Güncel Kürtaj Haberleri

Kürtaj nasıl yapılır, Kürtaj Hakkında Merak Edilenler

Kürtaj nasıl yapılır? beklenmedik bir gebeliğin uygun zamanda sonlandırılması işlemine denir. Aynı zamanda gebelik, annenin sağlığına zarar veriyorsa da mecburi olarak gebelik sonlandırılır. Kürtaj operasyonları ülkemizde pek çok yerde başarıyla uygulanıyor. Devlet ve özel hastanelerde, kliniklerde, özel muayenehanelerde çok başarılı operasyonlarla kürtaj gerçekleşiyor. Birçok ülkede olduğu gibi Türkiye’de de kürtaj olabilmek için bazı şartları sağlamanız gerekir. Kanunlarda da belirtildiği üzere, eğer beklenmedik, sürpriz bir şekilde oluşan gebeliği sonlandırmak istiyorsanız ilk 10 hafta içerisinde kürtaj olabilirsiniz. Ancak çoğu zaman insanlar hamile olduklarının farkına geç vardıkları için kürtaj imkanını kaçırıyorlar. Her ne sebeple olursa olsun, mecburi haller dışında yapılacak olan kürtajlar için gebeliğin 10 haftayı geçmemesi gerekir.
Her zaman beklenmedik gebelikleri sonlandırmak için kürtaj yapılmaz. Bazı durumlarda bebek, annenin yaşamını tehlikeye atabilir. Bu durumda da kürtaj seçeneğinden mecburi olarak yararlanılır. Gebeliğin 26. haftasına kadar kürtaj olabilirsiniz.

Kürtaj Olmanın Şartları

Kürtaj için gebeliğinizin kaçıncı haftada olduğu çok önemlidir. Yukarıda da bahsettiğimiz üzere eğer sürpriz olan bir gebeliği sonlandırmak istiyorsanız gebeliğin 10. haftasına kadar, gebeliğin anne sağlığına olumsuz etki etmesi sonucu kürtaj olmak içinde gebeliğin 26. haftasına kadar kürtaj olabilirsiniz. Kürtaj için tek şart bu değil tabi ki. Reşit olmayan çocukların kürtaj olmaları için mutlaka ebeveynlerinin de bu kürtajı onaylamaları gerekmektedir. Aksi halde kürtaja asla müsaade edilmez. Ayrıca bu kürtajın keyfi nedenlere dayanmaması lazım. Reşit olmayan kişilerin keyfi olarak kürtaj olmalarına izin verilmemektedir.

Ülkemizdeki mevcut yasalara göre evli bir kişinin her ne sebepten olursa olsun kürtaj yaptırabilmesi için eşinin de bu kürtaja onay vermesi gerekmektedir. Yani evli kişilerin kürtaj için tek başına karar vermeleri mümkün değildir.

"<yoastmark

Hangi Hastanede Kürtaj Olunmalı?

Çiftler arasında korunma metotlarının uygulanmaması sonucu beklenmedik gebeliklerin yaşanması oldukça sık karşılaşılan bir durumdur. Artan kürtaj ihtiyacını karşılamak için pek çok sağlık kuruluşu kürtaj için tüm gereklilikleri tamamlaya çalışmaktadır. Kişilerin kürtajı yaptıracağı yeri seçerken çok seçici olmalarını tavsiye ederiz. Kürtaj yapılacak ortamın hijyeni ve doktorların tecrübesi bu konuda çok önemlidir.

Kürtajın özel hastane de ya da devlet hastanesinde kürtaj yapılmasının bir önemi yoktur. Her sağlık kuruluşu aynı işlemleri uygular. Yukarıda da bahsettiğimiz gibi hijyenik şartların sağlanması ve hekimlerin tecrübesine asıl dikkat edilmesi gerekir. Çünkü kürtaj operasyonunda enfeksiyon kapma riskini ortadan kaldırmak için bu şarttır.

Devlet hastanesinde kürtaj yaptıranların sayısı özel hastanelere göre daha fazladır. Bununda genel olarak tek bir nedeni var o da kürtajın fiyatı. Çünkü özel hastaneler devlet hastanelerine kıyasla bazı yerlerde 2 hatta 3 kat fazla fiyat çıkarabiliyor. Elbette bu fiyata kişinin, konforu ve istekleri gibi birtakım şartların en üst düzeyde sağlanması da dahil. Bunun haricinde yapılacak işlem bakımından hiçbir fark yoktur.

Bir önceki yazımız olan Kürtaj Olmak başlıklı makalemizde kürtaj olmak riskli mi, kürtaj zor mu ve kürtajdan sonra ne olur hakkında bilgiler verilmektedir.

Bunu da inceleyebilirsin

Kürtaj Ne Zaman Yapılmalı

Kürtaj Ne Zaman Yapılmalı

Kürtaj Ne Zaman Yapılmalı? Kürtaj gebeliği sonlandırmak için kullanılan bir terimdir. Özellikle istenmeyen gebeliklerde ve …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir