Cumartesi , 28 Kasım 2020
Güncel Kürtaj Haberleri

Vajinaya Tampon Koymak Nedir?

Vajinaya Tampon Koymak Nedir?

Vajinaya tampon koymak vajina içine yerleştirilen adet kanını emecek şekilde özel olarak hazırlanmış hijyenik bir üründür. Modern çağın kadınlara sunduğu kolaylıklardandır. Bu materyalin üretiminde pamuk kullanılmaktadır. Ancak bu pamuklar özel işlemlerden geçirilerek pamuğun vajina içinde ayrılmaması sağlanır. Vajinal tamponlar hijyenik olarak üretilmekte ve kadınlara sunulmaktadır. Bu tamtonlar kanın vajina dışına atılmadan önce emilmesini sağlar. Tampon kullanımı vajina dışına çıkmadan vajina içinde emilir. Tamponlar farklı boy ve emme kapasitesiine göre farklı türlerde üretilir. Vajinal tamponları sadece adet döneminde kullanmak doğrudur. Günlük bu tamponları kullanmak doğru değildir.

 

Vajinal Tampon Kullanımı Ve Toksit Şok Sendromu

Öncelikle vajinaya tampon koymak yanlış kullanıldığında hayatı tehliklerin oluşmasına neden olabilir. Toksit şok sedromu kadınlarda görülen vajinal tampon kullanımından kaynaklanan cidii bir enfeksiyon hastalığıdır. Gereğine uygun olarak kullanımı kadınlarda ve kızlarda adet dönemlerinde oldukça kolaylık sağlar. Fakat yanlış kullanımı kişiye ciddi problemler yaratabilir. Toksit şok sedromunun oluşumunda kadının vajinada uzun süre beklemesi sonucu genital bölgede normal şartlarda bir sorun belirtmeden bakterilerin çoğalarak yaydkları toksitlerin kadının kanına geçmesi sonucu meydana gelmektedir. Bu nedenle vajinal tamponların uzun süre vajinada bekletilmemesi gerekir. Sık sık yenisi ile değiştirilmelidir. Vajinal tamponu kullanmadan önce ellerinizi yıkamanız, ambalajını kullandığınız zaman açmaslısınız. Hijyen açısından bu çok önemlidir.

 

Toksit Şok Sendromunun Belirtileri Nelerdir?

Vajinal tampon adet döneminde kullanılan bir üründür. vajinaya tampon koymak istiyorsanız oluşacak belirtilere karşı dikkatli olmalısınız. Aynı zamanda doktora başvurarak uzman desteği almalısınız. Bu belirtiler baş ağrısı, vücutta oluşabilecek kaşıntılar, biranda yükselen ateş, bilinç değişiklikleri vb. gibi durumlar görülebilir. Toksit şok sedromunun belirtileri oldukça fazladır. Kendiniz de farklı durumların oluştuğunu anladınız an doktora gitmeli gerekli tedavi ve önlemi almalısınız. Aksi takdirde daha ağır sonuçların doğmasına izin vermiş olursunuz.

 

Tampon  Nasıl Yerleştirilir?

Öncelikle vajinaya tampon koymak için önce kendinizi kasmamanız gerekir. Kendinizi gevşeterek yavaş ve nazik hareketlerle tamponu uygun şekilde yerleştirebilirsiniz. Kendinizi kastığınızda yerleştirmeniz zorlaşabilir. Normalde de alacağınız vajinal tamponun üzerinde nasıl yerleştireceğinize dair kullanma kılavuzu olacaktır. Yerleştirilmesi kolay bir üründür. Kadınlarında, kızlarında adet döneminde rahatlıkla kullanabilecekleri bir aparattır. Adet dönemi dışında kullanılması uygun değildir.

 

vajinaya tampon koymak
vajinaya tampon koymak

Tampon Kullanımında Bilinmesi Gerekenler

Öncelikle idrarın geldiği kısımla adet kanamasının geldiği kısım farklıdır. Bu nedenle idrarı engelleyen bir durum yoktur. Adet döneminde oluşan kokunun önün geçer ve kişinin bu süreci rahat geçirmesini sağlar. Tampon kullanımının yüzme, spor gibi aktivitelerde de kullanılması kişinin rahat hareket etmesinede yardımcı olur. Adet dönemlerinde tampon kullanılmadığı zaman bu tür aktiviteler kanama yüzünden yapılamaz. Adetin hafiflediği günlerde tampn kullanımını bırakıp ped kullanmanız doğru olur. Bunun yanı sıra adet döneminde değilseniz ve akıntı gibi durumları önlemek için tampon kullanmayı düşünmeyiniz. Bu tarz durumlarda kullanılması uygun değildir. Sadece adet döneminde kullanılması uygundur. Uzun süreli bir tamponu kullanmamalısınız. Sık sık değiştirmelisiniz. Aksi takdirde uzun süreli vajinaya tampon koymak toksit Şok Sedromuna sebep olabilir.

 

Tampon Alerjiye Sebep Olur Mu?

Tampon kullanımı bir yerde kadınlar için büyük rahatlık sağlar. İyi yanlarının yanı sıra kişide oluşabilecek alerjik belirtilerede neden olabilir. Çok nadir görülsede tampon içinde bulunan pamuk alerjik reaksiyona neden olabilir. Bu tarz bir durum yaşadığınız zaman tampon kullanmayı bırakmalısınız. Parfümlü tamponların alerji yapma olasılığı daha yüksektir. Bu nedenle tampon seçiminde bu durumu da göz önünde bulundurmalısınız. Tamponu özelliğine göre kullanmalı ve gereksiz zamanlarda tercih etmemelisiniz.

Bir önceki yazımız olan Vajinal Spekulum Nedir? başlıklı makalemizde Pelvik Muayene ve spekulum hakkında bilgiler verilmektedir.

Bunu da inceleyebilirsin

yeme bozukluğu

Kadında Yemek Yeme Diyor Dürtüsü

Kadında Yemek Yeme Diyor Dürtüsü Bozuklukları Nelerdir? Vücut ağırlığı takıntısı vücudun şekli ile ilgili olumsuz …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir