Güncel Kürtaj Haberleri

Kürtaj Zor mu?

Kürtaj yaptırmayı düşünen kadınların aklına gelen ilk soru ‘kürtaj zor mu?’ sorusu oluyor. Bu sorunun aksine kürtaj yaygındır ve kadınların birçok farklı nedenden dolayı başvurduğu bir yöntemdir. Yalnızca sizin için neyin iyi olduğunu bilirsiniz, ancak iyi bilgi ve destek, kendi sağlığınız ve iyiliğiniz için en iyi kararı vermenize gerçekten yardımcı olabilir.

İnsanlar neden kürtaj yaptırmaya karar veriyor?

Kürtaj yaptırmayı düşünüyorsanız, yalnız değilsiniz. Her yıl milyonlarca insan planlanmamış gebeliklerle karşı karşıya kalmaktadır ve bunlardan yaklaşık yüzde 4’ü kürtaj yaptırmaya karar vermektedir. Gebeliği planlanan bazı kimselere sağlık veya güvenlik nedenleriyle de kürtaj yapılır.

Herkesin kürtaj için kendine özgü ve geçerli sebepleri var. İnsanların hamileliği sonlandırmaya karar vermesinin birçok farklı nedeninden bazıları şunlardır:

  • Zaten sahip oldukları çocuklar için mümkün olan en iyi ebeveyn olmak istemek
  • Henüz ebeveyn olmaya hazır olmamak
  • Hayatlarında bebek sahibi olmak için iyi bir zaman olmaması
  • Bir bebeğe başlamadan önce okulu bitirmek, işe odaklanmak veya başka hedeflere ulaşmak
  • Bebek sahibi olmak istedikleri biriyle ilişki içinde olmamak
  • Kötü niyetli bir ilişki içindedirler veya cinsel saldırıya uğramak
  • Hamileliğin anne sağlığını riske atması

Kürtaj yaptırmaya karar vermek, çocuk istemediği veya sevmediği anlamına gelmez. Peki kürtaj zor mu? Aslında, kürtaj olan 10 kişiden 6’sının çocuğu zaten vardır ve yine de kürtaj olmaktadır. Böylece zaten sahip oldukları çocuklarına odaklanabilmektedirler. Ve kürtaj yaptırdıklarında anne-baba olmayan insanlar genellikle iyi bir ebeveyn olmak için daha iyi bir pozisyonda olduklarını düşündükleri zaman bebek sahibi olurlar. Sonuç olarak, bir bebeği ne zaman doğuracağına karar vermek kişiseldir ve yalnızca siz ve aileniz için neyin en iyi olduğuna siz karar verebilirsiniz.

Karar vermeme yardım etmek için ne düşünebilirim?

Aile, ilişkiler, okul, iş, yaşam hedefleri, sağlık, güvenlik ve kişisel inançlar – insanlar kürtaj yaptırmadan önce bu konular hakkında dikkatlice düşünürler.

Bir önceki yazımız olan Kürtaj Nedir ? Kürtaj Sonrası ve Bakım Önerileri başlıklı makalemizde kürtaj sonrası, kürtaj sonrası gebelik ve kürtaj türleri hakkında bilgiler verilmektedir.

Bunu da inceleyebilirsin

Kürtaj Ne Zaman Yapılmalı

Kürtaj Ne Zaman Yapılmalı

Kürtaj Ne Zaman Yapılmalı? Kürtaj gebeliği sonlandırmak için kullanılan bir terimdir. Özellikle istenmeyen gebeliklerde ve …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir