Güncel Kürtaj Haberleri

Kürtajdan Sonra Kanama

Kürtajdan Sonra Kanama Normal midir? Kürtajdan sonra kanama olmaması, Kürtajdan sonra kanamanız kaç gün sürdü?

Kürtaj işlemi istenmeyen gebelik veya sağlıksız giden bir hamileliğin sonlandırılması ile başvurulan bir yöntemdir. Bu yöntem içerisinde hamileliğe son verildiği için rahim içerisinde kanama, sancı, enfeksiyon gibi sorunların baş göstermesi normaldir. Bayanların bu konuda kürtaj işleminde en çok yakındığı konulardan bir tanesi kanama durumu. Normal olarak 2-15 gün arasında sürer bu olay ve korkulacak bir durum oluşmaz.

Yukarıdaki yazımızda bahsettiğimiz gibi kürtaj işleminden sonraki evrede her bayanın kısa evre olarak bir kanama süreci yaşamaktadır. Bu kanama sürecinde tıpkı bayanların normal regli oldukları zamanındaki gibi kasık bölgelerinde sancılara maruz kalır. Genelde bu sancıların ve katılma rahmin içerisinde yer alan parçacıkların temizlenmesi için çok gerekli bulunmaktadır. Rahmin bu parçalardan temizlenmesinden ve bu kasılma sancılardan etkileri çok büyüktür. Kürtaj yaptırmış bir bayanın bu evreleri yaşaması normaldir. Bu süreç içerisinde yaşayan olacak olan kanama pıhtı parça bırakma gibi evreler endişelendirmesin. Bayanların regli oldukları zaman kanamanın rengi korkutmasın. Kanamanın siyaha yakın olması sizi korkutmasın.

Kürtaj işlemi tam anlamıyla uzman hekimler tarafından yapılması öngörülmektedir. Kesinlikle kaba terimi olarak merdiven altı kürtaj yaptırma evresi çok tehlikelidir. Zamanında haberlerde gördüğünüz gibi birçok şekilde karşınıza çıkan fazla kanamadan ötürü hayatını kaybeden hastalar denk gelmişsinizdir. Tamamen profesyonel alanında uzman hekimler tarafından yaptırılması gereklidir. Ciddi anlamda bu konuda herhangi bir yanlış adım ile sağlık açısından büyük risk taşımaktadır.

 

Kürtaj Sonrası Adet Gecikir mi? Adet Gecikmesi Normal Bir Durum mu?

 

Kürtaj sonrası adet dönemi tarihi kürtaj işleminin günü olarak adlandırılır. Bir ay içerisinde 30 ile 40 gün sonra adet olunca belirtiler bu süreç bazı bayanlarda 20 gün de olabilir bazılarında ise 40 gün. Eğer ki adet döneminin 1 aylık süreci 10 gün ya da 15 gün geçirdiği takdirde bu süreç içerisinde yeni bir gebelik oluşmuş olabilir. Bu durumda geç olmadan yeniden hekiminizle başvurmanız gerekmektedir. Birçok bayanın kürtaj sonrası adet döneminin normal olacağını beklemektedir ama Kürtajdan sonraki adet evresiyle önceki yaşamış olduğunuz adet dönemleri birebir aynı değildir. Renk bakımından farklı olacaktır daha siyah ve koyu renge yakındır Adet kanı ve bazen parça pıhtı bırakmasına da sebep olur bu durumlarda endişe yapmanıza gerek yoktur. Adet süreci içerisinde uygun bir şekilde adetiniz devam ediyorsa hangi bir sıkıntı ile karşı karşıya değilsiniz.

Kürtaj sonrası rahimin temizlenme evresi hızlı bir şekilde oluşmaktadır ve bu evrede perhiz uygulanmayan hastalarda yumurtlama riski yüksek olduğundan ötürü tekrardan hamile kalma olasılığı arttırır. Bu süreçte dikkat etmeniz gereken durumlardan bir tanesi cinsel ilişkiye girerken korunma evresidir ve en sağlıklı şekilde 3 ay sonra hamile kalmanız tavsiye edilir

 

 

 

Kürtaj Sonrası Ağrı Olur mu?

 

Kürtaj evresinde ağrı sancı adet dönemindeki ile birebir neredeyse hafif bir sancı oluşur. Vakum yardımı ile gebelik kesesi dışarı alınarak ve bu işlemden sonra rahim kesesi Yani kısaca ağzı tekrar kapatılır rahim içerisinde oluşan kanama kürtaj esnasında içeride bırakılır bu biriken kanlar ağrı ve sancı ilerleyen süreçte yol açabilir Bunlar adresinde de akıtılarak tamamen acılar bitmiş olur sancılar Eğer ki çok yoğunlaşma devreye girerse uzman doktorunuzla başvurmanızı uzman doktorları rahim içerisinde yer alan kanın boşaltılması ile sancıların önüne geçmesine yardımcı olmuş olur bu şekilde tüm sorunlar ortadan kalkar.

 

Bir önceki yazımız olan Kürtaj Sonrası Muayene Nasıl Olmalı? başlıklı makalemizde kürtaj sonrası, kürtajdan kaç gün sonra ilişkiye girilebilir ve kürtajdan sonra muayene hakkında bilgiler verilmektedir.

Bunu da inceleyebilirsin

Kürtaj Ne Zaman Yapılmalı

Kürtaj Ne Zaman Yapılmalı

Kürtaj Ne Zaman Yapılmalı? Kürtaj gebeliği sonlandırmak için kullanılan bir terimdir. Özellikle istenmeyen gebeliklerde ve …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir