Cumartesi , 28 Kasım 2020
Güncel Kürtaj Haberleri

Kürtaj Yaptırmak Ne Kadar? Kürtaj Fiyatları

Kürtaj yaptırmak ne kadar? kürtaj fiyatları ne kadar?

Toplumumuzda uygulanan kürtaj doktorları tarafından yapılan uygulamalardan biridir. Kürtajın yapılabilmesi için yaptıracak adayın isteği, aklı dengesinin yerinde olması, 18 yaşından büyük olması gibi şartlar yer almaktadır. Kürtajlar genellikle devlet hastaneleri ve özel kliniklerde yapılır.

Devlet hastanelerinde mecburen kürtaj gerekiyor ise ücretsiz, keyfi kürtaj yaptırılıyor ise kesinlikle yapılmamaktadır. Bu değişiklik gösterebilen bir durumdur. Özel kliniklerde ise tamamen ücretlidir. Devlet hastanelerinde kürtajın fiyatı, gebeliğin haftalarına bakılarak yapılmaktadır. Kürtaj işlemi gebeliğin 10.cu ayını doldurana kadar yapılan ve 11.ci aydan itibaren ücret farkı gösterilen bir uygulamadır.

Kürtaj durumunun sorumluluğuna bakılarak da ücret değişebilir. Kişinin sosyal durumu, yakınları tarafından kürtaj işleminin doğrulanması ve ya hamilelik süresine bakılarak fiyatlandırma yapılır. Özel kliniklerde daha çok doktorun kendi ücretlendirmesi ve kürtajın derecesi fiyatı belirlemektedir. Örneğin, kürtaj uzun saatler alacaksa ve kürtaj sonunda kadında tekrar doğum yapamama gibi nedenler oluşacaksa fiyatlar değişebilir. Devlet hastanesinde ise fiyat hastane başhekimi ve bakanlıklar tarafından belirlenmektedir.

Kürtaj yaptırmak ne kadar? kullanılan ilaçlar veya aciliyet durumlarında fiyat konularında esneklik veya netlik sağlanmaktadır. Kürtaj sadece gebeliğin sonlanması değildir. Rahim içi hastalıkları ve rahim temizliğinde de kürtaj işlemi uygulanmaktadır. Bu gibi durumlarda, bazı devlet hastanelerinde ücretsiz tedavi edilirken, özel kliniklerde ise fiyat en alttan temel alınarak ve kürtajın derecesi göz önüne alınarak fiyatlandırma yapılmaktadır.

Her bütçeye uygun şekilde ayarlanan kürtaj fiyatları, kişilerin ekonomik durumlarını sarsmayacak şekilde planlanmıştır. Ekonomik yönden uygun olan klinik veya devlet hastaneleri mevcuttur. Kürtajda önemli olan nokta fiyattan ziyade kürtajın kimin yaptığı ve nasıl bir ortamda yapıldığıdır. Uzman hekimlerin yapması gereken kürtaj, işlem sonrasında kişinin hayatını ve ruh halini sarsmamalıdır. Sağlık açısından güvenilir ellerden ve yasal yollardan kürtaj işlemi gerçekleştirilmelidir.

İsteğe bağlı olarak yapılan kürtajlarda, kürtaj sonrası kişilerin sağlıkları kötüye gittiği zaman hak talep edecek sözleşme yapmaları gerekmektedir. Kürtaj işlemi yasal çerçevelerle yapıldığı zaman kişinin ve yakınının izni alınarak imzası atılır. Bunu sağlamayan yerlerde kürtaj işlemi yaptırmak hem sağlığı hem de günlük yaşantıların sarsılmasına neden olmaktadır.

Bir önceki yazımız olan Kürtaj Süresi Nedir? başlıklı makalemizde kürtaj esnasında psikoloji, kürtaj ne kadar sürer ve kürtaj sonrası ilk adet dönemi hakkında bilgiler verilmektedir.

Bunu da inceleyebilirsin

Kürtaj Ne Zaman Yapılmalı

Kürtaj Ne Zaman Yapılmalı

Kürtaj Ne Zaman Yapılmalı? Kürtaj gebeliği sonlandırmak için kullanılan bir terimdir. Özellikle istenmeyen gebeliklerde ve …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir