Güncel Kürtaj Haberleri

Türkiye’de kürtaj yasal mı?

Türkiye’de Kürtaj Yasal Mı?

Kürtaj 1983 yılından bu yana Türkiye’de yasaldır. Fakat çoğu kadın kürtajın yasal olduğunu bilmemektedir. 2018 yılı itibariyle erişim çok sınırlıdır. Muhtemelen 2019 ve sonrası yıllarda da bu böyle devam edecektir. Belirli bir kadın grubu, 37 devlet hastanesine kürtaj sebebi ile başvurması sonucu sadece 3 hastanenin kürtaj yapabildiğini belirtmiştir. Geri kalan tüm hastaneler ise acil durum olmadığı sürece kürtaj yapmadıklarını belirtmiştir.

Günümüzde Türkiye’de kürtaj gizli ve genellikle güvensiz şekillerde yapılmaktadır. 1983 yılında kürtaj yasasıyla ilk 3 aylık dönemde her koşulda kürtaja izin verilmekteydi. Bu yasa ile Orta Doğu ve Kuzey Afrika bölgesinde kürtaja izin verilen tek ülke konumundadır. Bölgesinde bulunan diğer ülkelerde ise kadının hayatı risk altında olmadığı sürece kürtaj yapılmamaktadır. Türkiye’de her şey yolundaymış gibi görünse de kadınların kürtaj hakkını kullanmaları pek kolay değildir. Kürtaj yaptırmak isteyen kadın evli ise eşinin rızasını almalıdır, 18 yaşının altında ise aile rızası ile kürtaj yapılabilmektedir.

 

Kürtajın Yasallaştırılması

Türkiye’de kürtajın yasallaştırılmasının asıl sebeplerinden biri anne ölümlerini en az seviyeye düşürmektir. 1974 yılında her 100.000 doğumda 208 anne hayatını kaybetmekteydi. 2013 yılında ise bu aran 100.000 doğumda 20 oranına kadar düştü.

Bu gelişmelerin yanı sıra günümüzde “kürtaj cinayettir” şeklinde ifadeler ve kürtajı kötü gösterme çabaları kadınların kürtaj hakkından faydalanamaması veya legal olmayan yöntemler ile kürtaj olmaya sebebiyet vermektedir. Bu zorunluluklar neticesinde istenmeyen doğumlar, güvensiz ve sağlıksız kürtaj yaptırmalar artmaktadır. Kadınların kürtaj hakkı dolaylı olarak kullanılamamaktadır.

2012 yılında doktorların vicdan itirazı gerekçesiyle kürtaj yapmayı reddetmelerine izin verecek ve kürtaj yaptırmak isteyen kadınların zorunlu bekleme süresi uygulanacak bir yasa önerildi. Bu öneri yasalaşmamasına rağmen birçok doktor üzerinde baskıya neden oldu ve çekimser davranmalarını sağladı. Bu da kadınların kürtaj haklarını olumsuz etkiledi.

Türkiye’de kürtaj yasal mı?

2018 yılında kürtaj yasal olsa da çoğu sağlık personeli ve hastaneler bu hizmeti vermekten çekiniyor. Peki Türkiye’de kürtaj yaptırmak yasal mı? Bazı hastaneler kadın evli değilse veya gebelik 6 haftadan fazla ise kürtaj hizmeti vermeyi reddediyor. Yasal olarak bakarsak 10 haftaya kadar kürtaja izin verilir.

Kürtaj hakkını kullanamayan kadınlar güvensiz yöntemlere başvurmakta veya özel hastanelerin çok yüksek kürtaj fiyatlarına zorunlu kalmaktadır.

Yeniden belirtmek gerekirse 10 haftaya kadar kürtaj yaptırma yasal bir haktır. Tecavüz gibi olumsuz bir olayda bu süre 20 haftaya kadar uzamaktadır. Bu süre zarfı dışında yapılan tüm kürtaj işlemleri yasa dışıdır ve cezai işlem gerçekleştirilmektedir.

Bunu da inceleyebilirsin

Kürtaj Ne Zaman Yapılmalı

Kürtaj Ne Zaman Yapılmalı

Kürtaj Ne Zaman Yapılmalı? Kürtaj gebeliği sonlandırmak için kullanılan bir terimdir. Özellikle istenmeyen gebeliklerde ve …

Bir Yorum

  1. türkiyede kürtaj yasaldır ama belli bir aya kadar yasaldır diye biliyorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir