Güncel Kürtaj Haberleri

Temel İçgüdü Nedir? Cinsellik Gerekli Midir?

Temel İçgüdü Nedir? Cinsellik Gerekli Midir?

Cinsellik bir temel içgüdüdür. Cinsellik de temelde beslenme, susama gibi güdüler tarafından yönlendirilen bir eylemdir. Cinsel istek duyulduğunda cinsellik güdüsünü tatmin etmeye yönelir. Cinsellik arayışı ve eylemi doğal bir eylemdir. Cinsellik gibi fizyolojik ihtiyaçtan kaynaklanan güdülere dürtü denir. Kişi bu dürtüyü kendinde hisseder ve açlık susuzrluk gibi eksikliği hissedilen durumu tamamlamak ister. Cinsellikle doğal bir eylem olduğundan kişi bunu eşiyle gidermeye çalışır.

 

İçgüdü Kavramı

İçgüdü kavramı doğuştan oluşur ve öğrenilen bir durum değildir. İçgüdüler açlık, susuzluk, cinsellik gibi biyolojik bir gereksinim sonucu ortaya çıkmaz. İçgüdü olayı bazı bilim adamları tarafından tartışılan bir durumdur. İçgüdünün doğuştan öğrenilmeden oluştuğunu savunan bilim adamlarının yanı sıra bu tezi kabul etmeyen ve içgüdü durumunun doğuştan gelen bir durum olmadığını ve zamanla öğrenilerek ortaya çıktığını savunur. Bu nedenle temel içgüdünün kişide gelişen bir durum olduğunu söyleyebiliriz. Zamanla ya da doğuştan gelen bir eylem olduğunu belirtebiliriz. Yukarıda belirttiğimiz gibi bilim adamları tarafından farklı tezler düşünülmüştür.

 

Güdülerin Hiyerarşisi

Beden ve ruhun bütünlüğünün korunması için güdüler ne kadar önemli ise hiyerarşik bir düzendeki önceliği de o kadar önemlidir. İçgüdülerin hiyerarşik düzeninde cinsellik iç güdüsü açlık, susuzluk vb. güdülerden sonra gelir. Bazı bilim adamları bu durumu kendi savundukları tezler ile farklı yorumlamışlardır.

 

temel içgüdü
temel içgüdü

Libido

Libido, cinsellik güdüsüne denilmektedir. Libidonun en önemli özelliği canlı türünün üremesini ve neslin devam etmesini sağlamaktır. Kişiyi karşı cinsten bir eş bulmaya ve onunla birlikte olarak yeni bir canlının dünyaya getirmesine yönelten bir durumdur. Libido düştüğünde cinsel isteksizlik yaratan bir durumdur. Yaşadığınız kişiye karşı birliktelik isteğinizin azalmasına neden olur. Libidonun düşmesine sebep olan ilk şey testesteron seviyesinin düşüş libidonun düşmesidir. Bu seviye düştüğünde cinsel arzuda isteksizlik olur. Libidonun düşmesinde yaşın ve kullanılan ilaçların etkileri de sebep olabilir. Libidoyu düşüren etkenler arasında depresyon, yorgunluk, stres, uykusuzluk ve huzursuz bacak sendromu gibi etkenlerde görülebilir. Libidonun düştüğü gibi yükselmesi de sağlanabilir. Bazı besin ürünlerinin libidoyu yükselttiği söylenebilir. Bunun yanı sıra düzenli uyku, stresten uzak durmak, huzurlu bir ilişki, yürüyüş gibi durumlar libidonun yükselmesine daha fazla etki eden etkenlerdir. Bu tarz durumlara dikkat edildiği takdirde libido normal işleyişine geçebilir.

 

Temel İçgüdüler

Öncelikle insanı harekete geçiren temel etkenler vardır. Bu temel etkenlere temel içgüdü diyoruz. İnsanlar temel dürtüler üzerine yaşımını kuruyor. Öyle ki bu dürtüler o kadar kuvvetlidir ki insan yaşamının neredeyse tamamını kapsayan duruma gelmiş diyebiliriz. Temel dürtüleri dört şekilde belirtebiliriz. Beslenme, korunma, barınma ve üreme şeklindeki dürtülerdir. Bu dürtülerden üreme dürtüsünü diğer dürtüler gibi normal karşılamalıyız. Yalnız diğer dürtüleri her yerde gösterebilirken üreme dürtüsünün mahremiyetinden dolayı her yerde gerçekleşmesi uygun değildir. Bu dürtüler günümüzde o kadar güçlü ki bireysel boyuttan toplumsal boyuta taşınmış durumdadır. Üreme dürtüsü toplum kontrolünde belgesiz üreme toplumumuzda hoş karşılanan bir durum değildir.

Temel içgüdü, doğumuyla beraber temel olarak gelen ve öğrenilmekle ilgisi olmayan bilinçsiz ya da şuursuz davranışlar olarak tanımlanır. Tüm canlılar temel içgüdü gereği üremek için çiftleşir. İlkel toplumlarda kadın ve erkek arasında cinsellik konusunda bir fark yoktur. Fakat gelişmiş toplumlarda kadının istekleri baskılanmaktadır. Erkekler üreme içgüdüleri gereği sperm dağıtma mekanizmasını kullanırken, kadınlar ise en üstün spermi kullanma iç güdüsünü taşırlar. Bu nedenle kadın erkeğe göre seçicidir. Her iki cins de hormonları gereği çiftleşme isteği duyar. Bu istek sonrası kişiler daha mutlu ve sağlıklı olur.

Bir önceki yazımız olan Vajinal Spekulum Nedir? başlıklı makalemizde Pelvik Muayene ve spekulum hakkında bilgiler verilmektedir.

Bunu da inceleyebilirsin

yeme bozukluğu

Kadında Yemek Yeme Diyor Dürtüsü

Kadında Yemek Yeme Diyor Dürtüsü Bozuklukları Nelerdir? Vücut ağırlığı takıntısı vücudun şekli ile ilgili olumsuz …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir