Cumartesi , 28 Kasım 2020
Güncel Kürtaj Haberleri

Kürtajdan Ne Kadar Sonra İlişkiye Girilir?

Üzerinde durulması gereken sorulardan biri de kürtajdan ne kadar sonra ilişkiye girilir sorusudur. Yapılan kürtaj işlemleri rahime ciddi zararlar verebiliyor. Ve henüz iyileşmeden cinsel ilişkiye girilmesi, kişinin enfeksiyon riskini ciddi oranda arttırır. Bu sebepten dolayı kürtajdan sonra belli bir süre cinsel ilişkiye girmemek sağlık açısından son derece önemlidir.

Kürtaj, istenmeyen bir gebeliğin ya da mecburi olarak gebeliği sonlandırılmasıdır. Kürtaj operasyonu 15-20 dakika gibi sürede tamamlanır. Kürtajdan 7 gün sonra tekrar bir kontrole gitmeniz gerekecek. Bu 7 günlük süre içerisinde sık sık kanama yaşayabilir ve kan pıhtıları görebilirsiniz. Eğer kürtajdan sonraki 7 gün içerisinde çok şiddetli kanama ve dayanılmaz sancılarınız varsa, haftalık kontrolü beklemeden direkt doktorunuza başvurmalısınız.

 

Kürtajdan Ne Kadar Sonra İlişkiye Girilir

Kürtajdan sonra kişinin rahmi açık olacağından dolayı cinsel ilişkiye girildiği takdirde hem enfeksiyon kapma riski artacak hem de rahimin iyileşme süresi uzayacaktır. Peki kürtajdan ne kadar sonra ilişkiye girilir? Kürtajdan sonra cinsel ilişki yasağı en fazla 15-20 gün sürer. Kürtajdan sonra haftalık kontrole gittiğiniz zaman doktorunuz net olarak size tarih verecektir. Ayrıca kürtajdan sonra da hamile kalma olasılığını da unutmayın. Doğum kontrol yöntemleri hakkında detaylı bilgi almak için mutlaka doktorunuzla görüşün. Biraz sabır ve birazda iradeyle bu süreci sağlıklı bir şekilde atlatabilirsiniz.

Bir önceki yazımız olan Kürtaj nasıl yapılır, Kürtaj Hakkında Merak Edilenler başlıklı makalemizde hangi hastanede kürtaj olunmalı ve kürtaj olmanın şartları hakkında bilgiler verilmektedir.

Bunu da inceleyebilirsin

Kürtaj Ne Zaman Yapılmalı

Kürtaj Ne Zaman Yapılmalı

Kürtaj Ne Zaman Yapılmalı? Kürtaj gebeliği sonlandırmak için kullanılan bir terimdir. Özellikle istenmeyen gebeliklerde ve …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir