Güncel Kürtaj Haberleri

Rahimin Ters Arkaya Dönük Olmasının Nedeni

Hamilelik esnasında bebeğin içinde büyüdüğü aynı zamanda hamile olunmadığı dönemde rahim iç tabakası sayesinde düzenli olarak adet kanamasını sağlayan yapıya  rahim denir. İdrar torbasının üzerine bulunur. Rahimi yerinde tutan bağlar vardır. Bağların desteği sayesinde gerçekleşen bu konum üreme sağlığı açısından bir sorunla karşılaşmaz. Rahim idrar torbasıyla temas halinde olmak yerine arkaya doğru yer değiştirebilir. Bu nedenle rahim ters dönmüş olur. Ters dönen rahim kalın bağırsakla temas halinde olmuş olur. Bu tür etkenler rahimde sorunlara neden olur. Rahim konumunu kaybetmiş ve ters dönerek belli başlı sorunları meydana getirmiş olacaktır. Rahimin ters dönmesini anlamak güç olsada tıpta bu durumda açıklık kazanmıştır.

 

Rahim Neden Ters Durur?

Rahim tersliği jinekolojik muayene esnasında doktor tarafından belirtilen bir durumdur. Kadınlar rahim tersliğinden endişe duyabilirler. Fakat bu durumun normal olduğu ve bazı kadınlarda herhangi bir sorun teşkil etmediği belirtilir. Doktor güvencesi altında alınan bu bilgi kadınların endişe etmesine gerek kalmadığını belirtir. Rahimin ters durmasının illaki bir açıklaması vardır. Rahimin ters durmasındaki en büyük etkenlerden biri birden fazla doğum yapmış olan kadınlarda rahimi tutan bağların gevşeyerek rahimin arkaya doğru yer değiştirmesine ve ters durmasına sebep olur. Bu durum menopozda olan kadınlarda da görülür. Yaşanabilecek bu durum tedavi gerektirmez. Rahimi arkaya çekmeye sebep olan rahatsızlıklarda rahim tersliğine neden olur. Karın içi ameliyatları gibi nedenlerde rahim tersliğine sebeptir. Farklı bir belirtiye sebep olmadığı sürece herhangi bir tedavi gerekli bulunmaz. Genital bölgede rahimden kaynaklanan bir kitle oluşursa bu rahimi arkaya doğru iter ve rahim tersliğine neden olabilir. Bu tür bir durum oluşursa kitle ameliyat ile alınmalıdır.

 

Rahim Ters Durması Ne Tür Şikayetlere Neden Olur?

Rahim tersliğini genellikle herhangi bir nedenle jinekolojik muayene sırasında öğrenebilirsiniz. Aslında rahim tersliğinin herhangi bir ağrı sızı gibi etkisi olmadığı içi normalde anlaşılması oldukça zordur. Fakat rahim terliğinde karşılaşabileceğiniz sorunlardan biri çok nadirde olsa kadın ilişki esnasında ağrı duyar. Bunun haricinde şiddetli adet sancıları görülebilir. Rahim tersliği bir hastalığa bağlı olarakta ortaya çıkabilir. Böyle bir durumda hastalığa bağlı belirtiler genellikle mevcuttur. Elde edilecek bulgular hastalığın ortaya çıkmasında doktor için önemli veriler olmuş olur. Bu tür şikayetler sonuçunda rahimde gerçekleşen terslik için doktor uygun gördüğü tedaviyi uygular. Birçok kadında görülebilir. Ağrısız ve sancısız olması rahimin ters olduğunun anlaşılmamasına da neden olur. Tesadüfende bu durumu öğrenmeniz mümkündür.

 

Rahimin Ters Durmasının Tedavi Edilmesi Gerekir Mi?

Kadınlarda görülen rahim tersliği bir sorun teşkil etmesede ters durması rahatsızlık verebilir. herhangi bir şikayete neden olmadığı sürece rahim tersliğinin tedavi edilmesi gereksiz bir işlem olur. Fakat kişi rahatsızlık duymasa dahi ters olması düşüncesi bile tedavi uygulanmasını sağlayabilir. Aynı zamanda kadınların merak ettiği ve önemli bir durum olan gebeliği ne denli etkiler. Rahim tersliği gebeliği etkileyen bir durum değildir. Rahimin ters durması beraberinde başka bir hastalık getiriyorsa o zman sorun teşkil eder ve tedavi uygulanır. Rahimin ters olması gebelikle ilgili bir engel olmayacaktır.Gebelik dönemi boyunca herhangi bir olumsuzlukla karşılaşmaz. Gebelik ilerledikçe rahim bulunduğu yerden öne doğru hareket eder. Gebelik boyunca farklı bir durum meydana gelmez. Rahimin ters durması kısaca tedavi gerektiren bir durum değildir. Çoğu kadında da görülebilir. Herhangi bir hastalık neticesinde rahim ters döönüyorsa o zaman doktorun uygun göreceği tedavi işlemi gerçekleşir. Bunun aksine zaten kişiyi rahatsız etmediği içinde takılacak bir konu değildir.

Bir önceki yazımız olan Miyom Ameliyatı başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

Bunu da inceleyebilirsin

yeme bozukluğu

Kadında Yemek Yeme Diyor Dürtüsü

Kadında Yemek Yeme Diyor Dürtüsü Bozuklukları Nelerdir? Vücut ağırlığı takıntısı vücudun şekli ile ilgili olumsuz …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir