Cumartesi , 28 Kasım 2020
Güncel Kürtaj Haberleri

Vajinal Spekulum Nedir?

Vajinal Spekulum Nedir?

Vajinal Spekulum Nedir? Jinekoloğun vajina duvarlarını ve vajinayı incelemek için kullandığı cihaza spekulum denilektedir. Metalden yapılmış olan bir cihazdır. Vajina duvarlarını incelemek için gerekli olan serviks hücrelerinin toplamanın yolunu sağlar. Bu cihaz sayesinde vajina rahat bir şekilde doktorlar tarafından kontrol edilebilir. Bu alet sayesinde rahatlıkla tedavi işlemini uygulayan uzman yeri geldiğinde bu aletin dışında elle kontrol de yapılır.

 

Jinekolojik Muayene Nasıl Bir İşlemdir?

Kadınların hayatlarının belirli dönemlerinde başvurduğu ve belirli rahatsızlıklarını dile getirerek çözümler bulunması için gidildiği uzman kişiler tarafından yardım alınan merkezler vardır. Bu merkezlerde Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı bölümüne başvururlar. Dönem dönem jinekolojik muayene olan kişiler rahatlıkla gidip kontrollerini yaptırabilirler. Fakat hiç gitmeyen biri için ilk gidiş tedirginlik yaratabilir. Vajinal Spekulum için Jinekolojik muayene bir kadın için çok önemlidir. Kontrol amaçlı ilerde herhangi bir sorun yaşamamak yada önlemini almak için gidildiğinde fayda vardır. Bunun aksine herhangi bir rahatsızlığınızın olduğunu hissettiğinizde de gidip jinekolojik muayenede gerekli tedaviyi olabilirsiniz. Jinekolojik denildiğinde tedavi ya da kontrol edilmekten korkan kadınlar olabilir. Bu nedenle sizlere yazımızda bu durumla alakalı bilgiler aktaracağız. Sağlığınızın ertelenmemesini ve oluşacak her türlü soruna karşı tedbir alınmasında fayda olduğunu bilmeliyiz. Kadınların adet durumu olduğu için jinekolojik muayenelerde bu süre ile alakalı ne zaman kontrol yapıldığına dair de bilgi verelim.

 

Jinekolojik Muayene Adet Döngüsünün Hangi Gününde Yapılabilir?

Genellikle jinekolojik muayene adet kanaması olmadığı zamanda gerçekleşir. Bunun haricinde bazı durumlar kanamalı dönemde de yapılabilir. Bunun sebebi ise ağrı ve aşırı kanama görülmesidir. Kadının probleminin büyüklüğüne göre  adetten önce ya da adet döneminde jinekolojik muayene yapılır. Jinekolojik muayene esnasında doktorunuzun size aktaracağı konulara şaşırmamalısınız. Sizin için gerekli olan tüm bilgileri aktarabilir. Aklınızda olan ve sizi rahatsız eden tüm sorularınızın yanıtı bulabilirsiniz.

 

Jinekolojik Muayene

Doktorunuz öncelikle belli başlı sorular sorarak tedaviye başlar. Sorularınızın yanıtlarından sonra pelvin muayene işlemine geçer. Bu muayene işlemi mesane boşken yapılır. Vajinal Spekulum rahatsızlığınız varsa doktorunuz sizden litotomi pozisyonu adı verilen şekilde durmanızı ister. Muayene işleminin ağrısı olabilmesi için karnınızı gevşetmiş ve belinizi masaya tümüyle yaslamış olmanız gerekir. Bu gevşeme gerçekleştiğinde muayene ağrısız bir şekilde tamamlanmış olur aksi taktirde ağrı hissedersiniz.

 

Vajinal Spekulum
Vajinal Spekulum

Pelvik Muayene Nasıl Seyreder

Doktorun ilk yaptığı işlem muayene koltuğuna oturduğunuzda karnınızın alt kısmına bakarak burada olan ameliyat izlerini kaydeder. Daha sonra iki elini kasık bölgelerine yerleştirerek burada lenf bezi büyümesi var mı yok mu kontrol eder. Dış genital sistemi gözle inceler. Daha sonra varsa patolojileri saptar. Daha sonra detaylı var olan hasarları kontrol eder. Bu muayene işlemini doktor gerekirse Vajinal Spekulum ile kontrol eder ya da elle kontrol ederek gerekli işlemleri uygular.

 

Elle Muayene İşlemi

Pelvik muayene işleminin son aşaması elle yapılan muayenedir. Doktor bir elinin işaret ve orta parmağını vajinaya yerleştirir. Diğer elini ise karın alt kısmına bastırır. Bu işlemle doktor rahmin büyüklüğünü, kitleleri, rahmin duruşu gibi birçok durumu tespit edebilir. Doktor bu işlem esnasında rahim ağzını ileri geri ve yanlara doğru hareket ettirir. Bu hareketlerle ağrıya yol açıp açmadığı değerlendirilir. Doktor bu işlemlerle dokular hakkında da bilgi verir. Bazı doktorlar bu işlemi rutin yaparken bazı doktorlar sadece özel durumlarda uygular. Bu tarz tedavi işlemleri Vajinal Spekulum‘da uygulanır. Jinekolojik muayene kadınların zaman zaman gidilerek kontrollerini yapması gerekir. Hem önlem almak hemde var olan rahatsızlıklara erken çözüm bulmak kişiye fayda sağlar.

Bir önceki yazımız olan Polip Nedir, Rahim Ağzı Polipleri başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

Bunu da inceleyebilirsin

yeme bozukluğu

Kadında Yemek Yeme Diyor Dürtüsü

Kadında Yemek Yeme Diyor Dürtüsü Bozuklukları Nelerdir? Vücut ağırlığı takıntısı vücudun şekli ile ilgili olumsuz …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir