Cumartesi , 28 Kasım 2020
Güncel Kürtaj Haberleri

Kürtaj Yasası Nedir?

Kürtaj yasası nedir? sorusu hakkında verilen hüküm nüfus planlaması kanunun içerisinde yer alan 5. ve 6. maddeleri içerisinde açıklanmıştır. Anayasaya göre 10 haftası doluncaya kadar gebenin sağlığını olumsuz şekilde etkileyecek herhangi bir risk problem ile karşı karşıya getirecek bir durumda gebeliğin sonlandırılması hukuken kanunen yasal olarak kabul edilmektedir. Bu gibi durumlarda anayasanın belirtmiş olduğu yaş statüsünün 18 yaş altı evli olsun yahut olmasın ailesinden ebeveynlerinden birinin izni olması gerekmektedir. 18 Yaş ve üstü evli ise eşinin rızası olması takdirinde gebeliğin sonlandırılmasına müsaade edilir 18 yaş üstü ve evli değilse kendi Özgür iradesiyle karar verme yetkisine sahiptir. 10 haftayı geçmiş v kesim mağduru olduğu bir suçtan ötürü kaynaklı olarak gebe kalmış ise 20. haftaya kadar gebeliği sonlandırabilir. Ayrıca gebe kalan bayanın gebeliğini ilerleyen süreçler içerisinde riske sokacak hayatı şartlarını etkileyecek ise gebeliğin sonlandırılması yasal olarak kabul edilir.

Acil müdahale bulunulmadığı zaman gebeliğin hayati Organlarından birisini tehdit eden ise acil doktorları tarafından yapılması gereken şey gebeliğin tekrardan sonlandırılmasıdır bu yapılma nedeni anneye tehdit edecek hayatı belirtilerini risk altına alacak ise doktorun buna ben kesinlikle kesin bir karar vermesi ciddi bir konudur ve gebeliğin sonlandırılması yetkisine de sahiptir. Böyle bir durumda en geç 24 saat içinde gebeliğin neden sonlandırıldığında yönelik gebe kalan kadının kimlik bilgileri gebelik sonlandırma işleminin gerekçelerini yapılan işlemin iletilerinde Sağlık ve Sosyal Yard. Müd. ilçelerinde ise hükümet tabiplerine durumun akıbetini beyan etmesi gerekmektedir. Akli dengesi yerinde olmayan Hamile bir kadının gebeliği sonlandırma işlemi için kendisine hızlı alınması söz konusu değildir.

 

Kürtaj Yasası Nedir
Kürtaj Yasası Nedir

Kürtaj yasası nedir

Türkiye’de 1983 yılında kabul edilen resmi gazetede ilanlarda yer alan aynı zamanda hala yürürlükte kararname olan 2827 no.lu Nüfus planlaması kararnamesine yönelik kürtaj ile ilgili maddelerin gereğince kürtajın yasal olduğu açık ve beyan edilmiştir 18 yaşından büyük ve akıl sağlığı yerinde olan bayanlarda kadınların gebeliklerin sonlandır kolundandır mama hakları genellikle belirttiğimiz yukarıda yer alan maddeler de açıklanmıştır.

Bir önceki yazımız olan Kürtaj Yasası 2019 başlıklı makalemizde Kürtaj Yaptırmak Yasal Mı hakkında bilgiler verilmektedir.

Bunu da inceleyebilirsin

Kürtaj Ne Zaman Yapılmalı

Kürtaj Ne Zaman Yapılmalı

Kürtaj Ne Zaman Yapılmalı? Kürtaj gebeliği sonlandırmak için kullanılan bir terimdir. Özellikle istenmeyen gebeliklerde ve …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir