Güncel Kürtaj Haberleri

Kürtajın Zararları Nelerdir?

Kürtajın zararları nelerdir?

Rahimde delinme meydana gelmesi (Rüptür)

Gebelik bayanlarda artış göstermesiyle birlikte bağlantılı olarak yükselişe geçen rahim delinmesi sorunu kürtajın uzman hekimler tarafından yapılması gerekir. Dikkat ve özen gösterilmesi ile birlikte riskler en aza indirgenir. Hekimleri içeriz delinmesi karın boşluğunda rektum, bağırsak, mesane gibi alanlarda kan akışı olabilir.

Bu durumdan mesanede içinde bağırsak ve rektum da kalıcı sorunlar ortaya çıkar. Kürtaj işlemi esnasında rahim içerisinde delinme sorunu tespit edilirse Uzman Hekim tarafından operasyon sonlandırılır ve hasta müşahede altına alınarak ilk yardım yapılır. Kanama yok ise temizlenme yapılır ve delik kapatılarak gözlem altına alınır hasta.

 

Kürtaj sonrasında enfeksiyon oluşması

 

Kürtajın zararları nelerdir? Kürtajın en önemlilerinden bir tanesi operasyon öncesinde müdahalelerinin yapılıp operasyonu takip edildiği dönem evresindeki bakımların gerektiği gibi yapılmadığı ya da yapılması esnasında oluşan risklerden ötürü enfeksiyon kapılmasıdır. Kürtaj olmayı isteyen hastanın gereken bakımları yapıldıktan sonra tedavi süreci devam edilir .Özenli bir şekilde yapılmaması ve bu risklerin meydana getirdiği enfeksiyon durumunda hastanın rahim kanallarına ve tüplere yayılan kalıntıların enfeksiyona sebep olmasına neden olur.

Kürtaj işleminden sonra hastanın doktorun vermiş olduğu tavsiyeleri olmamasından ötürü enfeksiyon kaptığında daha büyük risk taşımaktadır. Bunlara gereken hijyene uymaması denize girmesi jakuziye girmesi havuzda yüzmesi gibi durumların tetiklenmesine neden olmaktadır. Bu nedenle hastanın kolaylıkla enfeksiyon kapmasına neden olur. Doktorun vermiş olduğu tavsiyeleri düzgün bir şekilde uygulamalıdır. Kürtaj sonrası enfeksiyonun önlenmesi için verilen antibiyotikleri kullanması ve tedavi uygulama içerisinde düzgün bir şekilde rutin kontrolleri yaptırması gerekmektedir.

 

Kürtajda Parça kalması ( Rast plasenta )

Kürtaj işlemi esnasında komplikasyonlar arasının hastanın rahim içinde kalan parçaları kürtaj işleminde görünmeyebilir. Ameliyat esnasında bu durumlar nadiren fark edilmemektedir. İşlemin bittikten sonraki evrede operasyonu takip eden 5 ve 10 hafta içinde hastanın kanamalar ve parça arıtmaları , rahimde parça kalması durumuna tetiklemiş olduğunu gösterir bu durumda tekrardan hasta yeniden kürtaj işlemini alınması gerekmektedir.

 

Kürtajın ardından gebeliğin devam etmesi

Bu durum tamamen 5 haftadan küçük olan gebeliklerin kürtaj işlemi esnasında embriyonun tamamen alınmamasından ötürü kaynaklı ortaya çıkan sorunlardan bir tanesidir. İstenmeyen gebeliği ait parçalar rahim içerisinde kalarak kürtaj işlemi esnasında boşalt alamadığından ötürü yaklaşık olarak 1 hafta sonra yapılan jinekolojik muayene içerisinde bunu tespiti yapılabilir. Bu durumda kürtajın Hekim tarafından tekrarlanması gerekmektedir.

 

Rahim içinde kan birikmesi

 

Kürtaj işlemi esnasında uygulanan Kürtaj sonrasında rahim ağzı kapatılır kapatılan rahim ağzı içerisinde kan olması nedeniyle belli bir süre sonra birikim yapar ve yapılan bu birikim içerisine ekstradan kan birikerek hastayı sıkıntıya sokar ve bu neden ile ağrılar sancılar meydana gelir meydana gelen bu ağrı ve sancılar nedeniyle rahim içerisinde hastane küçük bir kesik açılarak içeride biriken kan boşaltılır ve hastanın tedavi sürecini devam ettirmiş olur.

 

Kürtajın gerçekleşmemesi

Kürtaj işlemleri esnasında bazı bayanların daha önceden meydana gelmiş olan rahatsızlıkları yahut rahminde olan şekil bozukluklarından ötürü rahmine müdahale uzman hekim tarafından edilemez. Bu durum kürtaj işlemini gerçekleştirmemiş sebebiyetine neden olur. Uygulanan genel anestezi sonrasında rahim ağzı istenilen şekle olmadığından ötürü anestezinin etkisi ortadan kaldırılır ve hasta uyandırılır. Uzman Hekim tarafından verilen ilerleyen tarihte vajinadan uygulanan bir ilaç yahut oral yol yöntemi ile bir ilaç iğneden rahim ağzının açılması sağlanır ve bu işlem içerisinde kürtaj işlemi yeniden başlatılır.

 

Bir önceki yazımız olan Kürtajın Riskleri Var Mıdır? başlıklı makalemizde kürtaj riskli midir, kürtaj yaptırdım hala gebeyim ve Kürtajın Riskleri var mıdır hakkında bilgiler verilmektedir.

Bunu da inceleyebilirsin

Kürtaj Ne Zaman Yapılmalı

Kürtaj Ne Zaman Yapılmalı

Kürtaj Ne Zaman Yapılmalı? Kürtaj gebeliği sonlandırmak için kullanılan bir terimdir. Özellikle istenmeyen gebeliklerde ve …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir