Güncel Kürtaj Haberleri

Kürtaj Yaptırmak Ne Kadar Sürer?

Kürtaj yaptırmanın süresi nedir?, rahimde bulunan fetüsün kazıma veya vakumla çekilme yöntemi ile gebeliğin sonlandırılması adına yapılan cerrahi bir işlemdir. Lokal anestezi veya genel anestezi yöntemi ile gerçekleştirilen bu cerrahi işlem ortalama 7 dakika gibi kısa bir sürede tamamlanmaktadır. Kişi, kürtaj sonrasında bir gün içerisinde normal yaşantısına devam edebilmektedir. Kürtaj işleminin yapılması için ülkemizde bazı yasal düzenlemeler mevcuttur. Bu yasal düzenlemelere göre 10 haftalık gebeliği kadar kişi kendi iradesiyle hamileliğinin sonlandırabilmektedir. 10 haftadan sonra herhangi bir tabii zorunluluk yoksa kürtaj işleminin gerçekleşmesi istisnai durumlar dışında mümkün değildir. İstisnai durumlar ise kişinin mağdur olarak bir suç sonucu hamile kalması sonrasında yargı kararıyla kürtaj işlemini gerçekleştirebilmesi sayılabilmektedir. Tecavüz sonrasında kişinin tecavüze uğradığını kanıtlaması durumunda 20 haftaya kadar olan gebeliklerde hamileliğin sonlandırılması mümkündür. Aynı zamanda bebeğin yaşamsal fonksiyonlarını göstermemesi durumunda 24 haftaya kadar gebeliğin sonlandırılması mümkündür. Bunun yanı sıra anne adayının hayati bir tehlikede bulunması durumunda doktor, kişinin rızasını almaksızın hamileliği sonlandırabilir.

Bu durumda doktorun 24 saat içerisinde ilgili birimlere hamileliğin sonlandığına dair gerekçeli açıklamasını ibraz etmek zorundadır. Kürtaj işleminden sonra yaklaşık bir hafta kadar kanama devam etmektedir. Kişi 3 ay sonrasında ise adet görmeye başlayacaktır. Kürtaj işlemi sonrasında tekrar hamile kalınabilir. En erken 7 ile 10 gün içerisinde hamile kalınması mümkündür. Ancak rahmin iyileşmesi, bebek ve annenin sağlığının yerine gelmesi için 3 aylık sürede hamile kalınmaması önerilir. Kürtaj işleminin yapılabilmesi için kişiden onay belgesi alınması gereklidir. Kişi 18 yaşından büyük ve evliyse eşinin onayı, 18 yaşından büyük ve evli değilse kendi iradesiyle, 18 yaşından küçük ve evli ise de anne ve babasının veya vasisinin onayının alınması gerekmektedir. Kürtaj işleminin öncesinde jinekolojik muayene yapılması önemlidir. Gebeliğin sonlandırılmasından önce gebenin 6 saat aç kalması gerekmektedir. Bu süre içerisinde su dahil içilmemektedir. Jinekolojik muayeneden sonra herhangi bir sakınca görünmemesi durumunda işleme başlanabilir. İşlem sonrasında hasta aynı gün içerisinde taburcu edilip evine gönderilebilir.

 

Kürtaj Yaptırmak Ne Kadar Sürer
Kürtaj Yaptırmak Ne Kadar Sürer

Kürtaj yaptırmanın süresi

Yaklaşık 1 hafta sonra ise kişinin muayene olması gerekmektedir. Hamile olan kişinin rahmi olması gerekenden daha yumuşak olacağı için enfeksiyon riskine açıktır. Bu nedenle işlem sonrasında havuz, küvet gibi enfeksiyon riski taşıyan ortamlardan uzak durulması gerekmektedir. Kürtaj işleminden sonra 20 gün sürecek olan kanama çok fazlaysa veya hiç kanamanız olmayıp ateşiniz yükseliyorsa ve hamilelik belirtileri uzun süre devam ediyorsa doktorunuza danışmanız önerilmektedir.

Bir önceki yazımız olan Bebek Aldırma Süresi Ne Kadar başlıklı makalemizde kürtaj ile bebek aldırma ve kürtaj olmak hakkında bilgiler verilmektedir.

Bunu da inceleyebilirsin

Kürtaj Ne Zaman Yapılmalı

Kürtaj Ne Zaman Yapılmalı

Kürtaj Ne Zaman Yapılmalı? Kürtaj gebeliği sonlandırmak için kullanılan bir terimdir. Özellikle istenmeyen gebeliklerde ve …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir