Cumartesi , 28 Kasım 2020
Güncel Kürtaj Haberleri

Polip Nedir, Rahim Ağzı Polipleri

Polip Nedir, Rahim Ağzı Polipleri

 

Polip ve Rahim Polipleri Nedir? Hücrelerin normalden fazla çoğalarak oluşturduğu yapılara polip denir. Polip vücudun belirli yerlerinde görülebilir. Burun, mide, rahim gibi birçok yerde belirebilir. Kadınlarda da erkeklerde de görülebilen bir hastalıktır. Kadınlarda özellikle rahim ve rahim ağzında poliplere rastlanılır.

 

Rahim Ve Rahim Ağzı Polipleri Nelerdir?

Rahim polipleri ve rahim ağzı polipleri, rahim iç tabakasında ya da rahim ağzında bulunan ve genellikle bu dokularda et parçası oluşumları olarak belirtilebilir. Rahim ve rahim ağzı poliplerinin neden oluştuğu tam olarak bilinmemektedir. Her yaşta kadında görülebilecek bir hastalıktır. Özellikle de kadında  menopoz öncesi ve menopoz döneminde daha sık görülebilen bir hastalıktır. Rahim polipleri bir adet olabileceği gibi bazı durumlarda daha da çok oluştuğu görülebilir.

 

Rahim Ve Rahim Ağzı Polipler Ne Gibi Belirtiler Gösterir?

Öncelikle rahim polipleri hiçbir belirti göstermeye bilir. Bunu görebilmek için rahimin farklı bir nedenle ameliyatla alınması sonrasında doktor tarafından incelenmesiyle anlaşılabilir. Rahim polipleri büyük olduğunda ve birden fazla olduğu zaman kadında kanamalara neden olabilir. Belirtilerinde cinsel ilişkide kanama ve adet dönemlerinde kramp tarzı durumlar görülebilir. Bunun dışında rahim ağzı polipleri ise çoğu durumda belirti göstermez. Fakat bu polipte de ilişki sonrası kanalar ve ara kanamalar görülebilir.

 

Tanı Nasıl Belirlenir?

Rahim polipleri tanısında kadın kanamalardan rahatsız olduğu için doktora başvurur. Doktorun gerekli işlemleri sonucu tanı konur. Bunu dışında doktora başvuran kadında yapılan kontrollerde rahim ağzından sarkan poliplerin gözle görülmesiyle polip oluşumu belirlenir. Bu durumda rahim içi kamera ile incelenmesi sonucu polip şüphesi doğabilir. Kesin tanının konulması için ilaçlı rahim filmi gerçekleşir. Bu sayede poliplerin sayısını, büyüklüğünü, yerini tam olarak belirler. Bu hastalığın tedavi sürecine başlanılır. Bu polipler nasıl tedavi edilir. Merak edilen bu sorunun cevabını yazımızın devamında görelim.

 

Rahim Ve Rahim Ağzı Polipleri Nasıl Tedavi Edilir?

Her hastalıkta olduğu gibi polip hastalığının belirtileri fazla olmasa da zamanla kadında oluşan kanamalar tarzı durumlar kişiyi rahatsız edebilir. Bu netice de doktor kontrolünde polip tanısı konulur. Bu tanı konulduğu zaman tedavi sürecinin başlaması gerekir. Polip tanısı doğrulandığı an rahim kanseri ya da rahim ağzı kanseri öncüsü lezyon olasılığının ortadan kaldırılmasına yönelik rahim iç tabakası örneklenmesi yapılmalıdır. Bu durum ortadan kaldırıldığı an ek bir tedavi gerekmez. Bunun haricinde bazı durumlarda histeroskopi yöntemi ile polip bulunduğu yerden çıkartılarak tedavi yapılmış olur. Bu işlemin avantajı poliplerin görülerek çıkarılmasıdır. Bu tarz tedavi yöntemleri ile oluşan poliplerden kurtulmuş olunur.

 

Rahim Poliplerinin Belirgin Özellikleri

Rahim poliplerinin verdiği rahatsızlık neticesinde oluşan belirtileri vardır. Bu belirtiler öncelikle kadının düzensiz adet kanamaları görmesidir. Adet dönemlerinin aşırı derecede ağır geçirilmesi de bu rahatsızlığın belirtilerindendir. Aynı zamanda adet dönemleri arasında kanamalar da görülür. Menopoz sonrasında vajinal kanalarda belirtilerdendir. Kısırlık gibi ağır bir belirtide sebep olur. Kişiden kişiye göre değişebilir. Kimi bu belirtileri görebilirken kimiside sadece hafif kanama ve lekeler görebilir. Bazılarında ise belirti göstermez.

 

Rahim Poliplerinin Sebepleri Nelerdir?

Öncelikle rahim poliplerine hormonal faktörlerin sebep olduğu söylenebilir. Rahim polipleri dolaşımdaki östrojene cevap olarak büyür. Bu tür oluşan durumlar poliplerin oluşuma sebep olur. Tedavi işlemleri ilaçla ya da ameliyatla sonuçlanabilir. Ameliyat tedavisi uygulanan kişi için ağır bir ameliyat olmadığı ve korkulacak bir durumunda olmadığı belirtilebilir. Tedavisi bulunan bir hastalıktır. Kadınların çoğunda görülebilir. Belirtilerinin sonucunda tanısı konar ve gerekli işlemler uygulanır. Uzman desteği almak gerekir.

Bir önceki yazımız olan Pelvik Enfeksiyonu (PID) başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

Bunu da inceleyebilirsin

yeme bozukluğu

Kadında Yemek Yeme Diyor Dürtüsü

Kadında Yemek Yeme Diyor Dürtüsü Bozuklukları Nelerdir? Vücut ağırlığı takıntısı vücudun şekli ile ilgili olumsuz …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir