Güncel Kürtaj Haberleri

Kürtajın Riskleri Var Mıdır?

Kürtajın Riskleri

İstenmeyen gebelikten ötürü kürtaj işlemleri düşük risk taşıyan bir işlemdir. Gebelik küçükken yapılan kürtajın işleminin riski büyükken yapılana göre daha çok azdır. Küçük kürtaj işlemlerinde bin kadından birinde (1000/1) komplikasyonun az oluşmasına sebep olur.  Büyük kadınlarda ise bu oran 100 kadında 2 olarak belirtilir. Tabii ki işlemin sessiz olduğu belirtildi her ameliyat yahut ilaç sürecinde tehlikelerin kesinlikle olmayacak kanaati getirilemez.

 

Kürtajda parça kalması

Nadiren görülse bile bazı hastaların gebelik ortam sürecine göre tam olarak içeride Rahim kısmında kalan parçaların alınmadığından ötürü kanama yahut enfeksiyon oluşmasına yol açmaktadır. Belli bir süre geçtikten sonra bu zaman zarfı içerisinde biriken kan rahatsızlık kasılma sancı olması nedeniyle kendini belli eder. Korkulacak bir riski yoktur tehlike yaratmaz 5 haftadan küçük ve 10 haftadan büyük istenmeyen gebeliklerde daha fazla görülür eğer ki parça kalmış ise içeride Doktor tekrardan kürtaj yapma evresine gereği duyar.

 

Kürtajda Enfeksiyon

Kürtaj işlemi esnasında vajina ve Rahim kısmında bakteriler Kürtajdan sonra rahmin içerisinde geçer ise enfeksiyon oluşur. Genel ortam içerisinde 5 ile 6 gün içerisinde ortaya çıkar bu oluşumlar. Eğer ki enfeksiyon küplere kadar yayılır izle Türklerde birleşim yani yakışıklı veya tıkanıklığı kısaca Sonuçta kısırlığa neden olabilir. İşlem binası içerisinde hijyen ve sterilize kurallarına uyulursa düşürülür eğer ki artış gösterim Doktorun bunu önlemek için ilaç yazar ve enfeksiyon oluşursa tekrardan tedavi sürecini başlatır.

 

Kürtajda Kanama

Kürtaj işlemi içerisinde Rahim kapatılırken içeride kalan birkaç gün içerisinde birikim yaparak rahatsızlığa sebebiyet verir Bunlar küçük kaşıntılar kasıkta ağrı sancı gibi durumları tetikler eğer dayanılmayacak derecede şiddetli olur ise Özellikle büyük gebeliklerde işlem esnasında haddinden fazla aşırı miktarda kanama olabileceğini ve bu kanalıma durdurulmaz ise hasta şok tablosuna girebilir Bu durumun yüzdelik bakımdan çok düşük bir orana sahip olduğunu ve nadiren görüleceğini belirtmek isterim.

 

Kürtajda Rahim içinde kan birikmesi

“Hematometra” olarak da tıbbi terimi olarak bilinir. Son derece nadir görülen bir olasılıktır. Oldukça ağrılı bir durumdur. Rahim ağzının ince bir buji ile açılması sorunu çözer. İşlem sonrası rahim ağzı uzman hekim tarafından sımsıkı kapatılır ve kan rahim içinde birikir.

 

Kürtajın yapılamaması

Bazı durumlardan ötürü Rahimdeki şekil bozukluğuna bağlı olarak yahut önceden geçirilmiş bir operasyondan dolayı katater sokulmaz ve Kürtaj işlemi yapılmaz. Hasta almış olduğu anestezi işleminden uyandır alarak ağızdan yahut vajinal yoldan uygulanan bazı tıbbi ilaçlar ile rahim ağzının açılması sağlanır istenilen şekilde daha sonra kürtaj işlemi gerçekleşmesine yardımcı olunur.

 

Kürtajda Rahim yaralanması

Kürtaj işlemi esnasında hastaya uygulanan aletinin ucu hastanın Rahim kısmındaki duvarını delebilir ve Rahim ağzını yırtabilir. Nadiren olsa da kalın bağırsak veya idrar torbası gibi hastanın organlarında hasar oluşturabilir bu vakalar organı tamir etmek için ameliyat gerektirir. Çok nadir görülen bu durumlar 1000 kadından bir tanesinde görülmektedir. Bir bayanın kürtaj işlemi esnasında doğum nedeniyle Ölmez eski küçük bir kürtaj işleme riskten en az 10 kat daha büyüktür. Tabii ki bu işlemin uzman hekimler tarafından yapıldığını düşünürsek Rahim delinmesi işlemi son derece nadir görülen komplikasyonların içerisindeki en son risklerden bir tanesi de tabii ki bu işlemlerin risk gebelik yaşı büyüdükçe orantılı olarak artış gösterir.

 

Kürtajda Gebeliğin devamı

Bazı kürtaj işlemleri esnasında gebeliklerin alınması elverişli olmadığından ötürü belli bir tarihe aktarlar 5 haftalıktan küçük gebeliklerde daha sık görülen bu olasılık fark edildiğinden 1 hafta sonra işlemin tekrarlanmasına Uzman Hekim tarafından onay verir bu nedenle kürtajın En erken 5 ile 6 hafta arasında yapılması daha uygun olarak gözlemlenmektedir ülkemizde yasal olarak 10 hafta evresi kabul görmektedir ve bu evrenin tam orta esnasında yapılması en uygun zaman dilimidir.

 

 

 

Bir önceki yazımız olan Kürtaj Sonrası Muayene Nasıl Olmalı? başlıklı makalemizde kürtaj sonrası, kürtajdan kaç gün sonra ilişkiye girilebilir ve kürtajdan sonra muayene hakkında bilgiler verilmektedir.

Bunu da inceleyebilirsin

Kürtaj Ne Zaman Yapılmalı

Kürtaj Ne Zaman Yapılmalı

Kürtaj Ne Zaman Yapılmalı? Kürtaj gebeliği sonlandırmak için kullanılan bir terimdir. Özellikle istenmeyen gebeliklerde ve …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir