Cumartesi , 28 Kasım 2020
Güncel Kürtaj Haberleri

Kürtaj Yasası 2019

2019 Kürtaj Yasası hakkında sizi bilgilendirmek amaçlı bu yazıyı yayınlıyoruz.

Gebelik sonlandırma ülkemizde kürtaj işlemi Türkiye sınırları içerisinde özel hastanelerde ve klinik ortamlarında uzman hekimler tarafından yapılması 10. haftada olması itibarıyla yasal olarak beyan edilmiştir. 8 yaşından büyük olan evli bayanların kürtaj yaptırabilmesi için Eşlerinin onayı gereklidir. 18 yaşından büyük bekar kadınların ise kendi kararlarını kendileri tarafından hür Özgür iradesinin anayasanın vermiş olduğu yetkiye dayanarak karar kılabilirler. 18 yaşından küçükler ise evli olsalar dahi ebeveynlerin yetkisi yani onayı alındıktan sonra bu işlemin gerçekleştirileceği belirtilir. Kürtaj işlemi yapan uzman olmayan kişilerin anayasaya hükmüne karşı geldikleri için cezai yaptırımlar uygulanır. Ana rahmine düşen bir bebek düştüğü an itibarı ile mirasçı sayılır Bunun da altını çizmek gerekir. Hükmün bir tarafı miras sahibi olabilmesi için sağlıklı bir şekilde doğmuş olması gerekiyor. Kürtaj İşlemi birlikte gebeliğin sonlandırma evresinde bebek ne yazık ki sağa olmayacağından ötürü mirası elde etmesi mümkün değildir.

 

Kürtaj Yasası 2019
Kürtaj Yasası 2019

Kürtaj Yaptırmak Yasal Mı?

Kürtaj yasası 2019‘a göre, Türk Ceza Kanunu 81. maddesi uyarınca Bir insanı kasten öldürmekten Müebbet hapis Ceza işlemi uygulanır. Bu gibi durumlar sağ olmayan bebekler için de geçerli olduğunu belirtmek isteriz. Rahim içerisinde yer alan fetüs henüz olmadığı için kasten öldürme suçu Kanunen kürtaj işlemleri için geçersiz kılmaktadır yasal kürtaj kanunları ise Türk Ceza Kanunu’nda yer almaktadır. Ayrıca kanunen Üçüncü bir şahsın gebe bir kadının rızası olmadan çocuğu düşürmesi yahut alması durumunda 5 ile 10 yıl arasında bir cezai işlem uygulanır. Yaptırımı içerisinde bulunanlar suça teşvik edecek kişilerde aynı şekilde bu suça ortak olduklarından ötürü aynı cezai işleme çarptırılır.

Gebe bir kadının rızası olması dahiliyetinde eğer 10 haftadan daha büyük olan anne karnının rahmindeki bebek üçüncü şahıslar tarafından düşürülmesi durumunda 2 yıldan 4 yıla kadar hapis cezası uygulanmaktadır. Çocuğun düşünmesini rıza gösteren kişi hakkında ise Adli para cezası yaptırımı yapılır. Rızası olmadan eğer bir gebenin çocuğunu düşürmesinin olan kişinin beden ve ruh sağlığına zarar vermesinden 3 ile 6 yıla kadar cezai işlem uygulanır. Eğer rızası olmayan yahut rızası olan gebenin ölümüne neden olan Üçüncü Şahıs 4 yıldan 8 yıla kadar hapis cezasına çarptırılır.

Bir önceki yazımız olan Kürtaj Fiyatları Hakkında Bilinmesi Gerekenler başlıklı makalemizde devlet hastanesi kürtaj fiyatı, devlet hastanesi kürtaj ücreti ve kürtaj fiyatları devlet hastaneleri hakkında bilgiler verilmektedir.

Bunu da inceleyebilirsin

Kürtaj Ne Zaman Yapılmalı

Kürtaj Ne Zaman Yapılmalı

Kürtaj Ne Zaman Yapılmalı? Kürtaj gebeliği sonlandırmak için kullanılan bir terimdir. Özellikle istenmeyen gebeliklerde ve …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir