Güncel Kürtaj Haberleri

Meme Ağrıları Neden Olur?

Kadınlarda mem problemlerin başında meme ağrısı gelir. Sağlıklı kadınların çoğunda hafif ya da şiddetli olarak meme ağrısı görülebilir. Özellikle de adet döneminden önce ortaya çıkan bir ağrı oluşur. Meme ağrılarında genellikle ilk akla gelen meme kanseri riskleridir. Meme ağrılarının tipleri bulunmaktadır. adet döneminden önce oluşan ağrılar vardır. bunun haricinde bazı meme ağrıları döngüseldir. Bunun haricinde meme ağrıları da görülebilir.

 

Kadınlarda Meme Ağrısı Ve Fibrokistler

Meme ağrılarında en sık karşılaşılabilecek durumların başında adet döneminden önce gelişen ağrılardır. Bu ağrılar adet döneminden önce başlar ve adet dönemi sonlanana kadar geçmiş olur. Çoğu kadında görülen bir durumdur. Adet döneminin belirtilerindendir aynı zamanda. Döngüsel bir meme ağrılarıdır. Oluşan ağrı her iki memede de olur. Meme de oluşan ağrı kola ve dirseğe kadar da geçebilir. Meme ağrılarında dokununca, giydiğiniz kıyafetin darlığı gibi durumlarda ağrının daha yoğun hissedilmesini sağlayabilir. Bu ağrılar menopoza kadar devam edebilecek ağrılardır. Döngüsel olmayan meme ağrıları da görülebilir. Bu ağrıların nedeni tam olarak bilinmeyebilir. Ve genellikle daha çok ileri yaşlarda görülebiliyor. Ağrılar düzensiz aralıklarla meydana gelebiliyor. Oluşabilecek bu ağrılar bir süre sonra kendiliğinden geçebilir.

 

Meme Ağrılarında Tanı Ve Tedavi işlemleri

Kadınlarda meme ağrısı görülebilen bir durumdur. Yapısal olarak kadınların genelinde adet dönemi öncesinde meydana gelen bir ağrıdır. Bunun dışında da ağrılar oluşabilir. Kadınlarda meme ağrısı görüldüğü anda en çok korktukları durum kanser olup olmadığıdır. Tedavi doğrultusunda meme kanseri anlaşılmadığı taktirde normal tedavi uygulanabilir. Tedavide kadın meme ölçüsüne uygun çamaşır kullanmalıdır. Dar olan çamaşırlardan özellikle uzak durulmalıdır. Bu durumda meme ağrılarına neden olabilir. İlaç tedavisi uygulanabilir. Her ilaçta olduğu gibi mee  ağrılarında da verilen ilaçlarda yan etkiler görülebilir. Böyle bir durumda kişinin hangi ilaca yan etkisinin olduğu net bilinemeyeceği için en az yan etkili ilaçlarla tedaviye başlanır. Bu ilaçların doğrultusunda doğru ilaç bulunarak tedavi devam eder. Meme ağrılarının haricinde memede kasılma, sancı, çekilme gibi aralıklı rahatsızlıklar oluşabilir. Buda zamanla geçebilecek rahatsızlıklardır.

 

Meme Ağrısı
Meme Ağrısı

Meme Kanseri Nedir?

Öncelikle meme, süt bezleri ve burada üretilen sütü meme başına taşıyan kanallardan meydana gelmektedir. Süt bezlerini ve kanallarını döşeyen hücrelerin çoğalmaları ve vücudun farklı yerlerde de çoğalmaya devam etmeleri sonucu meydana gelen bir rahatsızlık türüdür meme kanseri. Meme kanseri riski kadınların çoğunda meydana gelebilir. Oluşacak meme kanserinde tedavi sonuç vermediği taktirde meme aldırılır. Bu durum kadın açısından çok olumsuz bir durumdur. Psikolojik olarak da kadını oldukça rahatsız eder.

 

Meme Ağrıları Kişiyi Nasıl Etkiler  

Kadınlar hassas bünyeye sahiplerdir. Meme ağrıları dönem dönem görülebilir. Bu ağrılar kişiden kişiye göre değişebilir. Kiminde şiddetli görülürken kimi hafif ağrılarla atlatır. Ağrılar dönem dönem oluşabilir bu büyük risklerin olduğu anlamına gelmez. Kendiliğinden ağrılarında geçtiği görülebilecektir. Adet dönemi öncesi oluşan ağrı da geçici bir ağrıdır ve buda çok fazla problem olmamalıdır. Meme ağrısı, tedavisi olan bir rahatsızlıktır. Ciddi bir ağrı olduğu zaman doktor desteği alınmalıdır. Ne kadar geçici ağrılar olsa bile meme kanseri riski nedeni ile kontrol edilmelidir. Dönem dönem meme kanseri riskine karşı doktora gidilmelidir. Kişi kendi de meme kontrolü yapıp herhangi bir şişme yada deri içerisinde yuvarlak kitleler var mı diye bakmalıdır. Aksi taktirde meme de şiddetli bir ağrı ve problem varsa bu memenizi kaybetmenize sebep olabilir. Bu tarz sorunları yaşamamak adına önlem almakta her zaman fayda vardır.

 

Bir önceki yazımız olan Genital Siğiller (HPV Kondilomları) başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

Bunu da inceleyebilirsin

yeme bozukluğu

Kadında Yemek Yeme Diyor Dürtüsü

Kadında Yemek Yeme Diyor Dürtüsü Bozuklukları Nelerdir? Vücut ağırlığı takıntısı vücudun şekli ile ilgili olumsuz …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir