Cumartesi , 28 Kasım 2020
Güncel Kürtaj Haberleri

Pelvik Enfeksiyonu (PID)

Pelvik Enfeksiyonu (PID)

Öncelikle pelvik kadının iç genital organlarının yer aldığı kemik çatısına denilmektedir. Pelvik enfeksiyonu PID halk arasında yumurtalık iltihabı olarak bilinmektedir. Kadınların yukarı genital organlarında çeşitli bakteriler, virüsler vb. etkenler tarafından oluşturulan bir enfeksiyondur. Bu enfeksiyonların büyük kısmı cinsel yolla bulaşan bakterilerle oluşur. Kalan küçük bir kısmı ise doğum,  kürtaj, sezeryan, rahmin alınması, kist operasyonları gibi ameliyat ve müdahalelere bağlı olarak meydana gelirler. Bu enfeksiyonun kadınlar üzerinde çok önemli olumsuz etkileri olabilir. En önemli olumsuz etkilerinden biri de kısırlık oluşmasına neden olmasıdır.

 

PID Kimlerde Daha Sık Görülür ?

Pelvik enfeksiyonu bulaşıcıdır. Bu nedenle de genellikle cinsel yolla bulaştığı görülmüştür. Yalnız tek bulaşabildiği yol bu değildir. Çok eşli cinsel yaşamı olan kişilerde de görülebilir. Bu enfeksiyonu daha önce geçirmiş olanlar ya da yeni spiral takılmış kadınlarda bu durumda doktora geç başvurdukları zaman kişide görülebilmesine neden olabilir.

 

PID Enfeksiyonu Nasıl Oluşur?

Pelvik enfeksiyonunun oluşumu ilk olarak rahim ağzında oluşan bir enfeksiyonla gerçekleşir. Pelvik enfeksiyonu ilerlediği taktirde karın içi tüm organlarını etkisini altına alabilir. Kadınlarda doğal bedensel savunma mekanizmaları rahim ağzında başlayan enfeksiyonları durdurabilir. Fakat etkenler yoğun bir şekilde bölgelere etki ederse çeşitli nedenlerle bölgenin savunması azalır. Rahim ağzında ulunan enfeksiyon yukarılara doğru yayılarak pelvik enfeksiyonunu ortaya çıkartır. Adet kanaması döneminde enfeksiyonlar daha kolay oluşabilir. Pelvik enfeksiyonları kişiye ne denli zarar verir. Önemli sorulardan biri bu diyebiliriz. Bu nedenle yazımızda bunu detaylandıralım.

 

Pelvik Enfeksiyonu Tehlikesi Nedir?

Pelvik enfeksiyonu basit bir rahatsızlık olmayabilir. Hatta bazı durumlarda pelvik enfeksiyonu hayatı tehdit eden bir enfeksiyon olabilir. Teknolojinin gelişmesiyle ve ameliyatlarda özenli ve steril ortamların sağlanması bu enfeksiyon risklerini oldukça azaltmıştır. Fakat cinsel yolla geçebilen bu enfeksiyon bazı durumlarda hayatı tehdit edebilir. Hayati tehlikesinin yanı sıra pelvik enfeksiyonun PID büyük tehlikelerinden biride fallop tüplerinde tıkanma, daralma ve pelvik içi organlarda yapışıklık gerçekleştirmesidir. Bu tür oluşumlar gebe kalamama riskini artırır. Bu durum aynı zamanda kadında kalıcı ağrılara neden olabilir. kadının geçirdiği enfeksiyon sayısı ne kadar fazla ise tüplerde tıkanmada fazla olur. Yaygın olarak yapışıklık meydana gelir. Kalıcı olarak bel ve kasık ağrıları görülebilir. Bu tarz rahatsızlıkların görüldüğü bir enfeksiyon türü olur.

PID Nasıl Belirti Verir ?

Pelvik enfeksiyonun PID en önemli belirtisi kadında akıntı ve kasık ağrılarının yaşanmasıdır. Bunun dışında adetin düzensiz olması, ishal, idrar yaparken yanma, ateş, vajina içi sıcaklığın artması vb. gibi durumların belirti göstermesidir. Bu tarz belirtiler pelvik enfeksiyonunun habercisi olabilir. Bu nedenle belirtileri fark ettiğiniz anda doktora başvurmanızda fayda vardır. Gerekli tedavi uygulanmalı ve tedavi süreci düzenli takip edilmelidir.

 

PID Tanısı Nasıl Tedavi Edilir?

Öncelikle tedavi hafif belirtilerde ayakta uygulanır. İlk aşamada antibiyotik verilir. Hastalık eğer cinsel yolla bulaştıysa eş tedavisi yapılır. Eş tedavisi yapılmadığı taktirde tekrar görülmesi ihtimali fazladır. Tedavi uygulanmaya başlandığı zaman en az bir hafta cinsel ilişkiden uzak durulması önerilir. Her hastalıkta olduğu gibi bu hastalıkta da istirahat önemlidir. Yatarak tedavi gerektiren durumlarda vardır. Doktorunuz uygun gördüğü şekilde tedavi işlemine başlar. Spiralli enfeksiyonlar, gebelik döneminde oluşan enfeksiyonlar özellikle yatırılarak yapılmalıdır. Belli durumlarda hasta müşahede altına da alınabilir. Yatak tedavisi gerekli durumlarda ayakta tedavi reddedilmelidir. Kişi sağlığı açısından kişisel temizliğe de önem verilmelidir. Rahatsızlığın ilerlemesinin önüne geçilmelidir. Gerekli tedavi gecikmeden erken uygulanmalıdır.

Bir önceki yazımız olan Rahimin Ters Arkaya Dönük Olmasının Nedeni başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

Bunu da inceleyebilirsin

yeme bozukluğu

Kadında Yemek Yeme Diyor Dürtüsü

Kadında Yemek Yeme Diyor Dürtüsü Bozuklukları Nelerdir? Vücut ağırlığı takıntısı vücudun şekli ile ilgili olumsuz …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir