Güncel Kürtaj Haberleri

Orgazm Nedir? Orgazm Nasıl Olunur?

Orgazm Nedir? Orgazm Nasıl Olunur?

Çeşitli cinsel uyaranlarla beynin uyarılması ile başlayarak uyaranların etkisiyle kişide bedensel ve ruhsal olarak algılanan hisse orgazm denir. Peki nasıl orgazm olunur? Orgazm oluşumu için en önemli uyaran dokunsal olanlar olmasıdır. Sadece görsel ya da işitsel uyaranlarla orgazm olunması imkan dahilindedir. Bu durum kadınlarda özellikle imkan dahilindedir. Bu orgazm işlevi nedir, kişide nasıl etki gösterir. Bu konulara değinerek bilgi verelim.

 

Orgazmın İşlevi Nedir?

Öncelikle orgazm olmak için için cinsel uyaranlarla cinsel birleşmeye hazırlanan beden ve ruhun cinsel ilişkiyle haz alınmasını sağlamaktır. Kendi kendini tatmin etme durumu da buna dahildir. Kadında orgazm esnasında oluşan rahim kasılmalarının spermlerin fallop tüplerine daha kolay geçtiğini göstermektedir. Erkekte ise orgazm sperm kanallarının açılarak spermin dışarı boşalmasını sağlar. Bu nedenle de orgazm erkeğin üreme işlevlerinin çok önemli kısmını oluşturur.

 

Orgazma Giden Yolda Kadın Cinselliğinin Evreleri Nelerdir?

Kadında orgazm cinsel ilişki esnasında dört evreden geçer. Bu evreler, uyarılma evresi, orgazm evresi, çözülme evresi ve plato evresidir. Bu evreler hem kadında hemde erkekte oldukça benzerdir. Her evrenin devam etme süresi kadından kadına değişebilmektedir. Bu evrelerin ardı ardına devam ettiği biri yaşanmadan diğerine geçilemeyeceği belirtilir.

Uyarılma evresinde kişide cinsellik dürtüsünün yaşama ihtiyaçı ortaya çıkarmasıyla başladığı söylenebilir. Peki orgazm nasıl olunur? Hayali ya da gerçek uyaranlar kişide cinsellik arzusunu ortaya çıkartır. Kadınlarda bu durum psikolojik ya da fiziksel olarak uyarıldığında ortaya çıkan cinsellik yaşama isteğiyle başlayan evredir. Eğer bu arzu engellenmezse kişide tüm bedende cinselliğe hazırlık için değişimler oluşur. Bu durumda kadında vajinal salgılar cinsel uyarının başlamasıyla normalden fazla artış gösterir.

Vajina içerisindeki salgı bezleri harekete geçer. Bunun yanı sıra kişide dudaklarda şişme, göğüs bölgesinde kızarmalar gibi belirtiler meydana gelir. Aynı zamanda rahim yükselir, vajina genişler, dış dudaklar birbirinden uzaklaşır. Bu tarz belirtiler ortaya çıkacaktır. Oluşan bu değişikliklerin sebebi ise kadının bedensel olarak cinsel ilişkiye hazırlanmasını sağlamaktır. Oluşan bu evrede kadında değişimler görülebilir. Kalp atışları hızlanır, solunum sayısı artar, kan basıncı yükselişe geçer. Memelerde ve meme uçlarında büyüme gözlenir. Bazı kadınların belirli yerlerinde kızarmalar meydana gelebilir ve vücuttaki kas grupları kasılmaya başlar. Bu değişimlerin yanı sıra genital bölgede oluşan değişimlerin tümü kan akımının artması sonucu ortaya çıkar.

 

orgazm nasıl olunur
orgazm nasıl olunur

 

Orgazm esnasında neler olur?

Plato evresi, cinsel gerginlik ve erotik duyguların yoğunlaşmasından dolayı oluşur. Bu evrede rahim yukarı çıkar. Vajinada genişleme ve uzama meydan gelir. Yeterli uyaran olduğunda bu dönem orgazmla son bulur. Uyarılma evresindeki gibi bedensel değişiklikler gözlenir. Erkekte ise bu evrede penisten berrak ve kaygan sıvı gelmektedir. Bu evre cinsel ilişkinin en belirgin özelliklerindendir.

Orgazm evresi, artmış olan önceki evrenin gerginliğinin boşaltılması şeklinde tarif edilebilir. Orgazm esnasında bazı kaslarda şiddetli kasılmalar meydana gelir. Kasılmalar vajinanın uzamasına ve rahimde de kasılmaların oluşmasına neden olur. Orgazm oluştuğunda cilt kızarıklıkları belirgin şekilde bu evrede görmek mümkündür. Kadınların çok az bir kısmı vajinal yolla orgazm olabilir.

Çözülme evresinde orgazmla beraber uyarılma evresinde oluşan tüm gerginlik kaybolur. Uyarılma evresinde ortaya çıkan değişikliklerin tümü çözülerek geri döner. Kadınların çoğunda çözülme evresinde tüm değişiklikler geri döner ve kadında meme uçları hassaslaşarak ağrıya duyarlı hale gelmiş olur. Bu dört evre ardı ardına işler. Kadınların çoğunda da bu şekilde ilerleme kaydeder. Her evre kadında farklı vücut belirtilerine neden olur. Orgazm nasıl olunur diyerek anlattığımız tüm bu belirtiler her evrede farklı olarak görülür. İşleyişi değişmez, bir evre yaşanmadan diğerine geçiş olmaz.

Bir önceki yazımız olan Vajinal Spekulum Nedir? başlıklı makalemizde Pelvik Muayene ve spekulum hakkında bilgiler verilmektedir.

Bunu da inceleyebilirsin

yeme bozukluğu

Kadında Yemek Yeme Diyor Dürtüsü

Kadında Yemek Yeme Diyor Dürtüsü Bozuklukları Nelerdir? Vücut ağırlığı takıntısı vücudun şekli ile ilgili olumsuz …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir