Güncel Kürtaj Haberleri

Kürtaj Yaptırmak Yasal Mı

Kürtaj yaptırmak yasal mı? İstenmeyen gebeliklerde veya gebenin sağlığını tehlikeye atacak durumlarda kürtaj yapılması gereklidir. Kürtaj fiyatları hastaneden hastaneye göre değişkenlik göstermektedir. Özel ve devlet hastanelerinde gebelere sunulan kürtaj fiyatları hakkında fiyat verilmesi yasal olarak mümkün değildir. Ancak kürtaj işlemlerinin maliyetleri ortalama olarak belirlidir. Bilinçsiz şekilde kalınan hamilelikler kadınları kürtaj yaptırmaya yöneltmektedir. Geçmişte, ülkemizde kürtaj yapımı yasaklansa da bu durum kadınların merdiven altı olarak tabir edilen alanlarda kürtaj yaptırmasını zorunlu kılmıştır. Merdiven altında yapılan kürtaj işlemleri de gebenin sağlığını olumsuz yönde etkilemiştir. Kürtajın yasal hale gelmesi ile birlikte özel ve devlet hastanelerinde sağlıklı koşullar altında kürtaj yaptırılması mümkün hale gelmiştir. Kürtaj fiyatları; kullanılan cihazlar, gebeliğin durumu gibi faktörlere bağlı olarak değişkenlik gösterir kürtaj yaptırmak yasal mı? orası farklı konuç Devlet ve SGK hastanelerinin tercih edilmesi durumunda kürtaj işleminin çok daha uygun meblağa yapılması mümkündür. İşlemin yapılacağı hastanenin nitelikleri, malzeme kalitesi, doktorun özellikleri gibi birçok değişkene bağlı olarak farklılık gösterebilen fiyatlar, gebenin istekleri de hesaba katıldığında değişkenlik gösterir.

 

Kürtaj yaptırmak yasal mı

İşlem öncesinde yapılan muayene ve kürtaj işleminden sonra yapılacak kontrol işleminin lokal mi yoksa genel anestezi altında mı yapılacağı, hastanede kalınması isteniyorsa kalış ücreti gibi faktörlere bağlı olarak değişen kürtaj fiyatları, özel hastanelerde daha yüksek meblağa yapılmaktadır. Peki kürtaj yaptırmak yasal mı? Gebelik süresi kürtaj işleminin fiyatlandırılması açısından önemlidir. Gebelik süresi ne kadar azsa kürtaj ücreti de gebelik süresine bağlı olarak azalmaktadır. Hamileliğin 10’uncu haftasına kadar kürtaj olmak isteyen kişiler zorunlu bir gereklilik olmadan hamileliğini bitirebilir. Devlet hastanelerinde kürtaj için belirli bir fiyat aralığı olsa da özel hastanelerde kürtaj fiyatının sınırı yoktur. Bu durum hastanın kişisel isteklerine bağlı olarak değişkenlik gösterebilmektedir.

 

Kürtaj Yaptırmak Yasal Mı
Kürtaj Yaptırmak Yasal Mı

Bunun yanı sıra işlem esnasında tamamıyla uyutulmak isteyen bir kişi lokal anestezi yaptırarak kürtaj işlemini tamamlatan bir kişiden daha fazla ücret ödeyecektir. Bunun yanı sıra vakum aspirasyon yöntemi ile uygulanan gebelik sonlandırma işlemleri bebeğin rahimden kazınarak gebeliğin sonlandırılması işleminden daha yüksek fiyatlıdır. Kürtaj işlemine ilişkin hastane kayıtları üçüncü şahıslarla paylaşılmamaktadır. Ancak ve ancak gebenin talep etmesi doğrultusunda üçüncü şahıslarla paylaşılması mümkündür.

Bir önceki yazımız olan Çocuk Aldırma Süresi Kanunen Ne Kadar? başlıklı makalemizde Çocuk aldırma süresi hakkında bilgiler verilmektedir.

Bunu da inceleyebilirsin

Kürtaj Ne Zaman Yapılmalı

Kürtaj Ne Zaman Yapılmalı

Kürtaj Ne Zaman Yapılmalı? Kürtaj gebeliği sonlandırmak için kullanılan bir terimdir. Özellikle istenmeyen gebeliklerde ve …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir