Güncel Kürtaj Haberleri

Vakumlu Kürtajın Riskleri

Vakumlu Kürtajın Riskleri elbette vardır , Kürtajın ciddi komplikasyonları nadirdir;

Kürtajdan sonra , genellikle karın rahatsızlığı eşliğinde, iki ila üç hafta sürebilen kanama gelir . Ciddi komplikasyonlar nadirdir. Bu hamileliğin sona ermesinden sonra uterus iltihabına neden olabilir veya emme sırasında uterus yaralanabilir. Şiddetli kanama, ağrı, ateş veya kötü kokulu akıntı meydana gelirse, derhal bir doktora danışılmalıdır.

 

İlacın kesilmesi yönteminin bazı altta yatan hastalıklar veya aşırı duyarlılık için kullanılamayacağına dikkat edilmelidir. Bu durum böyle

  • Kronik adrenokortikal hastalıklar ,
  • Şiddetli bronşiyal astım,
  • Mifepriston veya tabletlerin herhangi bir diğer bileşenine bilinen alerji,
  • Prostaglandinlerin intoleransı bilinmektedir.

Kürtaj seyri

Fesih tıbbi ya da cerrahi olabilir. Tıbbi düşük gibi yorucu şeyler, jinekolojik uygulamalarda genellikle ayaktan tedavi bazında yapılır. Vakumlu kürtajın riskleri haricinde aşağıdaki yöntemler de mümkündür:

 

Çalışma yöntemi: emme

En sık kullanılan, tıbbi tedaviye göre (vakaların yaklaşık yüzde 70’i) ameliyat prosedürlerinin bir parçası olan aspirasyon veya vakum aspirasyonudur . Ya rahim ağzı lokal olarak anestezi yapılır ya da işlem genel anestezi altında yapılır. Doktor önce rahim ağzını özel iğnelerle uzatır. Sonra rahim içine bir emiş pompasına bağlı bir tüpü yerleştirir ve içinden embriyoyu uterus astarıyla birlikte aspire eder.

 

Vakumlu Kürtajın Riskleri
Vakumlu Kürtajın Riskleri

Kürtaj ile iptal et

  1. haftaya kadar yapılan kürtajlarda bile doktorlar genellikle kürtaj uygular (yara izi bırakmaz). Kadın genel anestezi altındayken, cerrah küçük forseps ile fetusu çıkarır ve sonra uterusu kazar. Kürtaj emişten biraz daha uzun sürüyor ve bu nedenle daha uzun bir anestetik gerektiriyor. Bu yüzden çoğu kadın bir gece hastanede kalıyor.

 

Uyuşturucu yöntemi: “Kürtaj hapı”

Son adet döneminin başlamasından sonraki 63. güne veya gebeliğin dokuzuncu haftasına kadar, istenmeyen bir hamilelik ilaçla da sonlandırılabilir. Tıbbi gözetim altında, önce aktif madde mifepriston alınır, bu da embriyonun gelişimini engeller. Burada onaylanan ilaç Mifegyne. 36 ila 48 saat sonra, kadının muayenehaneye veya kliniğe geri dönmesi gerekir ve daha sonra   vajinal bir fitil veya tablet şeklinde prostaglandin hazırlığı yapılır. Genellikle sonraki üç ila altı saat içinde uterus kasılmalarını (kasılmaları) ve meyvenin akıntısını tetikler .

Bir önceki yazımız olan Vakumlu Kürtaj Nedir Nasıl Yapılır? başlıklı makalemizde vakumlu kürtaj nasıl yapılır ve vakumlu kürtaj nedir hakkında bilgiler verilmektedir.

Bunu da inceleyebilirsin

Vakumlu Kürtaj Nedir Nasıl Yapılır

Vakumlu Kürtaj Nedir Nasıl Yapılır?

Vakumlu kürtaj nedir? Vakumlu kürtaj nasıl yapılır? Bazen küçük kürtaj veya vakum aspirasyonu olarak adlandırılır …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir