Güncel Kürtaj Haberleri

Miyom Ameliyatı

Miyom Ameliyatı, genellikle kadınlarda sıklıkla görülen 1-15 cm arasında büyüklükte olabilen tümöral yapılara denir. Tümör denildiğinde kanser akla gelsede tıbbi olarak vücutta görülen iyi ya da kötü huylu tüm şişliklerin genel adıdır. Miyomlar kadın rahim dokusundan kaynaklanır. Genellikle rahimde ya da rahim ağzında, düz kaslardan oluşur. Pembe renkli ve yuvarlaktır. Miyom nasıl çıkartılabilir, ameliyat süreci nasıldır. Yazımızda bilgi edinebilirsiniz.

 

Hangi Durumda Miyomlar  Çıkartılmalı

Miyomlar belirttiğimiz gibi rahim ve rahim ağzında oluşur. Bu rahatsızlık görülen kişide birden fazla miyoma saptanabilir. Öncelikle düzenli olarak bu miyomların büyüyüp büyümediğini takip etmek gerekir. Eğer kişinin günlük yaşamını engelliyorsa ve farklı durumlara neden oluyorsa ameliyat yoluna gidilmelidir. Miyom ameliyatı kadınların genellikle kanser riskinden korkması sonuçunda da yapılabiliyor. Doktorunuzunda uygun gördüğü taktirde miyom ameliyatı yapılabilir.

 

Miyom Rahatsızlığında İlaç Tedavisi Mümkün Müdür?

Miyomlar büyüyen kitlelerdir. Miyomların küçülmesini sağlayan ilaçlar bulunmaktadır. İlaç tedavisi kesildiği taktirde büyüme tekrar görülebilir. Bu ilaçlar genellikle büyük miyomların küçültülmesini sağlayarak ameliyat riskini azaltmaktır. Östrojen hormonuna bağlı oluşumlardır miyomlar. Menopoz döneminde östrojen salgısı azaldığı için miyomlar küçülür ve hatta ortadan bile kalkar. Bu nedenle kendiliğinden de geçebilir. Miyom ameliyatına gerek kalmaz.

 

Miyom Ameliyatının Oluşmasına Sebep Olan Etkenler

Miyomlar düzensiz kanamalara neden olabilir. böyle bir durumda miyomların çıkartılması gerekir. Miyomlar ağrıya neden oluyorsa alınmalıdır. Rahimde bulunan kitlenin miyop olup olmadığı hakkında şüphe duyulması ameliyat gerektirir. Miyomlar diğer organlara baskı yaparak işlevlerini olumsuz etkilerse yine ameliyat gerektirir. Gebelik döneminde kadın için sorun teşkil edebilir. Bu nedenle miyom ameliyatı yapılabilir. Bu tarz etkenler miyom ameliyatı gerektirir.

 

Miyom Nasıl Çıkartılır?

Öncelikle miyomun çıkartılmasına karar verecek en önemli etken büyüklüğü ve rahim içindeki konumudur. Ameliyata karar  verildiğinde rahim içine vajinadan  özel aletler kullanılarak girilerek miyomlar çıkartılır. Fakat oluşan miyom rahim içine gömülüyse ya da rahim dışına doğru büyüyorsa açık ameliyat yapılır. Uygun durumlarda bu operasyon kapalı ameliyat olarakta yapılabilir. Miyomları çıkartırken ameliyat esnasında dış kılıflarıyla birlikte bir bütün olarak çıkartılabilir. Bu ameliyatın risklerinin olup olmadığını merak ediyor olabilirsiniz. Bu soruya açıklık getirelim.

 

Miyom Ameliyatı
Miyom Ameliyatı

Miyom Çıkartılma Ameliyatının Riskleri

Öncelikle miyom ameliyatı genel anestezi altında yapılır. Antesteziye bağlı riskler bu ameliyatta da görülebilir. Dikkatli verildiği taktirde sorun çıkmayabilir. Kanlı bir ameliyattır. Birçok miyom varsa her miyom için kesi atılacağı için aşırı kan kayıplarına neden olabilir. Bu durumda ameliyatı hızlı ve kesi sayısını azaltırsanız kan kaybını aza indirgemiş olursunuz. Her ihtimale karşı birkaç ünite kanın hazır olmasında fayda vardır. En riskli durumlardan biri genital organlarda yapışıklık oluşma riski vardır. Bu yapışıklık tüpler ve yumurta etrafında olduklarında organın işlevini olumsuz yönde etkileyerek gebe kalamama ya da zor gebe kalma gibi risklere sebep olabilir. Bununla beraber rahim iç tabakasında bütünlüğü bozulması ileride yaşanacak gebelikte doğumun normal doğum olarak değilde sezeryanla gerçekleşmesine sebep olacaktır. Bunun gibi birçok risk bulunabilir. Çoğu ameliyatta olduğu gibi miyom ameliyatında da risk vardır. Fakat doktorunuz uygun gördüğü taktirde miyom ameliyatını olmalısınız.

 

Miyom Ameliyatı Olduktan Sonra Oluşma Durumu Var Mı?

Miyom yazımızda da anlaşılacağı üzre kadın rahminde oluşan bir kitledir. Bu kitle çoğalıp büyüye bilen bir rahatsızlıktır. Miyom ameliyatı olduysanız bu tekrar oluşmayacağı anlamına gelmez. Çünkü rahim var olduğu sürece tekrar oluşması mümkündür. Rahim tamamen alındığı taktirde miyomdan tamamen kurtulabilirsiniz. Bunun haricinde tekrar oluşumunun mümkün olduğu söylenebilir.

Bir önceki yazımız olan Kadında Depresyon Melankoli başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

Bunu da inceleyebilirsin

yeme bozukluğu

Kadında Yemek Yeme Diyor Dürtüsü

Kadında Yemek Yeme Diyor Dürtüsü Bozuklukları Nelerdir? Vücut ağırlığı takıntısı vücudun şekli ile ilgili olumsuz …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir