldıktan sonra uterustan kalan dokuyu çıkarmak için kullanılır. Sıyırma sırasında, endometriyum, amniyotik kese ve embriyo özel bir aletle kazınır.

 

Kürtaj hapı ile kürtaj

Kürtaj için nispeten yeni bir yöntem kürtaj hapıdır. Hap, tıbbi gözetim altında alınır ve iki veya üç günlük çalışma ve düşük durumdan sonra tetiklenir. Bu kürtaj yöntemi sadece hamileliğin 7. veya 9. haftasına kadar kullanılabilir. Ülkemizde henüz bunun için işlemler yapılmamaktadır.

 

Kürtaj riskleri nelerdir?

Yeni yöntemler sayesinde, kürtajla ilgili riskler oldukça düşüktür. Diğer ameliyatlarda olduğu gibi, anestezinin tolere edilmemesi veya yaralanmaların meydana gelme riski vardır. Geçmişe bakıldığında, iltihaplanma ve kanama meydana gelebilir. İşlem lokal anestezi altında yapılırsa daha az risk vardır.

Kürtaj Hapı’nın riskleri var mıdır?

Kürtaj hapı ameliyat gerektirmediğinden, burada daha az risk var. Ancak, yıkım sadece davaların yüzde 95’inde başarılı. Buna ek olarak, kalan yüzde 5 hurdaya atılmalıdır.

Bir kadın hamileliğin sona ermesini düşünüyorsa, zor bir kararla karşı karşıya kalır. Bugüne kadar pek çok konu tartışmalıdır: Bir hücre kümesi ne zamana kadar hücre kümesidir? Ve ne zaman yaşayan bir şey? Kadının kendi kaderini tayin hakkı çok fazla kısıtlanıyor?

Mevzuat burada da kesin cevaplar sağlayamaz. Sadece tüm kadınların, akrabaların ve doktorların hareket edebilecekleri yasal bir çerçeve oluşturuyor. Mevcut düzenlemeler birçok yönden kadınların kendi etik seçimlerini yapmalarına yardımcı olmak için tasarlanmış uzlaşmacı bir çözümdür.

Kadın kürtaj yaptırmaya karar verirse, bunun ne zaman, nasıl ve nerede olacağını düşünmesi gerekir. Bununla birlikte, jinekologların, prosedür sunmaları durumunda yayınlamalarına izin verilmediği ve eğer yaptırmaları halinde kovuşturma yapabilecekleri için, bu stresli durumda, kadınlar için bilgi kaynakları sınırlıdır.

 

Gebeliğin ne kadar ilerlemiş olduğuna dayanan farklı yöntemleri sunuyoruz:

 

Emme yöntemi (gebeliğin 5. ila 12. haftası)

 

Türkiye’de ki kürtajların yarısından fazlası, sözde emme yöntemi ile yapılmaktadır, çoğu durumda bugün sözde vakum aspirasyonu kullanılmaktadır. Serviks vajinadan metal çubuklarla gerilir ve altı ila on milimetre ince bir tüp uterusa yerleştirilebilir. Sonra hamilelik dokusu yani yumurta boşluğu ve plasentanın olduğu fetüs bu tüp üzerinden emilir. İşlem beş ila on dakika sürer.

Çoğunlukla, emme yöntemi bir uygulamada veya bir hastanede lokal anestezide yapılır, ancak kullanılan kısa bir genel anestezik de olabilir. Genel olarak, kadın kendini iyi hissettiğinde ve kanama olmadığında birkaç saat sonra eve gidebilir.

İşlemden hemen sonra kanama ve çekme, spazmodik ağrı genellikle ağır adet dönemine benzemektedir. Bununla birlikte, birçok kadın ertesi gün işe geri dönebilir, ancak bazı durumlarda daha uzun şikayetleri de vardır.

Psikolojik stres kadın evinde kalan ve daha iyi bir konaklama ihtiyacı neden olabilir. Her durumda, hamileliğiniz sona erdikten sonra ilk üç hafta içinde cinsel birleşim yapmamanız, yüzmemeniz, banyo yapmamanız veya tampon kullanmamanız önerilir.

Düzgün ve özenle yapılırsa her tür kürtaj sonrası komplikasyonlar nadirdir. Büyük olasılıkla, ishal ve iltihap var, ancak genellikle iyi tedavi edilebilir.

 

 

Bir önceki yazımız olan Kürtaj Aşamaları başlıklı makalemizde Ekstraksiyon Yöntemi ile Kürtaj, Geç kürtaj ve Kürtaj hapı ile kürtaj hakkında bilgiler verilmektedir.

Bunu da inceleyebilirsin

Bebek Aldırmak Ne Kadar

Bebek Aldırma Fiyatları Ne Kadar?   İstenmeyen gebelik her kadının yaşayabileceği bir durumdur. İstenmeyen gebelik …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir