Güncel Kürtaj Haberleri

Kürtajdan 1 Hafta Sonra Kanama

Kürtajdan 1 Hafta Sonra Kanama

Kürtaj işlemi hamileliğin sonlandırılması için yapılan cerrahi operasyondur. Bu operasyon gerekli görüldüğü durumlarda yapılır. Hamilelik 40 haftadan meydana gelir. Hamileliğin ilk 12 haftası son derece önemlidir. Düşük riski bu aylarda görülür. Ayırca çeşitli testler yapılır. Bu testler anne ve bebeğin sağlıklı olup olmadığının kararı için hayati önem taşır. Çeşitli sebeplerden dolayı gebeliğin son bulması mümkün olabilir. Bazen anne ve baba adayları aile planlaması için gebeliği sonlandırmak isteyebilir. Ya da 3 den fazla çocuğu olanlar istemeyerek gebelik yaşarsa bebeği aldırmak isteyebilir. Bu gibi durumlarda hamileliğin sona ermesi için kürtaja gerek duyulur.

 

Kürtaj İşlemi Ne Zaman Yapılır?

Kürtaj işleminin belli yasal dayanakları vardır. Ülkemizde 10. haftadan itibaren bu işlem yasaklanmıştır. Bebeğin gelişiminde 10 haftayı geçen gebeler bebek aldırma ameliyatı yaptıramazlar. Ancak bebekte ya da anne adayında risk saptanır veya bebeğin ciddi sağlık sorunları gebelik sırasında belirlenirse anne adayının da onayı üzerine bebek alınır. Kürtaj uzman kadın doğum doktorları tarafından yapılır. Bu işlem için gerekli evraklar hazırlanır ve hasta bu işlem için gerekli imzaları atar. İşlem 10. haftaya kadar belirlenen günde gerçekleşir.

 

Kürtaj İşlemi Sonrasında Bilinmesi Gerekenler

Gebeliğin sonlandırılması için yapılan işlem öncesi hasta en az 5 saat aç ve susuz kalmalıdır. İşlem anestezi ile yapılacağından hastanın uyutulması sağlanır. Anestezi sırasından açlık ve susuzluk önemlidir. Kürtaj geçiren hastalar kısa sürede kendilerine gelirler. Bu işlem düşükten sonra rahmin temizlenmesi için de yapılır. Kürtajdan sonra hasta kendine geldiğinde rahimde ağrı hissi olabilir. Kanama birkaç gün sürebilir. Bazı durumlarda 1 hafta sonra kanama görülebiliyor. Kanama kürtajdan sonra normal sayılıyor.

 

Kürtajdan Sonra Beslenme

İşlemin tamamlanması 10 dk kadar kısa sürer. Kürtaj bitince hasta odaya alınır. Yaklaşık bir saat içinde kendine gelir. Beslenme hemen başlamaz. 3 ya da 4 saat sonra yavaş yavaş beslenmeye geçilebilir. Su ve çorba ilk beslenme için uygundur. Yağlı yiyecekler tüketilmemelidir. 1 hafta içinde normal beslenmeye geçilir. Süt, meyve ve tahıl tüketimine dikkat edilmelidir. Ayrıca aşırı kahve tüketimi yapılmamalıdır.

 

Kürtajdan Sonra Kanama

Çeşitli sebeplerden dolayı kürtaj yapılan hastalarda kanama ilk bir hafta normal kabul edilir. Bir hafta kanama giderek azalan kanamadır. Kanama ilk 3 gün fazla olabilir. Ayrıca pıhtı ya da kan parçaları görülebilir. Bu durumlarda endişelenmeye gerek yoktur. Ancak kanama giderek artan kanamalar önemlidir. Bu durumlarda zaman kaybetmeden doktorla irtibata geçmek ve gerekirse muayeneye gitmek gerekebilir. Bazı durumlarda 1 hafta sonra da hafif kanama olabilir. Kanamanın şiddetine göre hareket etmek gerekir.

 

 

kürtajdan 1 hafta sonra kanama
kürtajdan 1 hafta sonra kanama

 

 

 

Kürtaj Sonrası Adet Kanaması

Kürtaj işleminin yapıldığı gün hastanın adet gününün ilk günü kabul ediliyor. Bu işlemden sonra bir ay ya da 45 günlük bir süre belirlenir. Genellikle 45 gün sonrasında adet kanaması başlar. Bu aydan itibaren hasta adet görmeye başlar. Adetler kürtajdan sonra her zaman düzenli değildir. Ancak kimi bayanlarda düzenli adet de görülebilir. 50 gün olmuş ve halen adet olmayan bayanlar kadın doğum uzmanına başvurmalıdır. Ayrıca kürtajdan sonra gerekli kontroller sağlanmalıdır.

 

Kürtaj Sonrası Dikkat Edilmesi Gerekenler

İşlem tamamlandıktan 24 saat içinde araç kullanmak yasaktır. Günlük ev işleri yavaşça yapılabilir. İşlem sonrası dinlenmek hastanın çabuk iyileşmesine yardımcı olur. Kürtaj geçiren bayanlar ağır eşyalar kaldırmamalıdır. İşlem sonrası 1 hafta dikkatli olunması gerekir. Düzenli beslenmek ve iyi dinlenmek sağlık açısından önemlidir.

Bir önceki yazımız olan Kürtaj Olan Ünlüler başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

Bunu da inceleyebilirsin

Kürtaj Ne Zaman Yapılmalı

Kürtaj Ne Zaman Yapılmalı

Kürtaj Ne Zaman Yapılmalı? Kürtaj gebeliği sonlandırmak için kullanılan bir terimdir. Özellikle istenmeyen gebeliklerde ve …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir